Přejít k hlavnímu obsahu
Zrní natáčí svou Rychtu
Zrní natáčí svou Rychtu
Martin Hošna -

Chystáte video: zombie singer, nebo démonický kontrast?

Každá kapela by měla mít svoje video. Proč? Snad proto, že je to vstupenka do médií, kterou můžou uživatelé sdílet donekonečna, pokud se povede. Někomu stačí zveřejnit jednoduchý záznam z koncertu nebo ze zkušebny, kdy akorát divák vidí v přímém přenosu drhnout struny dotyčných. Ambicióznější umělci se ale pokouší o výraznější sdělení, které by asociovalo filosofii samotné kapely. Jak se s tím poprali ti slavní?

1. Naživo, ale jinak

Pokud se ještě budeme držet live záznamu, osvědčenou metodou je vystoupit v nějakém netradičním prostředí. Beatles zvolili ve své poslední fázi střechu Abbey Road, kdy přehráli kompletně album Let It Be. Po jejich vzoru se inspirovali i U2, kteří mají jako jedno ze svých nejznámějších videí svoji hitovku Where The Streets Have No Name z Los Angeles. Samostatnou kapelu tvoří symfo-metalové kapely, které si vybírají grandiózní prostory operních či divadelních domů. Do jisté míry garážové "selfie video" miluje Metallica – krom amfiteátru si naživo zahrála i ve zvukové bublině na Aljašce. Vrcholem budiž koncertování Pink Floyd v Pompejích z roku 1972, které nasadilo laťku proklatě vysoko.


2. Větrné odpadky

Nejlevnější cesta, jak být originální? Obklopte se několika větráky a nechte na sebe volně proudit kdejaké harampádí, co se namane – peří, papírky, balónky nejsou nijak nedostupnými předměty. Anebo stačí využít jednoduchých animací a la spořič obrazovky. Pocit větrna se dostaví ihned.


3. Démonický kontrast

Je jednoduché s kamerou zaostřit na sousedův dvorek plný zeleně, pobíhající kravky a modrou oblohu. Když se ale k tomu jednoduchou metodou (a la pole Windows Default Desktop) promění tytéž obrazy do pekelně rudé barvy a modrá oblaka věstí spíše neklidnou bouři, efekt je dokonalý.


4. Zombie singer

V civilu nijak výrazný obličej, na pódiu je to už lepší. Když se zpěvák promění v blednoucího impresária s gotickou atmosférou, rozhodně to zaujme.


5. Zdvořilý aplaus

Zabrat do kamery skutečné fanoušky umí každý. Pokud ale v publiku sedí zdvořilí senioři, rodiče nebo vnadné supermodelky a k tomu se přidají optimistické střihy, přinejmenším to nikoho neurazí a pobaví. Jen víte dopředu, jak to dopadne.


6. Okopírovat děj filmu

Udělat si soukromý soundtrack k oblíbenému filmu, ba dokonce úplně zkopírovat děj kasovního trháku, je vtipnou hudební alternativou filmařině. Pochopitelně tohle již není nijak levnou záležitostí, o čemž vědí něco i Foo Fighters.


7. Black & White

A zpátky do gotiky. V dnešním barevném světě neuškodí trochu archaického černobílého záznamu, který zavede diváka do zcela jiné atmosféry. A když se k tomu přidá nesrozumitelné sdělení, o úspěch je postaráno.


8. Procházka pod širým nebem

V jednoduchosti je síla. Stačí se projít po ulici, vrážet do kolemjdoucích a neuhnout z vlastního směru. Punk jak vyšitý.

Tagy jak na to video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY