Boss Nextone Artist: tranzistorové kombo s lampovou příchutí
Pokud se vám líbila modelingová komba z řady Katana od renomované značky Boss, zbystřete zrak i sluch. Je tady zbrusu nová řada Nextone, která jde sice trochu jinou cestou, ale díky technologii Tube Logic může zaujmout i milovníky lampových aparátů.
Jak to vypadá?
Boss se nepouštěl do žádných designových experimentů a u komba Nextone Artist vsadil na osvědčený, jednoduchý design, lehce evokující staré aparáty Marshall 1974X či 1962 Bluesbrezdaraker. To znamená, že většinu muzikantů sice neurazí, ale asi ani příliš neohromí (i když já osobně mám tuhle vizuální jednoduchost rád).
Rozměry komba jsou 572 mm x 248 mm x 475 mm a hmotnost poctivých 16 kg. Skříň je potažená černou koženkou, 12" reproduktor Boss G12-100 chrání černobílá průzvučná tkanina a nad ní se vyjímá decentní destička s logem. Kombo je otevřené konstrukce a k jeho přenášení slouží bytelné madlo. Ovládací panel je umístěn shora a nabízí toho víc než dost; stačí se podívat na schéma panelu pod článkem. Zastavme se ovšem u určitých specifik, které nabízí.
Kombo je dvoukanálové a nabízí výkon 80 W. Kromě standardních dvou kanálů je ale kombo schopné fungovat i v režimu Custom mode, který nabízí přednastavené režimy. O větší zvukovou variabilitu se navíc starají další dvě tlačítka Boost a Tone a nechybí ani vestavěná efektová sekce obsahující tři základní modulační efekty delay, reverb a tremolo. Možnost „tapování“ tempa je pak samozřejmostí. Zesilovač je opatřen i možností snížení výkonu při nezměněné zvukové kvalitě a to na 40 a 0,5 W. Za velmi zdařilé považuji vybavení aparátu, možnosti volit nejen mezi americkým a britským zvukem, ale i mezi několika typy koncových lamp. Americký zvuk je zde zastoupen lampami 6V6 a 6L6 a britský lampami EL84 a EL34.
Tím ovšem možnosti aparátu zdaleka nekončí. Hodně nám toho nabízí i zadní panel. Kromě efektové smyčky, linkového výstupu, výstupu na sluchátka a možností připojení dvou footswitchů, je zde ještě možnost připojení externího reproduktoru (1 x 8 ohmů a 2 x 16 ohmů). A nechybí ani u Bosse již standardní USB vstup. Ten umožňuje přímé nahrávání do DAW, re-amping, s pomocí softwaru Nextone Editor úpravu presetů v režimu Custom mode a také volbu mezi několika typy delaye a reverbu. V programu lze dále nastavit u linkového, sluchátkového a USB výstupu i tři simulované možnosti mikrofonního snímání kabinetu.
Jak to hraje?
Popisovat zde všechny možnosti nastavení, které kombo nabízí, by vydalo na několik stránek, tudíž jen ve stručnosti. Nejlépe si kombo vyzkoušet na vlastní uši. Čistý kanál se chová velice kultivovaně a zní až překvapivě pěkně. Výborně reaguje na práci s potenciometry Volume a Master, jejichž vzájemnou kombinací lze nastavit širokou škálu od brilantně čistého až po lehounce nakřáplý zvuk, který vynikne zejména při akordové hře. Pro jazzmany či bluesmany jako stvořený.
Kanál Lead není ani zdaleka určen jen metalistům, jak tomu občas u tranzistorových zesilovačů bývá, ale dá se s ním pokrýt celá škála zvuků a velmi přirozeně tak navazuje tam, kde končí možnosti kanálu Clean. Crunchové nebo lehce nadrajvované zvuky mají pěknou dynamiku, s přibývajícím zkreslením se hezky zahušťují a rozezpívávají. Ve spojení se Stratocasterem to byla skutečná lahůdka. Zvuk skvěle reaguje na přepínání charakteru v závislosti na zvoleném typu lamp a nutno dodat, že jejich simulace je velmi povedená. Chvílemi člověk jakoby ze zesilovače až cítil jejich „teplo“. Zesilovač přirozeně zvládá i větší či přímo hi-gainové zkreslení a vše, co nenakroutíte na základních dvou kanálech, můžete v pohodě doladit v režimu Custom.
Velkým pomocníkem je samozřejmě i možnost snížení výkonu zesilovače. Při snížení na jeho polovinu skutečně zůstává zachován charakter zvuku na stejné úrovni jako při výkonu plném, ale při jeho snížení na 0,5 wattů jsem měl přeci jen pocit, že se charakter zvuku lehce změnil a ubylo dynamiky. Nejednalo se ale o nijak dramatický rozdíl.
Závěr
Dobře vymyšlené, dobře udělané a dobře hrající kombo, které svým výkonem v pohodě utáhne zkušebnu i koncerty a i přes věrně nasimulovaný lampový zvuk vás nebude v noci budit ze snů s tím, že váš miláček potřebuje přelampovat, nebo vám v tu nejnevhodnější chvíli nedejbože odešla lampa. Kombo je tak prakticky bezúdržbové a méně náchylné na poškození při přepravě na koncerty. Jeho cena jen lehce převyšuje 18 tisíc korun, což je vzhledem k jeho kvalitám rozhodně adekvátní.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.