Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna -

Bubeník Nick Mason přiveze do Lucerny rané Pink Floyd

Do pražské Lucerny zamíří 25. července bubenická legenda Nick Mason, která zavede posluchače do éry prvních nahrávek Pink Floyd. Nick Mason´s Saucerful of Secrets nabízejí na rozdíl od koncertních tažení Rogera Waterse nebo Davida Gilmoura jiný pohled na odkaz Pink Floyd.

Ikonické skladby z alb The Piper At The Gates Of Dawn nebo A Saucerful Of Secrets nás vrátí do času psychedelických šedesátek, ještě než Pink Floyd zažili svůj první megaúspěch s deskou The Dark Side Of The Moon. Většina skladeb, která zazní během večera, nefigurovala v běžném playlistu Floydů, čili se bude jednat do jisté míry o jejich obnovenou premiéru.

„Pro mě je to výzva, po letech si sám nepamatuji, na jakou blánu jsem skladby hrál, jedná se vlastně o jakousi reinterpretaci. Což mě vlastně těší, protože kapela nebude revivalem, ale oživí staré skladby po svém,“ uvedl Nick Mason.


Na pódiu pravděpodobně zazní Interstellar Overdrive nebo Arnold Layne, které vznikly v lednu 1967 ve studiu Sound Technique v Old Church Street. „Obě skladby jsme hráli naživo jinak už tehdy, než jak vznikly ve studiu. Bude tomu pravděpodobně i nyní. První nahrávky byly pořízeny na čtyřstopém magnetofonu pro mono reprodukci. Na jednu stopu jsme nahráli baskytaru a bicí, na další dvě stopy kytaru a klávesy Farfisa Duo. Všechny efekty jako opakování bicích v Arnold Layne se přidaly, když se tyto tři stopy zkopírovaly na čtvrtou a vokály a kytarová sóla se doplnila jako další záznam. Konečný mix písně se zkopíroval na mono pásku,“ zavzpomínal Mason.


Píseň Interstellar Overdrive byla ve studiu sestříhaná takřka o polovinu své původní délky, přesto 10 minut ztřeštěné rockové improvizace muselo působit ve své době jako neskutečná hudební revoluce. I po odchodu Syda Barretta, do té doby hlavního dramaturga Pink Floyd, jela kapela v nastaveném undergroundovém módu.

Dvojalbum Ummagumma bude určitě zastoupeno milníky Astronomy Domine nebo Set The Controls for the Heart of the Sun. Zazní křehká Watersova skladba z desky Atom Heart Mother, Fearless, inspirovaná fotbalovým prostředím, „z filmového alba“ Obscured By The Clouds představí kapela Childhood´s End nebo samotnou titulní píseň. „Vycházeli jsme z hrubého sestřihu filmu, měřili stopkami dobu mezi jednotlivými narážkami a připravili hudební výplň, kterou bylo možné zkrátit podle konečné verze. Obvyklá konstrukce rockové písně nebyla povinná,“ uvádí Mason ve své biografii.


Mason založil svoji formaci v roce 2018 spolu s kytaristou Lee Harrisem, baskytaristou Guy Prattem (spolupracoval s Pink Floyd i jednotlivými členy), kytaristou Gary Kempem (Spandau Ballet) a klávesistou Domem Bekenem. Jako host se na koncertě objevil v New York City i Roger Waters, který si vystřihl s kapelou Set The Controls a podle všeho si to náramně užíval.

„Rozhodl jsem se vrátit do práce, i když jsem to zprvu nebral vážně. Nejprve se o pár vystoupení bavili mezi sebou Lee a Guye, navrhli mi to a do pár týdnů jsme spolu zkoušeli. Myslím, že se jedná o skvělou příležitost slyšet některé písničky, co vyšly jen na druhé straně singlů a nikdy nebyly hrány naživo. A jestli byly, pamatuje si to jedině Syd,“ směje se Mason.

Tagy Pink Floyd

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY