Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Caline CP-70: dobrý, zlý a ošklivý?

Kromě pestré škály dobře a odolně vypadajících krabiček za pozoruhodně nízké ceny čínský výrobce Caline nabízí i celou řadu multiefektů a dalšího příslušenství. Jak je to s jejich kvalitou, a to především tou zvukovou, doopravdy? Podrobil jsem testu hned několik krabiček a s jejich výsledky vás průběžně seznámím. První na řadě je boost/overdrive Caline CP-70.

Jak to vypadá?

Parafrázi na proslulý western v titulku jsem nevybral náhodou. Přivedly mě k ní hned dva důvody. Tím prvním je obrázek na těle efektu, který ve mně evokuje tzv. divoký západ, tím druhým jsou dva módy, ve kterých efekt pracuje a kterým by se při troše dobré vůle dalo říkat „dobrý“ a „zlý“. Chybí nám „ošklivý“, jenže tím věru tento efekt není. A to ani na pohled. Odolná kovová šasi, masivní potenciometry Volume, Clear a Tone pro efekt Boost a Volume, Drive a Tone pro efekt Overdrive. Dva bytelné nášlapné spínače a místo klasické ledky značící, že je přístroj v chodu, zeleně podsvětlené potenciometry. Elegantní, funkční a blbuvzdorné. Nástrojový vstup a výstup, vstup pro adaptér a výrobcem deklarovaný true bypass obvod. Není důvod tomu nevěřit. Stačí jen zapojit a zjistit, jestli tahle oranžová krabička uchvátí nejen oko, ale i ucho. 

Jak to hraje?

Po zapojení a nesepnutém stavu by měl fungovat true bypass obvod, což se myslím i dělo, nebo jsem alespoň pouhým uchem nezaznamenal změnu zvuku procházejícího přes a mimo krabičku. Palec nahoru pro Čínu. Funkce Boost funguje tak, jak se od ní očekává, tedy nakopne signál, ale nijak neovlivňuje jeho charakter a míru zkreslení. Potenciometr Clear zvuk příjemně zprůzrační a projasní a pomocí potenciometru Tone lze mírně ovlivnit barvu zvuku. S povděkem kvituji, že i u čínských efektů je pomalu zvykem, že ani extrémní polohy potenciometrů zvuk zcela nepohřbí nebo učiní v jiném směru nepoužitelný. I čínští výrobci už naštěstí začínají chápat, že i v hudebním světě je méně někdy více.

Naštěstí se téhož pravidla drží i u funkce overdrive – a tak se nemusíte bát potenciometry kroutit všemi směry, zvuk bude stále přinejmenším použitelný. Od prakticky čistého zvuku se přes hodně povedený crunch dostaneme až ke značně chlupatému overdrivu. Samozřejmostí je možnost využít oba efekty současně. Využití této krabičky bych viděl od blues až po hard rock, na metalové „bubáky" zkuste něco jiného, co Caline nabízí (a bude i předmětem některého z dalších testů).

Závěr

Dva solidní efekty za necelých patnáct stovek? To je cena více než přijatelná. Navíc tu kromě obstojné zvukové kvality máme i viditelně solidní vnější zpracování. Dovnitř krabičky jsem nešťoural, takže úroveň zpracování „střev“ nehodnotím. Pro profesionální použití bych asi lovil v trochu jiných vodách, ale pro prvotní seznámení s efekty nebo hraní na amatérské úrovni, zde máme skutečně hodně muziky za málo peněz.

Tagy Caline Caline CP-70

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY