Přejít k hlavnímu obsahu
Cvičení s metronomem prostě nic nenahradí | Zdroj: Flickr, Paco from Badajoz
Cvičení s metronomem nic nenahradí | Zdroj: Flickr, Paco from Badajoz
Honza Hrbek -

Cvičba s metronomem: Neplačte, sami jsme si to zavinili

Co by měla být jedna z prvních věcí, kterou dostane malý muzikant? Metronom. Je to prosté. Tento jednoduchý pomocník je pro hudební rozvoj stejně zásadní jako nástroj, na který má muzikant cvičit. Cvičení s „klikem“ má totiž daleko více rozměrů než jen držet rytmus. Pomůže vám zlepšit techniku, vyčistit hru, ukotví vaše hraní v čase, abyste mohli hrát s dalšími muzikanty, a pomůže vám pochopit, proč a jak fungují skladby vašich oblíbenců. To všechno dokáže něco, co už nemusíte ani kupovat, ani skladovat a přenášet. Dá se stáhnout jako aplikace zdarma i do telefonu.

Tato série došla tak daleko, jak to jen šlo, aniž by vznikl díl o metronomu. Tuto magickou věc by začínajícímu muzikantovi měl vnutit každý zodpovědný učitel. Protože kdo necvičí s metronomem, podráží sám sebe. Bez rytmu, bez groovu je totiž hraní na hudební nástroj jen taková lokální atletika. Prsty běhají po strunách a klapkách, ruce a paličky po blánách, deskách a činelech, ale pokud nejsou v rytmu, je to úplně prázdné cvičení. Metronom by měl být součástí jakéhokoliv cvičení. Ať už cvičíte stupnice, učíte se písničku, nebo dáváte dohromady sólo. Níže najdete pár důvodů, proč by metronom měl být součástí výbavy každého začínajícího muzikanta, dokonce i zpěváků.

Zlepšuje vnitřní hodiny

Nejen, že metronom drží muzikanta při hraní, cvičení s metronomem pomáhá posilovat vnitřní hodiny. Nemyslí se tím pochopitelně nějaká reprodukční funkce, ale schopnost držet tempo i bez metronomu. Nejlepší způsob, jak své vnitřní hodiny rozvíjet, je postupně dělit BPM (beats per minute - počet úderů za minutu). Začněte hrát třeba v tempu 160 BPM, pak přejděte na 80 a zkuste hrát ve stejném tempu, s metronomem klikajícím jak 1. a 3., tak 2. a 4. dobu. Ti odvážnější posléze mohou přejít na 40 BPM a posouvat si ten jeden úder v taktu na různé doby.

Zrcadlo, které nelže

Když se učíte skladbu, zpravidla má pasáže, ve kterých podvědomě přidáváte a takové, ve kterých naopak ubíráte. Metronom je schopen na tyto rozdíly upozornit. Za změnou tempa může stát celá řada důvodů. Může to být feeling, nebo to, že jde o různě náročné pasáže, v těch náročnějších je běžné při učení mírně zaostávat. Jenže dokud není hra konzistentní a neplyne bez citelných škobrtání v tempu, je možné říct, že daný kus zahrajeme? Proto je zásadní cvičit v tempu, s metronomem. Například je možné složitější pasáže cvičit v postupně rostoucím tempu, které pomáhá hraní zpřesnit.

Pomáhá zpřesnit hraní

Začněte problematickou pasáž cvičit v pomalejším tempu. Například, pokud hrajete sólo v tempu 180 BPM, zpomalte si ho na 140 a postupně přidávejte. Nezastavujte však u 180, pokračujte klidně na 200 BPM. Pomůže vám to cítit se pohodlněji, když se pak vrátíte na původní rychlost. Tenhle starý trik používají muzikanti snad odjakživa. „Začni pomalu a postupně přidávej,“ dalo by se shrnout do krátké věty. S metronomem ovšem dostává přesnější kontury. Protože, opět, není důležité mechanicky zahrát jednotlivé tóny nebo údery. „Spousta muzikantů si ani neuvědomuje, že je budou jednou poslouchat lidi a jejich hra s publikem musí něco dělat,“ vyjádřil to pregnantně Eduard Štěpánek, bubeník Abraxas a #Černá. Proto je velice důležité dát si pozor na přesnost hraní už v pomalém tempu, kdy se teprve učíte danou pasáž.

Bez světla by nebyla tma

Klišé v podtitulku se váže k funkci metronomu. Klikání metronomu mezi sebou nechává přesně odměřené pomlky. Co se v těchto pomlkách děje, je úplně stejně důležité, jako to, co se děje na „první, druhou, třetí, čtvrtou“. Je to prostor, který tak trochu zvýrazňuje chyby, proto je dobré se nad ním zamyslet. Častými chybami, nejen u kytaristů, jsou různé škvrky a pazvuky v právě těch okamžicích, kdy jsou tak dobře slyšet. Druhou takovou službu prokazuje metronom při stavbě sóla. Někteří muzikanti tvrdí, že dobré sólo připomíná zpěv. A nikdo nedokáže zpívat bez nádechu. Stejně tak i sólo by mělo mít místa, kde se muzikant „nadechne“ k další pasáži.

(Krásný důkaz toho, že sólo je jako zpěvová linka)

Zatím se nenašly důkazy, které by potvrzovaly, že spaní s metronomem nějak zlepšuje vnímání rytmu. Asi nemůže ublížit, dokonce se prý objevil výzkum, který tvrdí, že puštěný metronom při spaní zlepšuje schopnost zapamatovat si věci, naučené přes den. Ale cvičení s metronomem prostě nic nenahradí, zkratky nefungují a kdo chce něčeho dosáhnout, prostě musí něco obětovat. Podívejte se na Jardu Jágra.

Tagy Virtuoz v zácviku metronom

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Hrbek
Vždycky jsem miloval muziku. A živý nástroje.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY