Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Blackstar Fly 3 Bluetooth: pro dobré vztahy se sousedy

Buší vám na dveře sousedi, i když své nadupané kombo krotíte, jak se jen dá? Chcete si i doma užívat slušný zvuk a nestěhovat se přitom na samotu u lesa? Miniaturní zesilovač Blackstar Fly 3 Bluetooth nabízí v tomto směru možná víc, než čekáte.

Jak to vypadá?

Na první pohled možná trochu nevzhledná, černá plastová krabička o rozměrech 170 x 126 x 102 mm, která ovšem nese některé znaky, typické pro značku Blackstar. A pro jistotu nechybí ani patřičně viditelné logo na přední straně aparátku. Ten ve svých útrobách skrývá 3" reproduktor a celkový výkon 3 watty. K dispozici máme dva kanály Clean a Overdrive a k jejich ovládání zde máme k dispozici potenciometry Gain, Volume, EQ, Delay Level a Delay. Přepínání mezi kanály má na starosti tlačítko OD, zbylá dvě tlačítka slouží k zapínání funkce Bluetooth a zapínání/vypínání aparátku.

Funkce Bluetooth je v dnešní době už víceméně povinnou výbavou nejen smartphonů či tabletů, ale i notebooků, iPodů atd. – a tudíž je velice jednoduché k Fly 3 jakékoliv takové zařízení připojit a jamovat se svojí oblíbenou kapelou či nahranými základy. A to vše bez nutnosti dalších kabelů a propojování.

Pokud pak přeci jen raději sázíte na dráty, můžete využít klasický linkový vstup nebo výstup na sluchátka kombinovaný s emulovaným výstupem pro domácí nahrávání. Nástrojový jack je umístěn stejně jako celý ovládací panel na horní straně aparátku, tudíž je omezeno přepadávání přístroje vinou váhy kabelu, čemuž výrazně napomáhá i samotná váha Fly 3, která činí bezmála 1 kg.

Na zadní straně najdeme objemnou šachtu pro 6 AA baterií, vstup pro napájecí adaptér a konektor pro připojení externího reproboxu Fly 103. Po jeho připojení získáme nejen výkon 6W, ale také nefalšovaný stereo zvuk.

Miniaparátek toho tedy nabízí poměrně dost, je na čase vyzkoušet ho v praxi.


Jak to hraje?

Vzhledem k celoplastovému provedení aparátu, jsem byl ještě před prvním úderem do strun smířen s tím, že zvuk bude také více či méně plastový a příjemně mě překvapilo, že je to spíše to "méně". Tedy žádné plastové chrchlátko to není a to je pro začátek velmi pozitivní zjištění. Začínám se na tohohle pidižvíka těšit.

Čistý zvuk disponuje příjemným, vyrovnaným tónem, kterému nechybí určitá kulatost a teplo. Co mu naopak trochu chybí je dynamika, ale to je vzhledem k rozměrům komba a velikosti reproduktoru naprosto pochopitelné. Korekce EQ zde funguje v jakémsi přednastaveném režimu ISF, který je patentem firmy Blackstar. Což v praxi znamená, že máme na výběr mezi dravým americkým zvukem a přívětivějším, kulatějším britským zvukem.

Pokud usadíte potenciometr na dvanáctou hodinu, získáte zvuk na pomezí obou zmíněných charakteristik. Proti tomuto řešení nemám námitek, neboť firma Blackstar má s touto technologií bohaté zkušenosti a uplatňuje jej na řadě svých dalších aparátů. Obě polohy mají něco do sebe a mít dva základní soundy v jednom, navíc takhle malém aparátu určitě není k zahození.

Postupným přidáváním Gainu se zvuk bude měnit od čistého až po klasický crunch. Osobně se mi pro čistý kanál více líbilo nastavení na britský zvuk. Při maximálním nastavení úrovně Gainu a současně vysoké hlasitosti už je slyšet poměrně velký brum (zvláště ve spojení se snímači typu single), ale i to se dá u takového aparátku očekávat a prominout.

Zkreslený zvuk začíná skoro přesně tam, kde končí crunch na čistém kanálu. Mírná absence basů a trochu jedovatější výšky lze opět přičítat rozměrům komba, reproduktoru i plastovému provedení. S přidáváním Gainu a otočením ovladače ISF doleva - tedy na "americký" zvuk se nakonec i basy trochu vylepší a zvuk tím pádem zmasivní. I při maximální úrovni Gainu je zvuk stále srozumitelný a použitelný. Nastavením ISF na "britský" sound se zvuk stává zpěvnější a více mu sluší nižší úroveň Gainu.

Co se týče vestavěného Delaye, lze korigovat jeho celkovou úroveň k výslednému zvuku a samozřejmě čas zpoždění. Jeho použitelnost se mě osobně jeví jako reálná i když jistá chemičnost je při maximálních úrovních již citelná. Při rozumném nastavení hraje ale aparátek až neuvěřitelně dobře a překvapivě hlasitě, což lze ještě vylepšit připojením externího boxíku. V této sestavě pak můžete Fly 3 využít i jako reproduktory k PC či k přehrávání hudby z multimediálních zařízení ve slušné stereo zvukové kvalitě.

Závěr

Celkově lze Blackstar Fly 3 Bluetooth hodnotit kladně, možnosti jeho využití jsou díky jeho vybavení více než slušné a přitom není aparátek zbytečně přeplácaný. Cena pohybující se lehce přes dva a půl tisíce je vzhledem ke kvalitám přístroje dalším plusovým bodem, a pokud přihodíte ještě nějakých šest stovek za externí box Fly 103, máte o zábavu postaráno a sousedi vás budou milovat.

Tagy blackstar Blackstar Fly 3 Bluetooth

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY