Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 25.02.2016 - 00:01

Celolampové aparáty řady Laney GHR

Tradiční britský výrobce kytarových a basových aparátů Laney oznámil výrobu zcela nové řady lampových zesilovačů a komb edice GHR, kterou tvoří dvojice kytarových hlav GH50R a GH100R a kombo GH50R-212. U novinek, které jsou podle slov výrobce zvukově a koncepčně zařazeny mezi série Lionheart a Ironheart, byl při vývoji kladen důraz především na přirozenou interakci mezi preampem a koncovou sekcí.

Předzesilovače těchto dvoukanálových modelů používají osvědčené elektronky 12AX7, o výkon se starají lampy EL34 a v šasi najdeme toroidní napájecí trafo minimalizující brum a šumění. První kanál je vybaven ovladačem Drive, po jehož povytažení se aktivuje funkce Bright dodávající zvuku větší brilanci a zkreslený kanál disponuje potenciometry Drive a Volume.

Společné třípásmové korekce nabízí dva režimy charakteru středů (Pull Shift), koncový stupeň je regulován ovladači Tone (Presence) a Output pro celkovou hlasitost, následuje studiový digitální reverb s přepínatelným modem Focus a dvojice páčkových spínačů Standby a Power s výraznými červenými diodami.

Na zadní straně je umístěn minijack Aux In pro připojení externího audio zdroje, send a return vypínatelné sériové efektové smyčky s volbou citlivosti 0 nebo -10 dB, vstup footswitche přepínajícího kanály a reverb, XLR DI výstup s možností zařazení simulace boxu, odpojitelnou zemí a vlastním potenciometrem hlasitosti a pět jackových zdířek pro kabinety s impedancí 1x4/1x8/2x8/1x16/2x16 Ohmů.

Kombo je osazeno dvojicí 12-ti palcových reproduktorů Celestion Vintage 30 a identické měniče obsahují i 2x12 a 4x12 boxy GS212/412VR, jenž jsou stejně jako skelety zesilovačů vyrobeny z odolné překližky potažené černou a hnědou koženkou.

Pokud při tvorbě svého kytarového soundu využíváte nejen možností preampu, ale potrpíte si i na decentní zkreslení lampového koncového zesilovače s jeho charakteristickou kompresí a různé kombinace poměrů obou sekcí, tak nové aparáty řady Laney GHR rozhodně vyzkoušejte. Ceny v evropských obchodech by se měly pohybovat v rozmezí ekvivalentu cca 650 liber za padesátiwattovou hlavu GH50R až po asi 950 liber za kombo GH50R-212.

Tagy Laney
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY