Přejít k hlavnímu obsahu
Lindsey Buckingham, foto Wikipedia
Lindsey Buckingham, foto Wikipedia
Leon -

Buckingham vs. Fleetwood Mac: spor o 14 milionů dolarů

Britsko-americká kapela Fleetwood Mac patří mezi nejúspěšnéjší představitele mainstreamového soft-rocku a na svém kontě má více než 100 milionů prodaných nosičů. Formace, založená roku 1967 v Londýně, se na scéně etablovala ve zlaté době britského blues a jejím hlavním tahounem byl kytarista Peter Green, jenž kvůli novému projektu opustil slavné Bluesbreakers Johna Mayalla.

Největší úspěch pro kapelu znamenala 70. léta, kdy Greena vystřídal Lindsey Buckingham a mikrofonu se ujala jeho životní partnerka Stevie Nicks. V současnosti zažívají Fleetwood Mac už několikátý comeback, který tentokrát doprovází překvapivá personální rošáda – z kapely dostala padáka dlouholetá opora Lindsey Buckingham a volný post si rozdělili dva noví kytaristé.

Fleetwood Mac tuto změnu oznámili už v dubnu, a to s vysvětlením, že Buckingham nesouhlasil s navrhovanou podobou připravovaného turné An Evening with Fleetwood Mac, jehož příprava zabrala rok a půl práce, nerespektoval výběr skladeb, neúčastnil se zkoušek a údajně přestal komunikovat s managementem.

Na tento krok reagoval Buckingham zdrženlivým a nekonfliktním prohlášením, kde mimo jiné uvedl: „Nebyla to moje volba, ve skupině se vytvořily různé frakce a to z mého pohledu vedlo ke ztrátě perspektivy. Jediné, z čeho jsem smutný, je fakt, že vzniklá situace poškodila 43leté dědictví Fleetwood Mac, které jsme pracně vybudovali.“


Mediální výměnou názorů ale celá kauza zdaleka nekončí – těsně před startem americké části šňůry zažaloval Buckingham svou bývalou kapelu o částku 14 milionů dolarů, což je obnos, který by získal za odehrání cca 50 koncertů turné An Evening with Fleetwood Mac a související aktivity. Součástí soudního spisu je i tvrzení, že členové FM jednali v úmyslu poškodit Buckinghamovy vztahy s pořádající agenturou Live Nation.

Letos 69letého Lindseye Buckinghama, jenž byl součástí Fleetwood Mac téměř 34 let (1974-2018 s 10letou pauzou v letech 1987-1997), nahradili neméně zkušení matadoři Mike Campbell a Neil Finn. Kytarista, skladatel a producent Mike Campbell spojil svou kariéru s kapelou Tom Petty and the Heartbreakers, kterou společně s Pettym (1950-2017) v roce 1976 zakládal a Novozélanďan Neil Finn je frontmanem australských Crowded House, kde má kromě zpěvu na starost kytary a klávesy.

Soud v Los Angeles nyní čeká na odpověď žalované strany a vypadá to, že příběh, jehož hlavní roli hrají ega většiny zúčastněných a točí se v něm samozřejmě obrovské peníze, bude seriálem s mnoha díly. Spor Lindsey Buckingham vs. Fleetwood Mac okomentoval můj kamarád poměrně trefným, cimrmanovsky laděným výrokem: „Ještěže nemám auto, hospodu a kapelu.“

Tagy Fleetwood Mac Lindsey Buckingham

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY