Cort Gold D8 NAT: kytara plná otázek a odpovědí
Ačkoliv velká část hudební veřejnosti nahlíží na značku Cort ne právě lichotivým pohledem a low-endové řady kytar povětšinou uspokojí jen hodně nenáročné hráče, ty polomasivní již rozhodně stojí za pozornost. Nyní si od této značky můžete pořídit i celomasivní kytaru Cort Gold D8 NAT, která je komplet vyrobená v Číně. Logicky se mně tak hlavou honí několik zásadních otázek, na které nám snad kytara dá odpověď.
Otázka první: Co je to vlastně zač?
Po vybalení z luxusního soft-caseového pouzdra, které je v ceně, zjistíme, že máme co do činění s kytarou typu dreadnought a že je na celomasivní nástroj poměrně lehká. To je zapříčiněno jednak až nezvykle tenkou vrchní deskou z masivního smrku Sitka v kvalitě A+ a také materiálem použitým na luby a zadní desku. Tím je dřevo s tajuplným názvem pau ferro, což je jihoamerická dřevina, někdy nazývaná též bolivijský palisandr (ačkoliv nemá s palisandrem z botanického hlediska pranic společného) a jeho využití se rozmáhá zejména v posledních letech, kdy se brazilský palisandr dostal na seznam ohrožených druhů dřev a jeho těžba podléhá přísné legislativě. Hmotnost této dřeviny je sice jen o maličko nižší než je tomu u brazilského palisandru, ale ve výsledku je to přeci jen znát. Krk je mahagonový a nese ebenový hmatník s dvaceti pečlivě začištěnými pražci a perleťovým vykládáním. Kytara je celkově velice vkusně zdobená perletí (rozeta, intarzie na hlavě a kobylce, tečky na ebenových kolíčcích držících struny v kobylce) a společně se zlacenými, otevřenými mechanikami Deluxe Vintage Gold, působí skutečně luxusním a profesionálním dojmem.
Otázka druhá: Jaký to bude mít zvuk?
Hned při prvním hrábnutí do strun je cítit, jak nádherně celá kytara rezonuje. Zvuk je pevný, jiskřivý, výšky cinkají jedna báseň a perfektně se prosazují středy. Basy jsou příjemně kovové a ani silnější úhoz do strun kytaru nezahlcuje. Reakce na dynamiku hry je rovněž vynikající a kytara si skvěle rozumí jak s trsátkem, tak s prsty. Ať děláte co děláte, pořád ve zvuku jednoznačně slyšíte dřevo. Nevím jak moc ovlivňuje zvuk tepelná úprava rezonanční desky (tzv. torefakce, která má dřevu dodat vzhled a vlastnosti desítky let vyzrálých dřev), ale zvuk je skutečně průzračný, čistý a vzdušný. A to se jedná o nový, nevyhraný nástroj. Člověka úplně blaží pomyšlení, kam se takový nástroj může vyhrát za několik let.
Otázka třetí: Jak to ti Číňani „upekli“?
Překvapivě velmi dobře. Prohlédl jsem si kytaru skutečně detailně, ze všech stran i úhlů, dokonce i do jejích útrob jsem letmo sáhl a nenašel žádný zásadní prohřešek proti dobrým mravům konstrukčním i estetickým. Lak je krásně tenký, takže umožňuje dřevu přirozeně rezonovat, výběrová kvalita použitých dřev je patrná již od pohledu, mechaniky mají hladký a lehký chod, ladí přesně a spolehlivě drží ladění. Žádné ultrazávažné chyby jsem u téhle kytary ani nečekal, ale zpracování je prakticky bezchybné a o mnoho lepší, než jsem vzhledem k ceně a původu nástroje doufal.
Otázka čtvrtá: Co s tím a co za to?
Kytara je čistě akustická, což ovšem nevylučuje její využití na pódiu nebo ve studiu za použití mikrofonu, či snímače umístěného do ozvučného otvoru. Ostatně i dodatečné osazení elektronikou je dnes již doslova hračkou. Cena kytary činí bez pár korun rovných dvacet tisíc, což je na celomasivní a špičkově zpracovaný nástroj velice přijatelná suma. A když uvážíme, že v ceně je i kvalitní soft-case, dojde nám, že Cort se stává velmi významným hráčem nejen na poli levných nástrojů pro amatéry a nadšence, ale i ve světě nástrojů pro mnohem zkušenější, neřku-li rovnou profesionální hráče.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.