Deluxe Active P Bass Okoume: exotický Precision od Fenderu

Nestárnoucí koncepty modelů Fender Precision a Jazz Bass se stále těší obrovskému zájmů basistů napříč hudebními žánry a oba nástroje se v průběhu doby staly inspirací pro mnoho konkurenčních výrobců. Kromě klasických řad, vycházejících z původních sérií z padesátých let, nabízí Fender také různé inovované edice, jež vycházejí vstříc hráčům moderních stylů a to je i případ Precisionu Deluxe Active P Bass Okoume, který kromě těla z exotického dřeva disponuje i aktivní elektronikou a přepracovanými snímači.

Na stavbu korpusu byly použity přířezy z netradičního dřeva okoume (někdy označované jako gabon, combogala nebo angouma), jenž pochází ze západní části Afriky a svými zvukovými vlastnosti a barvou připomíná mahagon. Na šroubovaném javorovém krku ve stylu Jazz Bass s pohodlným profilem Modern C je nalepen palisandrový hmatník s radiusem 9.5 palce a 20 středně silnými pražci.

Nultý pražec o šířce 38.1 mm je vyroben ze syntetické kosti, krk je ošetřen urethanovým lakem ve vysokém lesku a menzura nástroje činí 34 palců. Na hlavě najdeme otevřené ladicí mechaniky Fender s velkými trojlistými rondely a přítlačný kroužek pro struny D a G. Jednoduchá a dobře nastavitelná kobylka Fender Hi-Mass se zinkovými pochromovanými kameny je k tělu upevněna pěti šrouby.

Na rozdíl od původního Precisionu je tato verze osazena dvojicí snímačů - středním půleným singlem Fender SCPB s Alnico magnety a kobylkovým snímačem Dual Coil Noiseless s keramickými magnety a parazitní cívkou, která snižuje brum, jenž je jedním z průvodních znaků single coilů. Z důvodu maximálního estetického vyznění použitého dřeva nenajdeme na těle typický pickguard a oba snímače jsou zapuštěny přímo do korpusu.

Ovládání a elektronika sestává z potenciometru celkové hlasitosti, plynulý přechod mezi snímači zajišťuje knoflík panoramy a detailní nastavení korekcí obstarává aktivní obvod s aretovanými potenciometry basů, středů a výšek. Šachtu pro uložení 9V baterie najdeme na zadní straně korpusu. Fender Deluxe Active P Bass Okoume je dostupný výhradně v decentní transparentní úpravě Natural a k nástroji je dodáváno polstrované pouzdro a servisní klíče.

Vzhledem k tomu, že tento model vyrábí mexická divize značky, je cena baskytary finančně mnohem příznivější než u amerických sérií - na českém trhu basu pořídíte za necelých 27 000 Kč. Pokud uvažujete o pořízení aktivní čtyřky, oslovují vás tvary Precisionu a vaší levé ruce více vyhovují rozměry Jazz Bassového krku, tak exotickou variantu Fenderu rozhodně vyzkoušejte.

Tagy: