Bortnickův Time Guru: dobré cvičítko timingu
Ať už hrajete metal nebo jazz, timing je jednou z hlavních komponent vašeho hudebního výrazu. Prostě musíte mít groove. A ten byste měli mít v sobě, ne v metronomu. Hodně v této věci mě inspiroval Avi Bortnick a jeho Time Guru.
Cvičení s metronomem je základ, ale cvičení groovu je ještě jemnější. Velmi dobré jsou dvě základní techniky – přerušovaný metronom a zdůrazňování jen některých beatů či taktů. Přikládám videa, která dávají sérii triků pro každého muzikanta, ať už je předvádí kytara (video dole) nebo basa (Wooten). Speciálně cvičení od Victora Wootena je dost vtipné a současně zásadní. Pochopíte, že na cvičení groovu vlastně nepotřebujete mít nástroj s sebou.
Pokud se touto cestou vydáte, zjistíte, že klasický metronom má své meze. Třeba cvičíte nějakou dvanáctku (v mém případě Billie’s Bounce). Nejdřív s klikem na každou dobu a pak jen na druhou a čtvrtou – to ještě jde. Ale dobrá finta je to různě střídat. Tak třeba klik na každou prvních pět taktů, pak jen na každou první, pak pár taktů ticho a dvanáctý zase každá doba. Je to docela sranda, to mi věřte.
Já mám rád jednoduchost, takže sekvencer je pro mne až příliš složitou cestou. Našel jsem ale Time Guru od kytaristy Avi Bortnicka (John Scofield). To umí jednoduchý metronom (s nastavitelným procentem náhodných „výpadků" metronomu), ale taky jednoduše naklikáte složitější rytmické paterny, jako třeba to dvanáctkové cvičení. Je to pro Android i iPhone. Instrukce najdete ve videu.
A co samotné cvičení? Je to vlastně taková duševní posilovna. Každý má svou cestu a jistě i vy máte vlastní triky a finty. Toto teď vyhovuje mně:
1. Cvičíš něco konkrétního, nebrnkáš si.
2. Soustředíš se, nepotřebuješ řešit nastavení zesilovače, efekty, ani software.
3. Vnímáš, co (fyzicky) děláš, své tělo, kde jsou tenze, proč a kde to nejde.
4. Děláš jen jednu věc a cvičíš groove na něčem, co už umíš, ne na něčem úplně novém.
5. Pomalu = bez chyb, cokoliv rychle, ale s chybami, je proti tobě – chyby určují tempo.
6. Pravidelnost je základ, stačí i půlhodina, lepší než víkendové dopoledne.
7.Odpočívej, když to nejde teď, aspoň na chvíli jdi od toho, nepřelomíš to.
8. Přemýšlej co, jak a proč teď právě děláš, nejsi na koncertě, můžeš si to dovolit.
9. Dělej chyby, jinak jen opakuješ, co už umíš.
10. KISS – keep it simple stupid: na cvičení (ve většině případů) stačí kytara a metronom – a vypnutý telefon (letový mód je super).
Jasně, cvičení není hudba, ale je to fajn cesta, jak na hudbě pracovat… Přeji ladnou (a groovovou) plavbu hmatníkem!
Tady si můžete pustit sedmero chytrých cvičení groovu…
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.