Přejít k hlavnímu obsahu
Pavel Zvirze Zvěřina -

Deník kytarového technika: čistý nástroj pro čisté tóny

... aneb co všechno jste nevěděli o vašem nástroji a ani vás nenapadlo se zeptat

Při mé profesi kytarového technika mi projde rukama mnoho nových i starších nástrojů. A za dobu, kterou se této profesi věnuji, jsem zaznamenal poměrně velkou nedbalost hráčů k jejich údržbě. Pravda, kytara sice není kolo, ale pravidelný servis se odrazí na pocitu ze hry stejně jako pravidelné mazání řetězu a seřizování brzd na pocitu z jízdy na kole.

Za základ servisu nástroje pokládám pravidelnou výměnu strun. Velmi často na mé doporučení nových strun zákazníkovi slýchám udivenou odpověď: „Vždyť je tam mám teprv půl roku!“ Nelze přesně určit, jak dlouho sada strun vydrží, záleží na mnoha faktorech, nicméně výměnu sady běžné kvality jednou za měsíc považuji za ideální stav. Komu se více potí ruce, bude muset měnit častěji nebo investovat do dražší sady, kdo před hraním umyje ruce a po zkoušce nebo vystoupení struny ošetří přípravkem na čištění nebo alespoň utře hadrem, může měnit po delší době. Staré struny se projevují tupým zvukem, nekonzistentním kmitem a špatným laděním. Pro ošetření strun doporučuji výrobek firmy Big Bends, G String Wipes. Jedná se o ubrousky napuštěné čistící tekutinou, kterými setřete ze strun nečistoty a zároveň je naimpregnujete.

Další součástí dobře fungujícího nástroje je čistý hmatník a pražce. Na hmatníku a pražcích se usazují nečistoty spojené s potem a celkový nános lze někdy těžko odstranit. Na čištění „běžného“ zašpinění používám Big Bends Gloss Sauce a při větším nánosu přichází ke slovu technický líh. Palisandrové, ebenové a všechny ostatní nelakované hmatníky je po vyčištění třeba naimpregnovat olejem, zde doporučuji Big Bends Fret Board Juice nechat vyschnout a přeleštit měkkým hadrem. Javorový hmatník je dobré přeleštit přípravkem na čištění nástroje, například Big Bends Gloss Sauce. Leštění pražců je další úkon pro zpříjemnění dlouhých zimních večerů každého hráče. Pražce lehce přebrousím velmi jemnou brusnou houbou nebo brusným papírem a následně vyleštím hadrem a leštící pastou. Tento úkon je samozřejmě ideální provádět před impregnací nebo leštěním hmatníku a prostor kolem pražce, na kterém budete pracovat ochránit papírovou maskovací páskou.

Na závěr přichází ke slovu celkový vzhled nástroje. Kdo má černou kytaru, ví, že je každý otisk ruky hned vidět, ale i přesto si každý nástroj zaslouží jednou za čas očistu. Ruku na srdce, kolikrát za rok jedete s autem do myčky a kolikrát jste si vyčistili kytaru? =) Tak tedy: Pokud chcete nástroj zbavit zbytků potu, piva, cigaretového kouře a popela a dalších vrstev usazených na těle, použijte třeba Big Bends Gloss Sauce. Naneste trochu přípravku na měkký, bavlněný hadr a jemnými krouživými pohyby rozetřete po těle a krku nástroje. Následně hadr obraťte a suchou stranou opět stejným způsobem setřete a rozleštěte. Následně můžete lesk ještě zvýšit hadrem Big Bends AXS Wipe, který je použitelný i na aplikaci přípravku.

Všechny přípravky a pomůcky k údržbě Vašeho nástroje seženete v našich prodejnách. A kdo si raději nechá údržbu udělat na počkání, případně do druhého dne, na toho se v prodejně kytary.cz na Děkanské vinici v Praze 4 osobně těším...

Tagy Kytarová kosmetika

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY