Butikové efekty Pigtronix ze série Micro
Newyorský butikový výrobce pedálů Pigtronix letos rozšířil nabídku populárních efektů řady Micro o trojici modelů, tvořených phaserem Moon Pool, analogovým modulačním delayem Constellator a kytarovým synthem Space Rip, které se tak v rámci této edice připojily ke kompresoru Philosopher's Tone, fuzzu Octava, noise gatu Gatekeeper, drivu Disnortion a „nakopávadlu“ Class A Boost. Firma také představila lépe vybaveného sourozence looperu Infinity 2, nesoucího prozaické označení Infinity 3.
Modulační monofonní pedál Pigtronix Moon Pool sdružuje čtyřstupňový VCA phaser a tremolo s proměnlivým biasem. Nechybí nezávislé potenciometry Rate, ovladače Depth a Sens, třípolohové páčkové switche ovlivňující způsob reakce obvodu na dynamiku hry a přepínač mezi oběma efektovými režimy.
Analogový delay Constellator s volitelnou modulací je postaven na BBD čipech MN3005 vyznačujících se muzikálním projevem, pevnou projekcí a saturací blízkou páskovému echu. Krabička s max. délkou dozvuku 600 ms, produkující vše od perkusivního slapbacku, přes doubling až po klasický delay s nekonečným opakováním, je osazena i přepínačem Feel, upravujícím několik parametrů LFO modulace současně.
Space Rip, patřící do kategorie pedálových syntezátorů, disponuje dvojicí modulačních vln pracujících ve více oktávách a moderně řešený tracking-obvod je schopen držet krok i s rychlými sekvencemi not. Ovládání sestává z parametrů Rate, Tune, Mix, Sub a tlačítek Shape plus Oct. Nastavit tak lze kromě oktávového ladění obou oscilátorů také poměr cest dry/wet, rychlost vlny apod.
Ostatní modely z kolekce Micro jsou už nějakou dobu na trhu, takže jen ve zkratce:
Philosopher's Tone – optický kompresor vycházející z většího a dnes už nevyráběného provedení, ovládání sestává z parametrů Volume, Sustain, Treble, Blend a vyšší dynamické odezvě napomáhá vnitřní konvertor napětí (18V). Firma nabízí také variantu Germanium Gold využívající výběrové diody.
Octava – fuzz kombinovaný s oktávovým děličem a LP filtrem, ovládání tvoří potenciometry Volume, Blend, Filter, Drive a tlačítko Fuzz, takže efekt lze použít i jako klasický oktaver bez zkreslení.
Gatekeeper – noise gate studiové kvality s jednoduchou obsluhou díky dvojici ovladačů Threshold a Release. Použit byl špičkový J-FET obvod s rychlou detekcí pro bezproblémové odstranění různých šumů, brumů a dalších interferencí.
Disnortion – zkreslovač postavený na dvojici okruhů (fuzz + overdrive) s kaskádovým diodovým clippingem. Kromě parametrů Gain, Volume a Drive Tone zde najdeme ovladač Fuzz Shape a tlačítko volící mezi paralelním a sériovým modem.
Class A Boost – název tohoto modelu mluví za vše. Jedná se o clean booster osazený J-FET tranzistory zapojenými v konfiguraci „single-ended Class-A“, poskytující hřejivý tón. Potenciometr Level umožňuje navýšit úroveň výstupního signálu až o +20 dB a díky nízkému šumu je možno boost zařadit na jakékoliv místo v efektovém řetězci.
Všechny pedály Pigtronix Micro mají footswitch zapojený v režimu true bypass a napájení obstarává v závislosti na konkrétním typu krabičky adapter s napětím 9V až 18V. Ceny efektů ze série Micro se na českém trhu pohybují od cca 3100 po 4600 Kč.
Looper Infinity 2 boduje intuitivním ovládáním a dvojicí nezávislých smyčkovacích jednotek, mezi nimiž lze přepínat i během prvotního nahrávání partu nebo overdubbingu. Nehrající smyčku je možno navíc jednoduše odstranit, čímž se okamžitě a bez přerušení playbacku uvolní slot pro vytvoření nového loopu.
Levý footswitch volí mezi čtveřicí modů včetně oktávového režimu, potenciometr Decay nastavuje rychlost fade outu, flexibilitu navyšují dva vstupy a stejný počet výstupů, takže lze použít i tzv. true stereo zapojení, konektor Remote umožňuje připojení externího switche a nechybí USB port. Maximální délka záznamu v kvalitě 24bit / 44kHz je dána hranicí 5 minut. Model lze pořídit za cca 5200 Kč.
Možnosti „dvojky“ výrazně navyšuje nová dvoustopá verze Infinity 3, která přidává celkem 50 programovatelných presetů v pěti bankách, kapacita paměti narostla na úctyhodné 3 hodiny, přibyl třetí footswitch Stop, obě smyčky s paralelním či sériovým režimem a synchronizací disponují stereo bází, nechybí pokročilejší parametry ladění či nastavení vzorkovací frekvence nahrávání a playbacku (48 kHz, 24 kHz, 12 kHz), trojice hlasitostí (L1, L2, Master), displej, výstup Undo, zdířka pro expression pedál, DIN konektor MIDI, USB port nebo dvojice vstupů Aux In. Třetí generace looperu Infinity vyjde na cca 10200 Kč.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.