CTC Crossfire: zvuk Stevieho Raye Vaughana v krabičce
Základ gearu kytaristy Stevieho Raye Vaughana (3. 10. 1954 – 27. 8. 1990), famózního hráče, jehož vliv na vývoj moderního blues je plně srovnatelný s muzikantským vkladem Erica Claptona, Buddyho Guye, B.B. Kinga či Johnnyho Wintera, většinou tvořil řetězec sestávající ze Stratu, Tube Screameru a komb Fender, i když v různých fázích kariéry hrál také na jiné typy nástrojů i efektů, a „black-face“ aparáty Fender někdy nahrazoval modely Marshall či Dumble. Právě pro Vaughana typické spojení Tube Screameru a lampových Fenderů inspirovalo butikovou značku Crazy Tube Circuits k vytvoření efektu Crossfire, o němž výrobce tvrdí, že je „jednou z nejikoničtějších kombinací pedálu a zesilovače v kytarové historii“.
Levá strana šasi, osazená hlasitostí, gainem, třípásmovými korekcemi a vlastním footswitchem, nabízí sekci emulující zvuk i chování starých black-face Fenderů, které v minulosti definovaly čistý zvuk elektrické kytary. Detailní analýzou signálové cesty těchto zesilovačů se podařilo do efektu zahrnout jejich podstatné zvukové složky. Od masivních basů, jiskřivých výšek a lehce zdůrazněných středů až po mohutný sound koncové jednotky, která v případě jedné z předloh využívala čtveřici výkonových elektronek 6L6GC a polovodičový usměrňovač (rectifier).
Na své si ale přijdou také zastánci lehce umírněnějšího a komprimovanějšího tónu, protože vývojáři z Crazy Tube Circuits integrovali do krabičky okruh s dvoupolohovým přepínačem Headroom (High / Low), jenž kromě nadupané projekce umožňuje zvolit i mod blízký charakteru power ampu s dvojicí klasických elektronek 6L6GC a lampovým usměrněním. Kromě toho zde najdeme i druhý páčkový switch Bright, jenž výslednému soundu dodává jasnější projev.
Pravá strana hlavního panelu je vyhrazena pro zkreslovač ve stylu Tube Screameru, který oproti raným sériím Maxon/Ibanez doznal několika úprav, včetně modifikací převzatých od butikových firem. To je také důvodem, proč spolu se standardními ovladači Volume, Gain, Tone, disponuje daný kanál přepínáním clippingu (symetrický / asymetrický) a spínačem More pro větší porci zkreslení. Uvnitř šasi je navíc umístěn mini-switch, jenž slouží k navýšení dynamiky a headroomu, a to prostřednictví konvertoru zvyšujícího napětí z 9 na 18 V.
Konektivita sestává z mono vstupu, výstupu a sendu / returnu pasivní efektové smyčky, což znamená, že vedle možnosti zapojení efektů lze používat obě strany nezávisle (send = výstup overdrivu, return = vstup „zesilovačové“ jednotky). Pokud jsou obě sekce v režimu bypass, smyčka je také v modu true bypass, takže nedochází k žádnému ovlivnění průchozího signálu. Crazy Tube Circuits Crossfire je nutno napájet výhradně 9V adapterem, cena se pohybuje okolo 220 eur.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.