Desatero muzikanta: Jdeme do studia
Zkoušíme, hrajeme, ale chceme fanouškům nabídnout víc. Jedním z dalších kroků je udělat studiovou nahrávku a nabídnout ji veřejnosti. Jak se ale na natáčení připravit a co je dobré udělat předem?
Jaké přípravy? Všechno máme nazkoušeno, písničky jsou na koncertech obehrané a zažité. Prostě vtrhneme do studia, zahrajeme, a je vymalováno. Tak logicky uvažuje většina prvonávštěvníků nahrávacích prostor. Srážka s realitou natáčení je pak mnohdy rozčarováním a bohužel má neblahý vliv na výsledek. Proto si dovolím nabídnout desatero, které by vám mělo pomoci k tomu, aby už vaše první profesionální nahrávka nesla punc světovosti.
Jak se připravit na studiové natáčení už na zkoušce.
Desatero
1 – Jednotná strategie
Udělejte si kapelní poradu, co jak chcete udělat a jakou máte představu o výsledku. S osádkou studia je potřeba komunikovat jasně a hlavně jednoznačně. Pokud jednotliví členové během práce prosazují různé názory, je to nejlepší cesta k upečení dortu pejska a kočičky.
2 – Schéma skladeb
Nahrává se mnohdy po částech a každý zvlášť. Není výjimkou, že se ve skladbě různě skáče, nebo se určité části nahrávají několikrát, k některým se pak i vrací. To je dostatečný počet příčin, aby se člověk ve své vlastní skladbě ztratil. Schéma pomůže v orientaci ve skladbě nejen vám ale i osádce studia.
3 – Názvy skladeb a jejich částí
Je dobré sjednotit názvy skladeb (byť jen pracovní) i jejich částí. Co je sloka, co refrén, co bridge, sólo. Není výjimkou, že jednotliví členové používají jiné názvy písniček, jejich částí a zvukový mistr se pak pracně dopátrává toho, co že to vlastně po něm chceme, který projekt má otevřít, které jeho místo má přichystat. Čas jsou vaše peníze.
Při natáčení základů basa + bicí mě zpěvák navigoval slovy: „Najeď tam, jak zpívám '...mám tě rád...'.“ Že slyším jen basu s bicíma, song neznám a fakt netuším, ve které části bude za týden zpívat ono objevné sdělení, mu evidentně nedošlo.
4 – Demo a čistit
Udělejte si na zkušebně demo; stačí na mobil nebo jiné nahrávadlo. Pak si nad nahrávkami vyjasněte harmonie, objevte nepřesnosti nebo sporná místa, ať víte, na čem je třeba ještě zapracovat. Z nahrávek, které považujete za finální dema, zjistěte tempa.
5 – Rozdělte party
Dosud jste hráli všechny party současně. Na čistou kytaru navazuje zkreslená, elektrické piáno hraje současně s hammondkama, zpěvák se doprovází na tamburínu apod. Ve studiu se mohou a někdy i musejí tyto party natáčet zvlášť. Zvažte, jestli budete zbytečnými hrdiny a budete se snažit všechno zvládnout na jeden průjezd, nebo se každému partu budete pečlivě věnovat zvlášť.
Jasně, stručně, drsně a natvrdo.
6 – Tempo a metrum
Pokud chcete natáčet s metronomem, zjistěte podle demonahrávky tempo skladby. Pokud se tempo ve skladbě mění, nebo se mění metrum, vyrobte schéma tempo stopy. Ta by měla obsahovat všechny změny tempa i metra. Např.: Počáteční tempo je 105bpm, metrum 4/4. Ve 25. taktu se tempo změní na 125bpm, v 33. taktu se 4/4 metrum změní na 6/8 apod. Podle takového schématu se pak ve studiu rychle vyrobí potřebný tempo track.
7 – Texty
Je dobré vytisknout texty velkým písmem s dvojitým řádkováním a v několika vyhotoveních. Ve studiu nemůže být text blízko mikrofonu a bylo by dobré jej vidět i na vzdálenost 60–70 cm. Aby mohl režisér nebo zpěvák vepisovat poznámky, je dobré mít mezi řádky místo. Více vyhotovení je nasnadě. Jedno do režie, jedno pro zpěváka a další pro jistotu.
8 – Pro kytaristy a basisty
Pokud máte programovatelný multiefekt, zálohujte si veškerý obsah a pak na všech zvucích vypněte všechny prostorové efekty (hall, delay). Jinak bude mít zvukový mistr u editace a míchání hodně svázané ruce a výsledek by mohl být výrazně horší.
9 – Pro klávesáky
I vy zálohujte obsah všech svých nástrojů a vytvořte studiové verze zvuků. Vypněte všechny hally a echa. Zvuky partů, které chcete hrát zvlášť, uložte jako samostatné programy. Pokud máte např. část klaviatury vyhrazenu pro piáno a druhou část pro hammondky, vyrobte samostatný zvuk piána a samostatný hammondek; oba přes celou klaviaturu.
Nezřídka se stává, že je potřeba nastavit nějaký parametr, nebo upravit něco, v čem nemáte moc zkušeností. Ani za mixem nemusí zrovna sedět znalec všech přístrojů na světě. Manuál vše urychlí a doma vám bude k ničemu.
10 – Těšte se
I když vás čeká perná práce a mnohdy i drobná nedorozumění, vězte, že snahou všech je udělat co nejlepší nahrávku. Na vás je podat nejlepší výkon a na osádce studia vám v tom vytvořit co nejlepší podmínky. Všichni budete na jedné lodi.
Co by měl bubeník vědět, než půjde do studia.
Telegraficky
- Dejte do pořádku kabely, lampy, aparáty a nástroje. Ve studiu už je na to pozdě.
- Nové struny natáhněte s předstihem, aby si mohly sednout.
- Vypůjčené nástroje a aparáty si půjčte s předstihem, ať se je naučíte ovládat a více se s nimi sžijete.
- Nelpěte na live tvářích svých songů a klidně vymyslete studiové verze. Vaši fans to ocení.
- Zapomeňte na argument „I když to trhá uši, je to správně, protože to tak hrajeme už rok.“
- Zkuste na zkušebně hrát se sluchátky, ať pak ve studiu nejste zaskočeni nezvyklým poslechem. Pokud používáte InEars, vezměte si je s sebou.
- Domluvte se s osádkou studia, co je potřeba dovézt a co je možno využít z tamějšího arzenálu.
- Ve studiu strávíte hodiny, dny až týdny. Vezměte si s sebou papuče, pohodlné oblečení a své oblíbené talismany, ať se cítíte jako doma a vaše výkony jsou co nejlepší.
Hunter Smith Band – první den ve studiu. Zjišťování, kde, co a jak bude znít, jak se co bude realizovat a sžívání se s prostředím. Hlavně ale pohoda a klid.
Příště
V dalším díle našeho seriálu se už dostaneme do studia a budeme se věnovat tomu, co a jak udělat pro to, aby vaše nahrávka bodovala na žebříčcích světových hitparád.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.