Cesta k desce #5: Jak vybrat studio?
Každá deska je jiná. Platí to o všech mých deskách, jistě to platí o těch, které máte hotové vy a zcela jistě to platí o všech, které ještě já i vy natočíme. V tomto seriálu se dělím o své zkušenosti, your mileage may vary. Výběr studia je stěžejní věc. Není náhoda, že otázce peněz se v dnešním videu věnuji až nakonec – razím zásadu, že na tomhle šetřit nechcete.
Přišel onen den, kdy vybíráte studio. Následující tři věci by měly při vašem rozhodování hrát větší roli:
1. Prostorové možnosti studia
Pokud chcete nahrávat najednou, ujistěte se (nejlépe v komunikaci přímo se studiem), že to studio zvládne. Včetně toho, jestli i při nahrávání pospolu (toto téma více probereme v dalších dílech) máte možnost nahrávat bez přeslechů a jestli je možný dostatečný oční kontakt. Třeba jedna z kapel, kterou jsem produkoval, požádala, aby basista mohl vidět na bubeníka. Jediná správná odpověď je ano, najdeme studio podle toho.
2. Lidi, lidi, lidi
Impresivní seznam mikrofonů a preampů vám nepomůže, pokud se vám nebude dobře spolupracovat s lidmi ve studiu. Zajděte za nimi, dejte si spolu kafe, proberte to. Je to chemie, a navíc je to chemie pod tlakem – ve studiu může během chvíle převládnout nervozita a pak je to velmi třaskavá směs.
Každý, s kým jsem ve studiích dělal, má svůj způsob práce, ale všichni, a to do jednoho, byli vždy za každých okolností velmi milí. Malá studia, velká studia, začínající i profesionální. Samozřejmě – a tom víc v příštím dílu – hlavně vy se chovejte hezky. Vždycky. Není to málo.
3. Reference
Myšleno zejména hudební – dělali v daném studiu už dříve něco podobného, jako hrajeme my? Jsou studia, která zvládají vše napříč žánry, a jsou studia, která se specializují. Znám výborné studio na folk, ale metal bych tam točit nešel. Znám skvělé studio na metal, ale kluka s kytarou a foukačkou bych tam točit nešel.
Může se ale stát, že se se studiem dohodnete a nastavíte si spolupráci tak, že pro ně třeba bude zajímavé vykročit za hranice žánru a získat nějakou referenci mimo svůj typický žánr. Ale to je třeba společně s nimi probrat, poslechnout si třeba práci jiných kapel a domluvit se na celkovém vyznění nahrávky.
Ve videu se pak ještě dozvíte, jestli spíš nahrávat poblíž vašeho působiště, anebo si udělat výlet. Ale asi tušíte odpověď, což?
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.