Přejít k hlavnímu obsahu
Jiří Pospíšil -

Boomwhackers BWPP Power Pack zabaví celou rodinu

Jednoduchý perkusivní nástroj pro (téměř) celou rodinu, to je Boomwhackers. Já vás dnes seznámím s jednou z oblíbených variant tohoto nástroje: sadou označenou jako Power Pack.

Boomwhackers jsou v podstatě různě dlouhé a různě barevné trubky, na které se dá hrát např. klepáním trubky o podlahu, nebo o nohu hráče. Každá barva trubky představuje určitý tón na který je svou délkou naladěna. Vyrobeny jsou z opravdu odolného a lehkého plastu. Jak jsem již psal, jde na to hrát různými způsoby. Dají se použít jako paličky i jako "vozembouch". Nejvíce účinná je však hra, kdy tělem trubky klepete o tupou hranu, např. židle. Tón trubky se dá ještě posunout o jednu oktávu dolů pomocí "čepiček", které se jmenují oktavátory. Ty se nasadí na jeden konec trubky a tón se posune o oktávu dolu.

Zabaleno na cesty...

Sada Power Pack obsahuje 8 trubek v diatonickém ladění C dur (C', D', E', F', G', A', H', C"), 2 oktavátory, 1 x CD s písničkami a 1 x DVD s rozhovorem se skupinou Plastic Music. Jak vidíte, tato základní sada je celkem obsáhlá, ale dají se dokoupit ještě rozšíření např. o sadu 1/2 tónů (C#', D#', F#', G#', A#), další oktavátory, paličky či textilní "držák".


Co s tím?

Boomwhackers jsou spíše kolektivním nástrojem, jednotlivec by měl docela honičku rychle trubky přehazovat. Za ideální považuju koupit dvě sady a hrát tak ve 4-5 lidech, kdy každý má v ruce dvě trubky.

Pro koho to je?

Do testování jsem zapojil i svoje 3 děti ve věku 3, 3 a 7 let. U těch menších se disciplína moc očekávat nedá, ale doslova během pár sekund se rychle chytly jednoduchého rytmu a byly schopné ten rytmus i sami udržet. Bavilo je to o to víc pestrou paletou barev a zvuků, které se nesly pokojem. Se starší dcerou už to bylo mnohem zvučnější a za chvilku jsem měli pár jednoduchých melodii. "Prší, prší" jsme hráli asi 10x, ale na "skákal pes" už jsem si musel vzít papír a napsat text. Ten jsem označil barevnými kolečky podle barev trubek. Trochu delší příprava i tak to ovšem byla na konci zábava.


Jen ať si děti hrajou...

Není to ovšem nástroj jen pro děti. Jako doplněk pro partičku hráčů na bonga, nebo jako podklad pro písničku je to zajímavá alternativa klasickým nástrojům. Mimo to se spousta skupin snaží odlišit od ostatních a ukázat tu svoji správnou cestu. Máte dokonce možnost zapojit do hry i publikum, protože hra na "trubky" je opravdu jednoduchá a show může začít.

Finále?

Ať už si chcete jen tak zablbnout, nebo promýšlíte úžasnou pódiovou show, zkuste to. Navíc v dnešní pochmurné době, kdy má člověk chuť do něčeho třísknout, jsou Boomwhackers i celkem dobrou terapií. Já už testované kousky ani nevrátil. Doma už mají své místo i hráče.

Vyzkoušejte to sami a pochlubte se svým videem. Určitě nezůstanete bez povšimnutí...

Tagy boomwhackers

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

profil
Na kytaru hraju od roku 1999 a prošel jsem několika více či méně průraznými skupinami jako Nexu.s, Black Hand... Aktuálně hraju ve skupině Rebelia. Rad si poslechnu skupiny jako Null Positiv, Arch Enemy, Dream Theater, Arakain, Linkin…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY