Přejít k hlavnímu obsahu
Kladívková mechanika přenosného piana Kawai MP-7 SE zaručí zážitek ze hry | Foto: Kawai
Kladívková mechanika přenosného piana Kawai MP-7 SE zaručí zážitek ze hry | Foto: Kawai
Veronika Wildová -

Digitální piana Kawai: kvalita ověřená Muse i Craigem Morrisem

Zvykem japonských značek je silná diverzifikace jejich portfolia. Jména výrobců hudebních nástrojů proto najdete i na autech, motorkách nebo elektronice. Kawai se rozhodli jít jinou cestou – soustředit se na výjimečnou kvalitu jen několika produktů. Tento přístup společnosti vynesl sedmatřicet mezinárodních ocenění, což je pro výrobce pian nebývalé.

Obvyklý zvuk pian z Japonska bývá precizní, spíše studený a laděný do „zvonku“. Kawai se v posledních řadách rozhodli ostřejší zvonkový nádech „zakulatit“ a přidat trochu jemnosti a tepla. Není divu, že slabost pro tuhle značku mají Muse i řada umělců klasického zaměření jako Craig Morris. Mě samotnou pak zajímají především jejich přenosná stage piana.

Ze sousedství Yamahy k vlastní značce

Společnost Kawai byla založena v roce 1927 v Japonsku. Jejímu založení předcházel zajímavý vývoj ve společnosti Nippon Gakki, později přejmenované na Yamaha corporation. Koichi Kawai, zakladatel Kawai Musical Instruments, byl původně členem výzkumného a vývojového týmu Nippon Gakki, a její majitel, Torakusu Yamaha, byl Koichiho soused. Torakusu vzal Koichiho do učení, ale po propadu na japonském trhu s piany prodal společnost Nippon Gakki novému vedení. To začalo diverzifikovat produkční linku, což vyvrcholilo odchodem Koichiho z firmy a vedlo k založení jeho vlastní výzkumné společnosti Kawai. 

Koichi zemřel v roce 1955 a vedení společnosti Kawai se ujal jeho syn Shigeru. Ten v roce 1980 otevřel továrnu Ryuyo Grand Piano Factory a rozšířil prodej do desítek zemí. Jeho syn Hirotaka, který se po Shigeruově smrti v roce 1989 ujal vedení, integroval do výroby pian pokročilé technologie včetně robotů. Podobné systémy se používají např. v automobilové výrobě.

V současné době Kawai distribuují digitální i akustická piana do více než 80 zemí. Upozornit bych pak chtěla především na dva praktické modely přenosných stage pian, MP-7 SE a MP-11 SE, které patří k nejpoužívanějším.

Přenosná stage piana Kawai MP-7 a MP-11

MP-7 SE je profesionální stage piano, které kromě 3 zvuků velkých křídel disponuje i zvukem varhan včetně simulace táhel. Kladívková mechanika zaručí reálný zážitek ze hry, a ten podporuje i různé vyvážení vysokých a nízkých tónů, a technologie, která nechá klávesu zaznít, i když ji zmáčknete jen velmi lehce. Pro veliké koncerty má výstup 2x Jack 6,3 mm (aneb, jak říkáme my odborníci, „ten veliký“) a pro nahrávání má výstupy USB to Device a USB Midi. S 22,5 kily se trochu pronesete, ale třeba budete mít štěstí a na podium vám s nimi pomůže nějaký chrabrý podiový gentleman. Až budou podia zase fungovat, samozřejmě.

MP-11 SE, pokročilejší model, je pro opravdové zvukové labužníky. Každý tón tu byl nahrán zvlášť, a klaviatura je kladívková a ze dřeva. Což vám umožní téměř totožný zážitek jako hra na akustické křídlo. Zvuk při stisku více kláves napodobuje reálnému souzvuku strun v pianu, a pomocí virtuálního technika Smart Mode můžete dolaďovat (či rozlaďovat) zvuky i výšky tónů.

Na piana značky Kawai hrají třeba One Republic, výše zmínění Muse nebo Isha Love. Kawai piana se těší oblibě zejména u umělců klasického zaměření. Mezi nimi například Craig Morris nebo Mark Siegel. Patříte k nim také?

Jaké značky digitálních pian a proč máte rádi? Podělte se s námi v komentářích nebo napište na redakce@frontman.cz.

Tagy příběh značky digitální piana Kawai Kawai

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Veronika Wildová
Písničkářka, pianistka a frontwoman kapely Divoko. Přes den tradiční projektová řídící v IT.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY