České Budějovice kráčí za hranice hudby, propojí hudebníky okolních zemí
Za hranice hudby je projekt Českých Budějovic – Evropského hlavního města kultury 2028. Jeho cílem do tohoto roku je provázání nezávislých hudebních scén ze sousedních zemí pomocí koncertů, networkingu i databáze. V rámci Budějovického Majálesu proběhne 21. května pilotní výstup, který bude složený z diskuzní a workshopové části a večerních koncertů českých a rakouských interpretů.
Těšit se můžete na workshopy a diskuze. Jak na granty a finanční podporu pro hudebníky a pořadatele? Potřebuje hudební scéna profesionální platformy a asociace? Co chybí jihočeské hudební scéně? To vše zodpoví odpolední program v prostoru Žižkárna, kde na vás čeká také praktický workshop s Mircou Lotz, která provede hudebním děním v Bavorsku. Pozvání přijal také Martin Kozumplík (Brněnská asociace clubové hudby), Gabriela Rachidi (MHF Krumlov) a Jakub Nový (SAI / Česká obec hudební). Akci zakončí vystoupení kapel The Zew a Katastr.
Více o programu
15:00 | WORKSHOP: Granty a finanční podpora pro hudebníky i organizátory
Jaké typy grantové podpory existují, o co a kdy žádat jako pořadatel/ka či hudební umělkyně / umělec? Kde mohu najít informace či radu? A jak podpoří hudební sektor České Budějovice 2028? Workshop nabídne základní přehled možností, které můžete využít na regionální a celostátní úrovni i v zahraničí.
16:05 | DISKUZE: Potřebují hudební scény své asociace?
K čemu je v hudbě sdružování? Proč vytvářet odborné asociace, k jakým se můžete přidat? Jaký mají reálný vliv a dopad? A o čem hovoří čísla? Diskutovat budou Jakub Nový (Svaz autorů a interpretů / Česká obec hudební), Martin Kozumplík (BACH - Brněnská asociace clubové hudby), Gabriela Rachidi (Festival Krumlov / AHF – Asociace hudebních festivalů). Moderátorka Mary C.
17:15 | WORKSHOP: Průvodce bavorskou kulturní scénou s Mircou Lotz
Mirca Lotz je kurátorka a projektová manažerka žijící v Mnichově a působící na mezinárodní hudební scéně. Je zakladatelkou agentury fwd: like waves, která spolupracuje s nejrůznějšími koncertními akcemi, jako jsou klubové akce nebo festivaly, ale i sight-specific uměleckými počiny.
Jako kurátorka připravuje akce, které spojují hudbu, film, poezii i výtvarné umění a v roce 2017 byla vybrána do projektu PRS Keychange jako hudební inovátorka. V té době založila také platformu a festival We Make Waves, věnující se propagaci a propojování především žen v hudebním průmyslu. Založila i síť musicBYwomen věnující se zviditelnění hudebních osobností, identifikujících se jako ženy, na hudební scéně. Jako kurátorka spolupracuje také s mnichovským festivalem Manic Street Parade.
17:55 | KULATÝ STŮL: Co chybí jihočeské hudební scéně?
Co chybí hudební scéně v jižních Čechách? Co by pomohlo umělcům i pořadatelům? Co přinesou hudebnímu sektoru České Budějovice 2028? Přijďte diskutovat a zapojit se i do průzkumu o potřebách regionální scény.
20:00 | KONCERT: The Zew
Vídeňský hudební projekt, který se nese na nebeských tónech kytarových efektů a outsiderského folku, co saturuje témata nejistot a sebepoznávání. The Zew můžete znát z koncertu s Nichi Mlebom nebo festivalu KLANG!
21:00 | KONCERT: Katastr
Dva dnes už skoro (ne věkem) veteráni, dokonale srostlí s košatou táborskou scénou, Tygr (C, Waawe, Free Dim Festival) a Sváča (Please the Trees, SLUT), se inspirovali elektronikou a ambientem devadesátek stejně jako sedmdesátkovým krautrockem a psychedelií a vydali se vstříc dalšímu hlukovému dobrodružství.
Jestli na české scéně doposud chyběla kapela, která by důsledně vytěžovala hudební estetiku minimalistického crossoveru analogových syntezátorů a tepajících živých bicích, Katastr tuhle pozici obsadil a funguje skvěle naživo i z nahrávky. Jejich debut Hausnumero, stejně jako další dvouskladbovou emisi Pigamoto, nahrál a smíchal Amák v Golden Hive studiu. Totální esence bratrství a táborství.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.