Boss Waza Tube Amp Expander

Japonský Boss připravuje sériovou výrobu novinky s označením Waza Tube Amp Expander, která v jeho produktovém portfoliu představuje poměrně zásadní inovaci. Flexibilní programovatelné zařízení v sobě kombinuje kvalitní reaktivní attenuator pro lampové zesilovače, emulátor kabinetu, analogový koncový stupeň, banku IR impulsů, ekvalizer, zvukovou kartu a efektovou jednotku.

Ovladače na čelním panelu kovového šasi o rozměrech 380x296x110 mm jsou rozděleny do třech sekcí – v levé části najdeme přepínače Resonance – Z a Presence – Z s mody Lo/L-Mid/H-Mid/Hi doplněné potenciometrem výkonové brzdy Speaker Out. Tato jednotka umožňuje u elektronkových aparátů s výkonem až 150 W využít zvukový a dynamický potenciál jejich koncových stupňů při zachování únosné hlasitosti jak v pódiových tak studiových podmínkách.

Systém nabízí využití čtyř ekvalizerů, kompresoru, delaye a reverbu (samostatný ovladač) se softwarovou editací, nechybí přímá aktivace efektů pomocí tlačítka a stejné řešení je použito i pro funkce FX Loop, Solo/EQ a Amp/Ctl. Do paměti lze uložit až deset přednastavených presetů a následně je vybírat spínačem Rig. Stanice je vybavena také potenciometry pro výstup sluchátek a Line Outu.

Pozitivní informací je, že do Waza Expanderu je možno nahrát čtyři IR impulsy, takže vlastník tohoto modelu nebude v případě přímého nahrávání závislý výhradně na integrovaném speaker simulatoru disponujícím sedmi různými emulacemi s využitím pěti typů mikrofonů. AD/DA převodníky zvukové karty pracují s rozlišením 32bit/96kHz a vestavěný analogový Class AB zesilovač s technologií Tube Logic poskytuje výkon 100 W.

Bohatá konektivita zahrnuje vstup lampového aparátu (4/8/16 Ohm, Input Level 10/50/100W), dva paralelně zapojené výstupy kabinetů, konektory pro footswitche (GA-FC, FX Loop), zdířku Amp Ctl s mody Latch/Pulse/Invert, dvojici DIN konektorů MIDI In, Out/Thru, USB port, sluchátkový výstup, send/return efektové smyčky (Level -10/+4dB) s odepínatelným uzemněním, sériovým nebo paralením zapojením a trojici linkových XLR výstupů.

Boss Waza Tube Amp Expander se v celosvětové distribuci objeví pravděpodobně na jaře příštího roku a výrobce by měl novinku oficiálně představit na lednovém veletrhu NAMM. Cena nového Expanderu, jenž bude dodáván s dvojicí kovových profilů pro uchycení do racku, nebyla zatím zveřejněna.

Vzhledem k tomu, že Boss v době psaní tohoto článku ještě k WTAE neuvolnil oficiální video, se můžete podívat alespoň na záznam demonstrující možnosti podobně koncipovaného modelu Universal Audio OX Amp Top Box.