Přejít k hlavnímu obsahu
Hvězdy na pódiu
Hvězdy na pódiu
Roman Jež -

Desatero muzikanta: Hvězdy na pódiu

Koncerty a jiná live vystoupení jsou jistě vrcholem vašich hudebních aktivit. Dnes si řekneme, co je dobré dodržovat a na co je třeba myslet, aby pro vás byl živák nevšedním zážitkem a společně se svými fans jste si jej řádně užili.

Na zvukové zkoušce jste jistě všechno pečlivě nastavili a vyzkoušeli. To ale neznamená, že během živého vystoupení na vás nečíhají mnohé záludnosti, které by mohly váš superkoncert zkomplikovat. Jak se s nimi vypořádat, na co si dát pozor a co naopak ignorovat, to se pokusím shrnout v dnešním desateru.

Tito pánové si kontaktu s publikem a energie živých vystoupení užívají už více než 50 let. Rolling Stones – Paint it Black, New York City 2006

Desatero

1 – Jako atomové hodiny
Bez ohledu na opozdilé návštěvníky je dobré, když začátek koncertu není zbytečně opožděn. Proč by vaši dochvilní fanoušci měli doplácet na laxnost opozdilců? Věřte, že zdlouhavé čekání úroveň vašeho vystoupení nezvýší a sympatie publika takto nezískáte.

2 – Od začátku naplno
Už s prvním vkročením do kuželů světel jste středem pozornosti publika; podle toho byste měli i vystupovat. Buďte suverénními hvězdami už od začátku a od prvních tónů odevzdávejte svůj výkon na 200 %.

3 – Hrajte pro publikum
Veškerou svou energii směrujte vašim příznivcům. Pro ně hrajete, oni jsou adresátem vaší produkce. Oční kontakt, grimasy, gesta i případná verbální komunikace jsou přidané hodnoty, po nichž vaši posluchači lační. Zachmuřený „jazzman“ hypnotizující svůj nástroj nikdy nebude miláčkem publika.

4 – Řekněte si o změny poslechu
Pokud se přece jen na zvukovce nepodařilo všechno vychytat, nedělejte na zvukaře nespokojená gesta. Vydržte do pauzy mezi songy a do mikrofonu v klidu s úsměvem poproste zvukaře o změnu. Ten vám jistě rád vyhoví a publikum ocení kromě vašeho vystupování i fakt, že je nepodvádíte playbackem.

5 – Ignorujte chyby
Pokud se vám během produkce něco nepodaří, nenechejte se tím znervóznit a přejděte to s bohorovností superstar. Jen vy víte, který tón jste chtěli zahrát a jaký akord měl v konkrétním místě zaznít. To mnohdy nevědí ani vaši kolegové a publikum většinou nic nepostřehne. Nespokojenou gestikulací či grimasou chybu zbytečně zveřejníte.

Pokud přehmat zopakujete a dál rozvedete, jste na nejlepší cestě stát se jazzmannem.

Bitva v polních podmínkách s minimální možností se slyšet. I přes nedostatky v interpretaci všichni odevzdávají veškerou energii publiku a ani mrknutím oka nedávají nedostatky najevo. Beatles – Ticket to Ride, Wembley 1965.

6 – Problémy řešte až po koncertě
Žádné nesrovnalosti NIKDY NEŘEŠTE NA PÓDIU. I když jste zády k publiku, je na vás znát, zda kolegům spíláte, nebo jste-li v pohodě. Případné diskuze o chybách si nechejte do zákulisí nebo nejlépe na druhý den u piva.

7 – Jako ve škole
Sem tam se i na pódiu neobejdete bez taháků. Pokud je skutečně potřebujete, nahlížejte do nich jen v případě nejvyšší nutnosti. Není nic horšího než frontman se sklopeným zrakem permanentně louskající text nebo akordy z nějakého kusu papíru.

8 – Buďte exhibicionisty
Na rozdíl od zvukové zkoušky právě na live vystoupení máte prostor pro exhibici. Pokud máte sólo nebo jakoukoli vyhrávku, urvěte si své místo na výsluní, dejte o sobě řádně vědět, naběhněte si na forbínu a řádně vše prodejte publiku. To vás bude za jakoukoli show milovat.

9 – Vše pro frontmana
Měli byste vědět, kdo má ve které chvíli být středem pozornosti. Zpěvák, v sóle kytarista, či třeba trombonista v úžasném forsírování. Všichni ostatní musejí dělat frontmanovi background, podporovat ho a neměli by na sebe zbytečně strhávat pozornost.

10 – Užijte si váš gig
Čím více budete na pódiu v pohodě, tím lépe se vám bude hrát. Vaši spoluhráči i posluchači to na vás poznají. A energie, kterou do hry investujete, se vám mnohonásobně vrátí.

Excelentní ukázka precizně provedené live show, komunikace s publikem a energie směrované fanouškům. Queen – Under pressure, Wembley 1986

Telegraficky

- Před nástupem na pódium vypněte mobily, aby váš sukces nic nerušilo.
- Během vystoupení nezvyšujte hlasitost svého aparátu. Vyhlásili byste tak válku svým kolegům a značně byste zhoršili zvukovou úroveň vašeho koncertu.
- Na sóla se zesilte sami. Nikdo jiný to za vás většinou neudělá.
- Zpívejte na mikrofony a dokončujte fráze. Jinak všechny ochudíte o váš jistě skvělý projev.
- Mějte vzájemný vizuální kontakt, ať na sebe můžete reagovat a užít si hraní jako celá kapela.
- Dělejte show. Publikum si přišlo nejen poslechnout skvělou muziku, ale užít si i vaše pódiové vystoupení.

Na závěr dávám k lepšímu jedno po všech stránkách svérázné vystoupení. Kdo zvládne sledovat ukázku až do konce se zapnutým zvukem, je hrdina.

Příště

V dalším dílu seriálu se podíváme na to, co všechno byste měli udělat předtím, než půjdete do studia nahrát své první demo nebo celé cd.

Tagy Desatero muzikanta jak na to

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Roman Jež
Zvukový a hudební režisér, hudebník a aranžér, programování syntetizérů romanjez64@gmail.com
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY