Lady Volkovová, zdroj: YouTube

Černý kůň Jožin: Metallica, KHDK a 3+1 šílené předělávky

Metallica poznámku Karla Veselého, že „zní nejvitálněji a nejopravdověji, když si ze sebe dělá legraci“, vzala vážně. Na svém pražském koncertě kromě osvědčených hitů zahrála Jožina z bažin. Jak včera vyšlo najevo, za legráckou stál David Karon z KHDK.

S nápadem zahrát na každé štaci evropského turné jeden chytlavý lokální kousek, který by mohl zazpívat celý stadion, původně přišel basák Robert Trujillo. Většinu si jich stačil vybrat předem. Nenašel jen něco bytostně českého. Obrátil se proto na obchodního partnera Kirka Hammetta Davida Karona ze společnosti KHDK Electronics, která vyrábí kytarové efekty.

Karon, který v Praze žije už několik let, dal Trujillovi vybrat mezi Lucií (Oheň a Černí andělé), Blue Effectem (Sluneční hrob), Jiřím Schelingerem (Jahody Mražený) a nebo Škodou lásky. Vítěz Jožin z bažin se do užšího výběru dostal jako černý kůň. Více na českém facebooku KHDK.


Rázovitý Mládkův dixieland ale učaroval i jiným. Kromě řady jiných pokusů vznikly tři další šílené a stále velmi populární předělávky. Té první, čtyři roky staré metalové verzi vtipálků z KieseMusic, dává ty správný grády tvrdá německá čeština. Pikantní je, že KieseMusic podobným způsobem kromě Mládkovy Lindy a Jede jede mašinka od Maxim Turbulenc zpracovali ještě Landovo Jó, ulice.


Pokusy Děda Mládek Illegal Bandu o německý rap berou první signální soustavu útokem úplně stejně jako čeština KieseMusic. Kouzlo tohoto turbo dixíku, před kterým ještě patnáct let nazpět nebylo kde se schovat, ale pominulo už po první dlouhohrající desce. Kapela dnes proto místo velkých festivalů obráží hlavně pivní a městské slavnosti.


Nejmladší verze Jožina pochází z předloňského ročníku ruské mutace Tvoje tvář má známý hlas. Podání Lady Volkovové je výživné jak ve srovnání s originálem, tak podáním Miroslava Etzlera z téže estrády.


Poslední kus s Jožinem nijak nesouvisí. Zařadil jsem ho, aby bylo vidět, že Trujillův nápad, respektive snaha tímto způsobem zahrát na národní strunu v místě koncertu, není ničím novým. Takovouto parádou před více než třiceti lety dostali Queeni Budapešť. Ukolébavkou, která se v překladu jmenuje Jarní vánek čeří vodu.