Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Blond DJO: na vtipy o blondýnách zapomeňte

S kytarami značky Blond jsem se prvně setkal již před pár lety. A bohužel, nebylo to setkání tak úplně pozitivní. Nicméně nepatřím k lidem, kteří soudí podle jedné zkušenosti. Když se mi nedávno dostala do ruky elektroakustická kytara Blond DJO-610S N EQ, přistupoval jsem k ní bez předsudků a nechal ji, ať ukáže sama co v ní je. A "bloncka" se předváděla v celé své kráse...

Jak to vypadá?

Dnes udělám takovou malou výjimku a začnu nejprve cenou, neboť od té se bude vše ostatní tak trochu odvíjet. Tuhle "blondýnku" totiž můžete mít za necelé čtyři tisícovky. A teď popořadě...

Tvarově se jedná o typický dreadnought polomasivní konstrukce! Skutečně: ještě před pár lety věc zhola nemožná, dnes holý fakt. I kytary v této cenové hladině lze získat v polomasivní formě, tedy s masivní přední deskou. V tomto případě se jedná o masivní smrk – a i když se pravděpodobně nejedná o nějakou výběrovou či AAA kvalitu, již sama masivní deska může být základem dobrého zvuku.

Zadní desku a luby tvoří mahagonová překližka. Z mahagonu je u této kytary rovněž krk a kobylka s hmatníkem je z palisandru. Tedy prověřená a léty osvědčená kombinace. Tělo je zdobené tenkou černobílou lemovkou a stejně jednoduchá a elegantní je i rozeta okolo ozvučného otvoru. Přední deska je chráněna proti škrábancům od trsátka černým pickguardem.

O spolehlivé ladění se stará chromovaná die-cast mechanika, která ač no name chodí hladce a přesně (alespoň prozatím). 21 pražců je poměrně slušně zasazeno a čistě zabroušeno. Co by si naopak trochu větší péči zasloužilo je trochu ledabylé zasazení orientačních značek do hmatníku a také vnitřní strana korpusu kytary. Těch třísek a nezačištěných spojů je tam přeci jen na můj vkus celkem dost. Ale na zvuk to žádný velký vliv nemá, tak přivřeme oči. A pojďme se přesunout právě k tomu zvuku.

Jak to hraje?

Kromě čistě akustického zvuku tu máme k dispozici i zvuk elektrifikovaný, o který se stará snímač s preampem, který nalezneme klasicky na horní straně lubu kytary. Elektronika EQ-7545R je sice přehledná, funkční a lehce ovladatelná, nicméně (alespoň z mého pohledu) zbytečně mohutná a vyčnívající nad profil kytary.

Ovládání je klasické: Volume, třípásmový ekvalizér a Presence. Nechybí kontrolka baterie a samozřejmě ani šachta pro baterii. Vstup pro jack je umístěn v rolně na řemen, což považuji za optimální, neboť každý další zásah do dřeva považuji vždy za zbytečný a na zvuku se negativně podepisující.

Oceňuji, že výrobce se neuchýlil k poslední dobou zejména u elektroakustik módnímu výřezu, který dle mého rovněž zbytečně ubírá na zvukových kvalitách.
Akustický zvuk u této kytary je středně hlasitý, ale s poměrně hezkou artikulací a reakcí na vaši hru. Action strun je nastavený tak, že snese i silovější hru, ale díky perfektně rovnému krku (až nevídaně v této cenové třídě), lze struny klidně pustit i níž, bude-li někdo chtít.

Basy se na kytaře ozývají možná trochu sterilně, ale pevně věřím, že je to otázka času, než se přední deska rozehraje. Při hře na melodických strunách je zvuk naopak velmi příjemný, barevný a živý. Relativní problém s basy je tedy dočasným a známým faktem i u dražších nástrojů s masivní vrchní deskou a rozhodně bych kvůli němu kytaru nezatracoval.

Po zapojení do akustického komba se sice ozve charakteristický zvuk elektroakustických kytar, nicméně zachovává si stále ještě onu kýženou "dřevitost", byť jen v míře, kterou dovoluje použitý snímač.

Pokud by se někdo rozhodl do kytary ještě trochu investovat a snímač vyměnit, může se zvuk ještě více zprůzračnit a nabrat přirozenější feeling. Preamp odvádí svou práci celkem statečně, ale ekvalizér doporučuji používat decentně, neboť neupravený signál mi přišel nejlepší a nejpoužitelnější a pouze lehká ekvalizace je zde ku prospěchu.

Trochu mi zde chybí něco pro potlačení zpětné vazby, ale budete-li mít citlivou ručku na potenciometru Volume, tak se nemusíte této zlé čarodějnice obávat:-).

Závěr

Ačkoliv má kytara i pár nedostatků, nejedná se o nic zásadního a v dané cenové kategorii bych je dokázal tolerovat. Klady zde navíc jednoznačně převažují a za více než příznivou cenu si tak můžete pořídit slušný nástroj, který sice není určen pro vyloženě profesionální použití, ale pro amatérské muzicírování nebo jako záložní či cvičící nástroj těžko naleznete lepší. Překvapivě příjemné bylo setkání s touhle "blonckou"...

Tagy Blond

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY