Přejít k hlavnímu obsahu
Zdaleka nejnáročnější formou natáčení je si to udělat po svém. | Foto: Josef Beneš
Zdaleka nejnáročnější formou natáčení je si to udělat po svém. | Foto: Josef Beneš
Jan Vacík -

(Čtvrt na) smrt natáčení drahých videoklipů?

Podle mnohých jsou klipy v dnešní době naprosto zásadní součástí prezentace vaší hudební tvorby. A rozhodně by neměly chybět v promo balíčku, který posíláte pořadatelům festivalů. Rozpočet na opravdu kvalitně zpracované video se ale může klidně pohybovat v řádu statisíců. Každá sranda něco stojí a jen za půjčení techniky můžete z bankomatu vytáhnout podobnou sumu, jako za dva dny v nahrávacím studiu. K tomu připočtěte několik lidí – specialistů, lokaci, catering, rekvizity, post-produkci a už v tom lítáte.

Následující článek není míněn jako polemika, zda je lepší využít služby profesionálů, nebo si to udělat po svém. Jasně, že klip od takového Michala Skořepy bude na vyšší úrovni, než vámi natočené video na mobil. Ale pokud máte hluboko do kapes a stěží zaplatíte nájem ve zkušebně, možná vám nic jiného nezbyde. Rád bych se s vámi podělil o naše vlastní zkušenosti.

Metoda první – vlastní produkce

Zdaleka nejnáročnější formou natáčení je si to udělat po svém. Do téhle řeky jsme s kapelou Čtvrt na smrt zatím vstoupili dvakrát. V prvním případě nám souhra nešťastných okolností a zavřené kluby z důvodů pandemie covidu do rukou nahrály skoro třicítku herců a muzikantů, kteří měli volné okénko v kalendáři. A tak jsme se klip rozhodli pojmout se vší parádou a udělali ho příběhový a hraný. Jako první musíte vymyslet námět. Tedy to, co se v klipu odehraje. Námět si následně rozdělíte na scény, které si už předem přiřazujete k jednotlivým pasážím v písni. My jsme zvolili metaforu šachovnice a dvou různých táborů lidí, kteří se hýbou v návaznosti na tahy figurkami. Jakmile máte základní myšlenku hotovu, spousta věcí vyplyne samovolně.

Spousta věcí plyne samovolně. | Foto: Josef Beneš

Důležitá je lokace. My jsme se domluvili s pražským Storm Clubem, který nám prostory pronajal za symbolickou korunu a ještě nám nechal soudek piva za nákupní cenu. Stal se tak prvním sponzorem. A my jsme měli možnost za pomoci pár balíků netkanky vyrobit čistě černou, prostornou scénu. Dalším sponzorem byli lifeREPORT.tv, kteří nám pro potřeby nahrávání půjčili techniku a studio, kde se materiál stříhal a postprodukoval. S tím je pojená velice důležitá osoba – kameraman.

Rozhlédněte se po svém okolí, třeba je tam někdo šikovnej, kdo by vám s klipem pomohl. My jsme ukecali Kubu Pavlištíka, kterej nám s tím pomohl vlastně jen za ten naraženej sud a my tak měli profi kameramana v podstatě zdarma. Celý klip Pod střechou nás vyšel na necelé čtyři tisíce. Do toho se vešly rekvizity a občerstvení pro osmičlenný štáb a třicet herců, což byly jediné věci, které se nepovedlo sehnat zdarma. Navíc se nám podařilo domluvit jeho premiéru v dnes již zaniklém Autokino Strahov.

Co režisér? Pokud se funkce ujme někdo z kapely a neseženete někoho externího, je důležité si jasně stanovit, kdo to bude. Předejdete tak zbytečným rozporům v kreativním zápalu během natáčení. Dalším veledůležitým člověkem je produkční. Někdo, kdo dohlídne na to, aby všechny ty krásný vymyšlený scény opravdu někdo natočil. Někdo, kdo obepíše všechny zpožděné herce. Domluví lokace a rekvizity. Zkrátka taková máma, nebo táta všech zúčastněných. Tuhle roli doporučuju nepodcenit. Rekvizity můžete dávat dohromady v rámci kapely. Určitě si napište jejich soupis a pište si, kdo je za co zodpovědný a co se ještě musí vyřešit. Seznam si udělejte taky s herci a členy štábu. Může vám připadat, že je to zbytečné, ale věřte, že bez hezky zpracovaného přehledu se v tom za chvilku začnete ztrácet.

U našeho druhého videoklipu jsme zvolili v podstatě stejný tvůrčí tým. Prostory nám za symbolickou částku zapůjčila dejvická Klubovna a námět jsme vymysleli takový, že kapelu v hraní na pódiu zastupují dětští herci. Rozpočet nám malinko povyskočil, protože jsme potřebovali práci místního osvětlovače a ta děcka navíc prožrala snad dva tisíce za pizzu, kterou jsme jim slíbili jako honorář. V souvislosti s klipem k písni Dětem mě napadá ještě jedna role. Někdo, kdo se orientuje v dané písni a bude ji na povel pouštět a zase vypínat při točení scén. Tenhle člověk bude v jednom kole obzvlášť, pokud točíte do rytmu celek kapely. Protože to byl druhý klip, který s námi kameraman Kuba točil, už jsme to po něm ani nemohli chtít zadarmo. Celkový rozpočet se přesto vešel do velice přijatelných sedmi tisíc.

Pokud se rozhodnete natočit klip svépomocí, dokážete dojít ke koukatelnému výsledku. Ale počítejte s tím, že to bude fuška. Musíte si to jednoduše řečeno odmakat a nic nepodcenit. Hodně štěstí.

Metoda druhá – dokumentární klip

O něco snazší, pro posluchače přesto atraktivní, je forma dokumentárního klipu. Natočíte záběry z nahrávání, nebo turné kapely a z něj sestříháte video pro jeden z vydávaných singlů. Ideální je, když si pozvete kameramana, který s vámi stráví delší čas ve studiou, nebo na cestách. Retrospektivní formu klipu sestříhanou z několika různých koncertů a festivalů jsme takhle dali dohromady v momentě, když jsme si uvědomili, že nás za pár týdnů čeká křest druhého alba a nemáme žádný klip. Poprosili jsme tedy našeho kapelního fotografa Pepu Beneše, aby vylovil nějaké střípky z archivu a dali jsme dohromady tohle provizorní řešení.

Další možností je natočit takové video přímo v nahrávacím studiu. Tam jsme pozvali hned dva fotografy a poprosili je, ať točí přímo během nahrávání ostrých náběrů. Výsledné video je tak v podstatě živák. A divák dostane zajímavý vhled do zákulisí vzniku nahrávky. Video jsme navíc opatřili titulky a vzniklo tak vlastně tzv. lyric video. Což je také jedna z legitimních možností, jak se tvorbou levných klipů popasovat.

 

Metoda třetí – přiznané DIY

Dobrý nápad může zvítězit nad nedokonalou formou. Neříkám, že se nám to povedlo, ale čistě teoreticky to určitě možné je. Pokud vás netrápí, že video nebude mít standardní kvalitu a na první dobrou půjde poznat, že je to amatérská práce, směle do toho. K nové desce jsme na mobil natočili atmosférický, pomalý klip, který jsme vymysleli a z velké části natočili cestou domů z „kapelního piva“.

A další video jsme sestříhali ze záběrů, které pořídili naši fanoušci, co s námi jezdí na koncerty starou Karosou v rámci tzv. Nepravidelné Linky. Pokud děláte takhle „prasácké“ video, asi k němu nedělejte tiskové zprávy. Médiím posílejte jen to nejlepší, co máte. Ale pro vaše fanoušky může být i tohle zajímavá podívaná.

Metoda čtvrtá – mějte kliku

Spíše bonusová varianta, na kterou se nelze připravit. A nebo ano? Přece jen se říká, že štěstí přeje připraveným. Spousta talentovaných tvůrců na začátku kariéry potřebuje rozšířit své portfolio a nabízí své služby v podstatě zadarmo. Já sám jsem tohle dělal se svým domácím nahrávacím studiem. Skladeb, které jsem natočil a smíchal zdarma, nebo za opravdu symbolickou částku, je nějakých sedmdesát.

Videa se točí také na školách. A právě tak se nám poštěstilo zařídit náš poslední vydaný videoklip. Parta studentů VŠE nás oslovila s tím, zda jim svěříme jednu naši skladbu. No a my jsme jednoduše řekli ano. Nabídli jsme jim dvě různé, ke kterým jsme klip sami nechystali. A náš bubeník Jirka se s nimi sešel na několik schůzek, abychom měli aspoň trochu ponětí o tom, pod co se máme podepsat. Zbytek jsme nechali na nich. A protože jsou šikovní, video získalo nominaci na MultiFest a premiéru si tak odbylo na plátně Kino Lucerna.

Ať už zvolíte jakoukoliv tvůrčí variantu a nebo rozbijete prasátko a oslovíte profesionální štáb, přeju vám hodně zdaru. A dejte vědět, jestli vám byl článek k něčemu dobrý!

Tagy komunita Čtvrt na smrt jak natáčet videoklip Videoklip

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Vacík
Frontman kapely Čtvrt na smrt
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY