Cesta k desce #2: Kdy jít nahrávat? Teď!
Cesta k desce je volný seriál o tom, co jsem já sám potkal na různých cestách k různým deskám. Má za cíl především pomoci, aby ta vaše cesta k vaší desce byla hezká. Každá deska je jiná. Platí to o všech mých deskách, jistě to platí o těch, které máte hotové vy a zcela jistě to platí o všech, které ještě já i vy natočíme. V tomto seriálu se dělím o své zkušenosti, your mileage may vary.
„Kdy jsme jako kapela připraveni jít do studia?“ Když si se spoluhráči kladete tuhle otázku, většinou už připraveni jste, jen třeba nevíte, co máte očekávat. Platí, že jeden koncert vám dá víc zkušeností než deset zkoušek – a jeden den ve studiu je zase víc než deset koncertů. Přesto, když se diskuse v kapele dostane do tohoto bodu, většinou se začne projevovat skepse a obava. Studio sice není bojová operace, ale na pár věcí je fajn dát pozor. Pojďme si to rozebrat.
1. Není nad dobrou přípravu
S dobrou přípravou dojdete k dobrému výsledku ze mnohem menší cenu, než si myslíte. Na celé věci je totiž nejlepší, že náklady máte z největší části pod kontrolou vy sami – respektive máte pod kontrolou svou přípravu. Udělejte si jakkoliv demáče (klidně jen na mobil), dělejte dělené zkoušky, nasimulujte si nahrávání po stopách (nejde teď o kvalitu, ale o přípravu)... Všechno je povoleno.
2. Nahrávat doma či ve studiu?
Variantu domácího nahrávání si dobře rozmyslete. Miluju nahrávání doma, ale ve videu vysvětluju, proč to v některých případech nedělat. Možná si říkáte, že nahráváním doma ušetříte. Ano, jde to, ale musíte přesně znát limity tohoto přístupu. Je škoda mít opravdu hezké bicí ze studia a k nim „koupelnový“ zpěv. Navíc moje producentská zkušenost je i taková, že pro některé muzikanty je lepší den lehkého stresu ve studiu a hotová práce, než půl roku snahy o zpěv doma (věčné odkládání, technické problémy a podobně).
3. Možnosti, limity, nezávislý pohled
Nasaďte si přiměřenou laťku a nechte si poradit od lidí ve studiu. Je to o naší hlavě. Zkušený producent a zvukař dokáže odhadnout meze výkonu hráče, ale také ví, které chyby jsou napravitelné a které téměř fatální.
A ještě varování – studio může ukázat, že v kapele je problém, ale i o tom se dozvíte více ve videu:
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.