Black Panther Nomad: bubínek pro kočovné bicmeny
Bubínek s velmi atraktivním designem a neméně zajímavým názvem Black Panther Nomad je nástroj vyvinutý ve spolupráci s Willem Calhouem z kapely Living Colour. O důvod více, proč jsem se na test tohoto bubínku těšil. A od první chvíle bylo zřejmé, že kočovat po štacích s tímhle bubínkem je prostě radost.
Jak to vypadá?
Bubínek o rozměrech 13 x 6" je vyroben z 1,2 mm silné mosazi a je vybaven revolučními ráfky Sonic Saver, které v sobě kombinují stabilitu a pevnost litých ráfků s dobrými rezonančními vlastnostmi ráfků ohýbaných. Hrany korpusu jsou v úhlu 45°. K ladění bubínku slouží osm napínacích šroubů s nově tvarovanými mušlemi typu Tube Lugs. Zajímavou inovací prošel i napínací mechanismus struníku, který umožňuje maximálně jednoduché a přesné nastavení tenze struníku a při vypínání či zapínaní během hry funguje lehce a téměř neslyšně.
Veškerý hardware je vyveden v kouřovém chromu, což jen podtrhuje atraktivitu a výjimečnost nástroje. Díky mosaznému korpusu je váha bubínku poctivých 4,6 kg. Povrchová úprava bubínku je kombinací zestárlé měděné barvy se zesvětlenou střední částí a černých západoafrických Andikra symbolů, odkazujících na transformaci života. Bubínek je od výrobce osazen pískovou hrací blánou Remo Ambassador.
Určitě není bez zajímavosti, že firma Mapex při výrobě tohoto bubínku pracovala s Calhounovým tři roky používaným prvním prototypem Nomada a snažila se napodobit nejen vzhled ale i zvukové vlastnosti tohoto vyhraného nástroje.
Jak to hraje?
O palec menší průměr než bývá zvykem dává tušit, že základní zvuk bubínku bude spíše vyšší, ale šestipalcová hloubka korpusu zase zaručí, že v tónu bude zřetelné i ono žádoucí "tělo". Zvukový test bubínku jsem ale začal jaksepatří odspodu, tedy na nízkém ladění a bubínek poslušně reagoval i na sebemenší přitažení hrací blány. Zvuk byl až hmatatelně tlustý, s dlouhým sustainem, ideální pro rockové hraní, nebo heavy balady. Úder přes ráfek je "masakr" a díky použitým ráfkům má zvláštní barvu, kterou si ovšem rychle zamilujete. Stejně nezaměnitelným se díky ráfkům stává i rim-click, který je průrazný a konkrétní.
S přitahováním hrací blány se začne naplno ozývat mosazný korpus a bubínek začne znít více muzikálně a barevně. Rim-shot i rim-click zůstává průrazný a konkrétní, pouze se zvýší jeho ostrost. Znatelně více reaguje i struník. Při vysokém ladění to začalo být to pravé funkové "maso", bubínek příjemně zvonil, ale bez nežádoucího přeznívání a tudíž i bez nutnosti tlumení. Struník reagoval krátce a trochu sušeji, než doposud, což jen podtrhovalo skvělé vyznění vysokého ladění.
Bubínek lze tedy bez ostychu označit jako univerzální s citlivou reakcí na ladění i dynamiku hry a teplým, otevřeným zvukem. Dovnitř ohnutá vrchní část ráfků dává bubínku při hře přes ráfek nezaměnitelnou barvu a lehce šetří i paličky, které díky tomu o trochu méně "trpí".
Závěr
Jak jsem již zmínil v úvodu, na test tohoto bubínku jsem se vyloženě těšil a výsledek možná ještě o trochu překonal mé očekávání. Tenhle bubínek se nemusí stydět zařadit do své sestavy nejen Will Calhoun, ale v podstatě žádný bubeník. Ať je to ostřílený profesionál, nebo jen mírně pokročilý student bubenického umění. Black Panther Nomad bude skvělým společníkem na vašich hudebních cestách. A kdo čeká za tenhle hudební i designový skvost nehoráznou cenu, bude stejně jako já příjemně překvapen cenovkou necelých třináct tisíc korun českých.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.