Černá hvězda
Když jsem hledal do paneláku něco, na co bych mohl bez problémů cvičit a co by nezburcovalo sousedy při každém akordu, zaměřil jsem svoji pozornost na malá komba. Zároveň jsem chtěl něco, na co bych mohl nahrávat a co by mělo kvalitní sluchátkový výstup, abych mohl cvičit i po večerech, popřípadě nocích. Moje přání bylo: nemusím mít takovou výbavu, ale chci pořádný zvuk bez kompromisů.
Na trhu je poměrně slušný výběr malých komb, digitálních (modelingových), tranzistorových i lampových. Především segment digitálních komb, láká nabitými modely s mnoha efekty a nízkou cenou. Co si však budeme nalhávat, tato komba často znějí poněkud uměle a kvalitní simulace lampových kytarových zesilovačů není v nižší cenové kategorii prostě možná. Též reakce na celkovou dynamiku hry má svůj význam. Mnoho lidí cvičí doma na malé aparátky bez dynamiky a pak se diví, že jim to na pořádném lampáči na pódiu nějak nehraje. Lampové zesilovače jsou totiž mnohem citlivější na způsob hry. Proto i cvičení doma je vhodné provádět na něčem, co nám tuto dynamiku poskytne. Aneb jinak řečeno: "Co se doma naučíš, na pódiu jako když najdeš."
Tranzistorová komba zas s často docela dobrým čistým zvukem překvapí nepříliš ušlechtilým zkreslením, které dobrý crunch či hi-gain nepřipomínají často ani vzdáleně. A moje otázka zní: Existuje na trhu maličký rockový kytarový celolampový aparátek s kvalitním overdrivem? Odpověď zní, ano existuje, je to Blackstar HT-1R.
Zpočátku jsem na celou značku Blackstar hleděl poněkud s despektem, ovšem pouze do doby, než jsem si jejich prcka vyzkoušel. Nyní se s vámi podělím o zkušnosti s ním.
Vzhled
Design komba je jednoduchý, účelný a zároveň velice elegantní. Tvoří ho celokoženkové snadno otíratelné provedení. Bytelnost podtrhují vyztužené rohy. Přední strana reproduktoru je překryta černošedou látkou s bílým plastovým firemním logem. Vrchní ovládací panel je z černého plexiskla přičemž potenciometry a vypínač jsou kovové, výjimku tvoří přepínač kanálů z umělé hmoty. Praktické je též držadlo z umělé kůže. Celkově působí kombo velmi příjemným decentním dojmem. Designováno je v Anglii, přičemž výroba je Korejská... no co bychom chtěli za ty peníze... Váhově má kombo přijatelných 6 kilogramů.
Výkon, výbava, zvuk
Kombo disponuje osmipalcovým reproduktorem a zesilovačem s výkonem 1W, avšak komu by se to zdálo málo, nechť se nechá překvapit jako já a vyzkouší připojení větších kabinetů. Testoval jsem celou sérii různých kabinetů od 1x10" po 4x12" a už jen připojení externího boxu s 1x10" reproduktorem má na zvuk pozivní vliv. Osobně bych ve volbě externího boxu doporučil kabinet s 1x12" reproduktorem, který podle mého názoru dával celkově nejlepší výsledky. Po jeho připojení dostane zvuk celkově mnohem větší šířku a člověk docela žasne co z tohoto zesilovače leze a jak se zvuk krásně "rozsvítí". Testovaná 1x12" kombu opravdu hodně pomůže a dosáhneme tím zcela impozantních výsledků. Byl jsem docela v šoku, jak parádně to hraje, a nemohl jsem se nabažit krásného hutného zvuku, zejména na zkresleném kanálu. Konkrétně jsem testoval 60W 1x12" box s V30 od firmy ENGL typ E112VB, který mohu též jednoznačně doporučit. Jedná se ale o box nejvyšších kvalit, který je ve vyšší cenové relaci a stojí více než celé kombíčko, ale nic nebrání tomu zkusit kombo i s levnějšími boxy dalších firem.
Nedalo mi to, abych nevyzkoušel i další boxy. Schválně, co prcek utáhne. Připojenou bednu 2x12" Marshall zvládal opět bez potíží a nedalo mi to abych nezkusil i 4x12ku. Tam už byl cítit znatelný útlum a na připojené kombo byla zátěž už příliš velká, ale i to bylo docela použitelné. Každopádně na zesilovač o výkonu 1Watt opravdu docela úctyhodný výkon.
S kapelou a bicími vám však hlasitost výstupu nemusí hlasitostně stačit a týká se to spíše čistého kanálu, ovšem kombo je vzhledem k výkonu určeno především pro domácí použití, nebo na malých akcičkách, kde hrajete bez bicích a nepotřebujete být tolik nahlas. Na kanálu zkresleném s externím boxem je hlasitost dle mého názoru dostačující. Kdo by ho však chtěl použít s kapelou, sáhne spíše po větším bratříčkovi HT-5, který je vybavenější, výkonější, disponuje footswitchem a efektovou smyčkou.
Bez připojení externího boxu vám doma, na chalupě, nebo na posezení v hospůdce bude interní 8 palců reproduktor Blackbird stačit bohatě. Technicky tvoří zesilovač dvě elektronky, konkrétně 1x ECC83 (předzesilovač) a 1xECC82 (koncová lampa). Kombo vychází z koncepce právě zmiňovaného "Award Winning" modelu HT-5 a disponuje dvěma kanály, k jejichž přepínání slouží ruční přepínač "overdrive select". Ovládací panel na vrchní straně komba je řešen velice minimalisticky. Kdo má rád jednoduchost, jásá. Úplně vlevo nalezneme vstup pro kytarový kabel, vedle něj pak postupně potenciometry Gain, Volume, EQ, Reverb, dále sluchátkový výstup na velký jack s funkcí emulovaného výstupu, vstup pro externí zdroj signálu - mp3/line input a konečně páčkový přepínač Power. Na zadní straně komba pak nalezneme zdířku na napájecí kabel (klasická euro počítačová šňůra) a výstup na externí reprobox.
Funkce běžných potenciometrů je všeobecně známa, podrobněji bych se zmínil o potenciometru EQ, který disponuje specialitkou společnosti Blackstar, a to patentovanou technologií ISF. ISF (Infinite Shape Feature) je funkce, která mění equalizační křivku signálu a tím mění výsledný zvuk. V praxi to funguje tak, že když dáte potenciometr úplně doleva, dostanete "americký" zvuk a když úplně doprava, dostanete zvuk "britský". V podstatě si můžete tímto poťákem namíchat zvuk, jaký se vám líbí a míchat poměr mezi US a britským zvukem. Parádní, jednoduché, geniální. Osobně se mi líbí zvuk úplně doprava, kdy je zvuk spíže temnější, zastřenější. Při postupném otáčení vlevo se zvuk přiostřuje a nabírá více na cinkavosti a výškách.
Výborný je též kombinovaný sluchátkový/emulated výstup. Slouží pro připojení sluchátek a zároveň simuluje reprobox. Zvuk na sluchátka je výborný. Opravdu máte pocit, že stojíte u velkého zesilovače s pořádnou bednou na velkém pódiu. Zároveň tento výstup slouží k nahrávání, kdy vyvedete kabel přímo z tohoto výstupu na vstup do zvukové karty. MP3/Line input zase slouží k připojení externího zdroje zvukového signálu, typicky mp3 přehrávače nebo metronomu. Osobně používám tento vstup na metronom, který mám vytažený z počítače z Guitar Rigu. Upozornil bych jen na drobnost a to nutnost použít stereo kabel, abyste zvuk ve sluchátkách měli stereo. Při použití běžné kytarové šňůry budete mít zvuk jen v jednom sluchátku. Sluchátkový výstup je dostatečně silný a bez problému utáhne i studiová sluchátka s vyššími impedancemi. Testoval jsem studiová jak sluchátka s vysokou impedancí - AKG K 240 DF (600Ohmů) tak Hi-Fi sluchátka s nízkou impedancí - Grado SR60 (32Ohmů).
Zmiňovaný Reverb je v kombu digitální a je velice příjemný. Samozřejmě můžete Reverb vypnout a "pověsit" si efekty na zvuk přímo v počítači. Existuje i verze bez reverbu s označením HT 1. Cenově je však mezi komby zanedbatelný rozdíl, a proto bych vám doporučil pořídit verzi s reverbem. Nahrávání z komba je naprosto bezproblémové a výsledný zvuk je opravdu docela dobrý a na běžné informativní předstudiové nahrávky stačí naprosto bohatě.
Další výhodou u tohoto modelu (HT-1R) je zmiňovaná možnost připojení externího reproboxu a to dokonce v rozmezí 4-16Ohmů, což činí tento výstup opravdu univerzálním. První, čistý kanál, je opravdu velmi hezký, avšak pakliže chcete křišťálově čistý zvuk i při použití vyšších hlasitostí, kombo začíná již v konci kreslit, což nemusí být vždy úplně žádoucí. Naopak pro rockové zkreslení, kdy můžeme vybudit zesilovač koncem je to plus. Zkreslený kanál disponuje dostatkem gainu a nezklame ani vyznavače klasických metalových riffů. Naštelovat rockový crunch též není problém a možností je opravdu mnoho, buď můžeme stáhnout Gain a otočit volume doprava, kdy kombo začne kreslit v konci a nebo naopak stáhnout volume a přidat podle chuti Gain a tím dosáhnout zkreslení v předzesilovači. Doporučuji každému vyzkoušet jeho možnosti naživo a poslechnout si zvuk nejen s interním reproboxem, ale i po připojení boxu externího. Celkově je aparátek velice univerzální, a proto jej mohu zcela bez obav doporučit pro hráče prakticky všech kytarových žánrů.
Shrnutí
- kytarové celolampové kombo
s elektronkami: 1x ECC83, 1x ECC82
- 2 kanály
- digitální reverb
- reproduktor: 8“
Blacbird
- sluchátkový / linkový výstup se simulací reproduktoru
- mp3 / line input
- konektor pro připojení externího reproboxu
- rozměry: 308 x 305 x 172 mm
- váha: 6 kg
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.