Přejít k hlavnímu obsahu
Natáčíme videklip
Natáčíme videklip
Roman Jež -

Desatero muzikanta: natáčíme videoklip

Ze studia máme natočeno a smícháno několik pecek. Jak je ale ještě povýšit, aby se staly pro fanoušky atraktivní a přítažlivé? Není nic snazšího, než natočit videoklip. Skutečně snazšího? Čeká nás perná práce, ale pojďme do ní.

Pokud už máme zvukový materiál ve formě hotových songů, můžeme přemýšlet o jejich ztvárnění formou videoklipu. To může učinit váš produkt ještě atraktivnějším a v dnešní vizuální době jej více přiblížit posluchačům. Dnes se nebudeme zabývat natáčením jednotlivých záběrů a co se děje s obrázky při postprodukci. To by byl námět na několik dalších seriálů. Zkusíme si jen říct, co jako kapela musíme udělat předem a jak se na pernou práci můžeme připravit, aby vše dopadlo k naší spokojenosti.

Nadčasové počítačové animace ve videoklipu Jana Hammera Seeds Of Life (1993) s Chrisem Thompsonem jako sólovým zpěvákem.

Desatero

1 – Zvolte si tým

Vyberte videoodborníka, spřízněnou duši, někoho, kdo už má s natáčením videa zkušenosti a jehož videa se vám líbí, nebo vás něčím oslovují. Nazývejme ho režisérem, i když bude zastávat i jiné profese. Vzájemná důvěra a naladění na stejnou vlnu je poloviční úspěch.

2 – Výběr hitu

Volba songu pro klip bývá největším oříškem. Dejte režisérovi více svých pecek, ať sám vybere, která ho osloví, a která by byla vhodná k vizuálnímu zpracování. On bude jistě mnohem objektivnější, než vy, kteří už znáte všechny své songy do sebemenších detailů.

3 – Zpracování

I když není třeba se bránit různým crazy nápadům, měli byste se hlavně snažit podpořit obsah songu. Lyrická intimní písnička chce jistě jiný přístup, než rebelská vzpoura proti všemu. S režisérem si o vybraném adeptu na videoklip podebatujte, abyste si vyjasnili, co klipem vlastně chcete vyjádřit.

4 – Buďte sví

Můžete sice hledat inspiraci v jiných klipech, snažte se ale raději najít svou cestu. Originalita a pravdivost bude jistě větším přínosem, než snaha o napodobení světové produkce s nepoměrně většími rozpočty.

Krásná ukázka, jak lze dobré šlapající písničce ublížit bezduchým uchopením bez jakéhokoli nápadu nebo invence. Vezmeme krásné holky, dáme jim do rukou nástroje a ony se budou nějak vlnit. Robert Palmer – Addicted To Love (1985). Z mně neznámého důvodu dostal klip ocenění MTV Video Music Award za nejlepší mužský videoklip.

5 – Live nebo hraný klip?

Můžete vytvořit hraný klip záběr po záběru a pak jejich výběrem a sestříháním vytvořit příběh odpovídající obsahu písničky. Druhou možností je pořídit video z vašeho koncertu. I když se to na první pohled nezdá, druhá varianta je technicky mnohem náročnější na realizaci.

6 – Experimentujte

I při zpracování videa se nebojte nových přístupů a experimentů. Pořád ale mějte na mysli záměr, který jste si na začátku vytkli. Co jej podporuje, je dobré; co ne, pryč s tím. Můžete vytvořit i několik různých verzí videoklipu. S odstupem a čistou hlavou si pak vyberete tu pravou, nebo výběr svěříte někomu nezaujatému.

7 – Nebuďte u všeho

Nechejte střihače i režiséra samostatně pracovat a dívejte se jen na hotové sekvence, varianty, nebo nápady. Tak můžete při čerstvé mysli lépe posoudit, co je pro výsledek přínosem, a co naopak vede do slepé uličky.

„Jednoduché“ domácí video natočené jakoby na jeden záběr. Velice sofistikovaná práce video postprodukce, která na sebe zbytečně neupozorňuje. Zpracování přesně koresponduje s aranží songu geniálního multiinstrumentalisty Jacoba Colliera.

8 – Odstup a trpělivost

Stejně jako při nahrávání ve studiu se i při zpracování videa člověk rychle unaví a v obrovských možnostech postprodukčních programů se snadno utopí. V rámci únavy přehlíží chyby a naopak se snaží opravit nepodstatné drobnosti. Při práci si dávejte pauzy a s hodnocením mezivýsledků počkejte i několik dní.

9 – Nezaujatá zpětná vazba Režisér i vy jste už „postiženi“ účastí na pracích a nemůžete mít objektivní názor, odstup ani soudnost. Dejte výsledek nejdříve shlédnout nejbližším přátelům a pečlivě vnímejte jejich pocity a názory. Nezaujatý pozorovatel vám může pomoci odhalit nedostatky, které už po mnoha shlédnutích nevnímáte.

10 – Finále

Vyrábět stále nové verze jde nekonečně dlouho a určitě je to krásná a naplňující činnost. To ale jistě není smyslem vašeho snažení. Jednou je třeba zavelet Stop! a pustit do světa výsledek. Vaši fanoušci jej už netrpělivě očekávají.

Videoklip z doby, kdy ještě tento název neexistoval a kdy se hrané video pod hudbu nepoužívalo. Ján Roháč natočil filmovou skeč na písničku Suchého a Šlitra „Zdvořilý Woody“ zpívanou Karlem Gottem (1963).

Telegraficky

- Naučte se dokonale texty a frázování. V detailním záběru můžete být přistiženi při neznalosti svých vlastních songů. - To stejné se týká i partů a sól. Někteří režiséři tyto muzikantské důležitosti nepovažují za podstatné a vás by pak nedokonalost trestala při každém zhlédnutí videoklipu. - Kamera je pro vás při natáčení středobodem vesmíru. Hrajete pro ni a všechno vaše snažení směřujte jí. Měla by pro Vás ztvárňovat Vašeho diváka. Pokud ale ovšem není režijní záměr jiný. - Vyhněte se zbytečnému patosu a teatrálním gestům. Většinou vyzní jako klišé, kterému potom nebudete věřit ani vy sami. - Poslouchejte režiséra na slovo. Režisér a maminka mají vždycky pravdu.

 

Příště

Už jsme probrali zkoušky, živáky, zvukovou zkoušku, práci ve studiu i natáčení klipu. Co nám ještě zbývá? Na co jsme ještě zapomněli? To hlavní jsem si nechal na konec. Jak vymyslet a zaranžovat song, aby se z něj stal hit. Těším se na setkání v příštím díle.

Tagy Desatero muzikanta Videoklip

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Roman Jež
Zvukový a hudební režisér, hudebník a aranžér, programování syntetizérů romanjez64@gmail.com
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY