Hudba na českých vysokých školách
Chcete si prohloubit své hudební znalosti v teorii i praxi na úrovni? Vysoké školy nabízejí možnosti vzdělávání nejen svým studentům. Proč by vás to mělo zajímat? Stejně jako jsou slyšet a vidět hodiny strávené ve zkušebně, vám v praxi poslouží i vzdělání teoretické. Poradíme vám, jak začít.
Pokud chcete načerpat univerzitní znalosti z hudební branže z tepla domova, není v dnešní době nic jednoduššího. Následující řádky tak berte jako vybídnutí k samostudiu i pozvání na akce, které byste si neměli nechat ujít. Dnes pouze z česko-moravsko-slezských vysokých škol, o nové poznatky však nouze nebude.
Poměrně logicky je dobré zabrouzdat na weby jednotlivých oborů. Těch muzických je více než dost. Kvalita jejich webové prezentace je sice kolísající, přesto mohou dobře sloužit jako rozcestník, na všech totiž narazíte na užitečné odkazy na sborníky, přednášky, akce a další tipy s hudbou spojené.
Sumář dnešních studijních možností
Katedra Muzikologie na Univerzitě Palackého v Olomouci pořádá nejrůznější školení, konference a workshopy pro studenty i širokou veřejnost. Studovat nové proudy v umění a designu pak můžete samozřejmě i v angličtině, třeba na pražské Prague college School of Art and Design. Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové nabízí Hru na nástroj a sólový zpěv se zaměřením na vzdělávání.
I pražský peďák má v osnovách Hudební teorii a pedagogiku v rámci Katedry hudební výchovy, na stejnojmennou katedru můžete zamířit také do Olomouce. Fakulta umění Ostravské univerzity zahrnuje Katedru dechových nástrojů, Katedru klávesových nástrojů, Katedru strunných nástrojů a Katedru sólového zpěvu. Hamu nabízí Zvukovou tvorbu.
O Akademii múzických umění v Praze by se slušelo napsat samostatný článek, stejně jako o Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. V moravské metropoli ještě zůstaňme – Filozofická fakulta v Brně nabízí obory Hudební věda, Teorie a dějiny divadla, filmu a audiovizuální kultury, Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury nebo Teorie a provozovací praxe staré hudby.
Pražská filozofická fakulta vybízí ke studiu Hudební vědy a zájemcům i těm, kteří si chtějí prohloubit znalosti, zve na přípravné kurzy. Oblast kulturního managementu můžete prozkoumat na Vysoké škole ekonomické. Fenomenální je Etnomuzikologie na Fakultě humanitních studií. Jednu z přednášek ostatně na svém webu uveřejnil hudební publicista, moderátor a pedagog Petr Dorůžka Světové hudební kultury.
Marketing hudby, management i prezentace české kultury v zahraničí
Jednotlivé fakulty pořádají nejen kurzy a symposia přístupné veřejnosti, ale také musí od roku 2005 zveřejňovat závěrečné práce svých studentů. Témat je nepřeberné množství, stačí si vybrat vám blízké. Od hudební teorie, managementu, přes jednotlivé nástroje. Tak alespoň několik vybraných.
Image OSA, Možnosti a problémy vstupu českých komorních souborů na zahraniční hudební trh, Marketing a propagace malých hudebních festivalů v České republice, Prezentace české kultury v zahraničí – možnosti exportu české alternativní hudby, Marketing hudby – specifika, nástroje, trendy, Potřeba managementu a PR v provozu amatérských a profesionálních kapel na české hudební scéně a množství dalších.
Zajímavé jsou nejen samotné práce, ale také informační zdroje, ze kterých jednotliví absolventi čerpali.
Doporučené akce
Z chystaných akcí vybíráme pátý ročník Symposia Umění/Hudba Management, který proběhne ve dnech 4. až 6. dubna na pražské AMU. Ještě předtím ale 28. a 29. března proběhne Popconference, pořádaná olomouckou Katedrou muzikologie.
Taktéž v Olomouci se 5. a 6. května koná
Nabídka zaměstnání, vzdělávání, grantů a dalších tipů přichází pravidelně v newsletteru Culture.net. Přihlaste se do něj.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.