Část produkce Fenderu dostane náhradu za palisandrové hmatníky

Fender dle aktuálních informací u vybraných sérií kytar a baskytar končí s výrobou modelů s palisandrovým hmatníkem. Důvodem je součást dohody CITES (úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin) platná od letošního 2. ledna, která zákonem stanovila omezení mezinárodního obchodu s palisandrem, jenž je díky svým vlastnostem velmi vyhledávaným druhem dřeva, a to nejen v hudebním průmyslu.

Na tento legislativní krok reagovala firma Fender snížením objemů nově nakupovaného palisandru, což má za následek změnu nabídky u kytarových a basových edicí vyráběných v Mexiku a také u novější a oblíbené série American Elite. V současné době vedení firmy také vyhodnocuje možnosti pro akustické řady a nástroje z finančně dostupné kategorie Squier.

Společnost uvedla, že skladové zásoby palisandru určené pro tyto dvě edice by měly být vyčerpány pravděpodobně na přelomu června a července a poté budou dílny využívat jiné druhy dřev. Produkce ostatních modelových řad Fenderu, stejně jako koncernových značek Gretsch, Jackson, Charvel a EVH, by měla zůstat nezměněna.

Pro nástroje z mexické pobočky byla jako náhrada vybráno exotické dřevo Pau Ferro, které bylo používáno např. na hmatníky signovaného Stratocasteru Stevie Ray Vaughan. Pau Ferro patří do skupiny palisandrů a má velmi podobné vlastnosti jako brazilský palisandr (Dalbergia nigra), včetně barevných odstínů, struktury vláken, hustoty a odolnosti. Někdy je díky svému zvuku označováno jako hybrid palisandru a ebenu.

Trochu překvapující je volba u série American Elite, která dostane luxusní hmatníky z afrického ebenu, jenž, jak se zdá, zatím není na seznamu smlouvy CITES. Eben se vyznačuje jemnou a pravidelnou texturou, většinou černou barvou (někdy s hnědými pruhy), vysokou hustotou a nadstandardní tvrdostí, od níž se odvíjí také obtížnější opracovatelnost. Z pozice zvukových vlastností není kromě lehce posílených vyšších středů a rychlejšího, perkusivního ataku zásadně rozdílný od palisandru.

Tagy: