Digitech JamMan Stereo Looper/Phrase Sampler
Smyčkovací krabičky neboli loopery se těší v současnosti veliké oblibě nejen u kytaristů a basistů, ale u muzikantů všeobecně, zpěváky počínaje a dj’s konče. Možnost pustit si opakovaně námi nahranou smyčku a do ní zkoušet frázovat sólo nebo vrstvit další hlasy je jedinečná. Právě tato funkce pasuje loopery na jedny z nejlepších zařízení pro domácí cvičení vůbec. Naprostou většinu těchto krabiček lze využít i během živého hraní a v kombinaci se šikovnýma rukama, resp. nohama muzikanta lze vytvořit neomezené množství velice zajímavých a efektních motivů. Velice užitečným pomocníkem jsou loopery i při komponování vlastních skladeb.
Rychlá a efektivní práce se smyčkami je něco, co ocení každý muzikant zejména při živém hraní. Je vidět, že právě na to kladli vývojáři ve firmě Digitech velký důraz a zároveň nutno říci, že odvedli dobrou práci. Většina funkcí funguje na jedno sešlápnutí, pro některé funkce je třeba občas nějaký pedál či tlačítko po krátkou dobu přidržet, ovládání je však extrémně snadné. V kombinaci s externím footschwitchem, který lze volitelně dokoupit, rázem dostanete přístup k naprosté většině funkcí JamMan stereo pomocí nožních spínačů.
Přehled
JamMan disponuje celkem čtyřmi spínači, z nichž horní dva slouží k přepínání mezi smyčkami (pamětmi) a spodní dva k práci se smyčkami – levý ovládá funkce Rec/Play/Overdub/Undo, pravý funkce Tap Tempo/Stop/Clear. Ovládací panel JamMan obsahuje dvouciferný displej, který zobrazuje číslo aktuální či procházené smyčky, případně zkratky prováděných operací. Nalevo od displeje jsou dva potenciometry pro ovládání výstupní hlasitosti smyčky a hlasitosti doprovodné rytmické stopy. Napravo se nachází potenciometr pro volbu smyčky (čísla paměti) a dále dva potenciometry ovládající hlasitost mikrofonu a připojeného nástroje. Jednotlivé stavy přístroje jsou indikovány pomocí několika led diod. Vše je přehledné a snadno dostupné. V dolní části panelu je řada šesti tlačítek sloužících k editaci smyček a ovládání doplňkových funkcí přístroje.
Na zadním panelu JamMan stereo je umístěn jeden symetrický XLR mikrofonní vstup, dva nástrojové ¼” stereo jack vstupy, stejně tak dva stereo výstupy, je zde také výstup na sluchátka, vstup pro externí zařízení (AUX), ¼” stereo jack výstup pro rytmickou stopu a vstup na připojení externího footswitche (Digitech FS3X). Dále zde najdeme slot pro SD/SDHC kartu, USB konektor typu B a vstup pro napájení, které je součástí balení.
Co tedy JamMan Stereo nabízí?
Možnost uložit až 35 minut stereo smyček do celkem 99 interních pamětí. Kapacitu interní paměti lze volitelně rozšířit externí SD/SDHC kartou až do velikost 32GB, celkově dostaneme tedy více než 16 hodin paměti smyček (až 198 celkových pamětí). Jednou z užitečných funkcí je možnost reverzního přehrávání, čímž obohatíme zvukovou paletu našich smyček. Velice užitečná je funkce auto record,kterou lze nastavit pro každou jednotlivou smyčku zvlášť. Jednoduše stiskneme pedál pro nahrávání, avšak vlastní nahrávání začne až poté, co začneme skutečně hrát, takže se nemusíme soustředit na přesné sešlápnutí na začátku smyčky, ale skutečně na to, co budeme hrát, nahrávání se za nás spustí automaticky. Další z užitečných funkcí je autokvantizace – před započetím nahrávání si nejprve natapujete tempo, pak začnete nahrávat. Pokud označíte konec smyčky chybně – sešlápnete pedál příliš brzo nebo naopak pozdě, JamMan si s tím poradí a automaticky vypočítá a upraví délku smyčky podle tempa a daného taktu.
Každou frázi lze přehrávat ve dvou módech – loop a single. Loop nám spustí nekonečnou smyčku, single přehraje frázi pouze jednou.
Zastavovat smyčky lze ve třech módech – stop, finish a fade. Pokud je přehrávání v režimu stop, smyčka se ukončí, jakmile stiskneme nožní ovladač pro zastavení smyčky. Mód finish nechá dohrát smyčku až dokonce, poté se přehrávání zastaví. Mód finish vytvoří efektní fade-out při zastavení smyčky.
JammMan nabízí zroveň tři módy pro nahrávání ze vstupu aux, lze je i vzájemně kombinovat. Jeden z módů je například sečtení audia do mona a odstranění z nahrávky materiálu společného pro oba kanály, například sólového zpěvu nebo nástrojů. Jednotlivé smyčky lze pohodlně ukládat pro další použití a zároveň je můžeme mezi sebou kopírovat a ukládat do libovolných pozic paměti.
V továrním nastavení přístroje je vyhrazeno prvních deset pamětí smyčkám bicích s nahranou basovou linkou (groovem), jejichž tóninu však nelze nijak změnit. Lze je však zcela smazat a použít tyto paměti jak je libo, tovární nastavení přístroje lze kdykoliv obnovit. Nevýhodou může být to, že zde nenalezneme žádné čistě rytmické stopy bicích (bez basy), které by mohly posloužit jako základ našich vlastních skladeb.
JamMan nabízí v základu i devět doprovodných rytmických stop, hlasitost těchto stop lze nastavit potenciometrem na hlavním panelu. Důležitou funkcí je možnost změny taktu, takže můžeme nahrávat do taktů dle potřeby od dvou do patnácti dob na takt. Tempo všech stop lze snadno natapovat pomocí nožního spínače. Rázem tak máme téměř dokonalý metronom pro domácí cvičení. Navíc lze rytmickou stopu izolovat do odděleného výstupu, což je užitečné například pro bubeníky, kteří potřebují do sluchátek zároveň klik a audiostopu.
Tempo nahraných smyček lze také snadno měnit (časově natahovat nebo zkracovat), čehož určitě využijeme, pokud nám například zbytek kapely někam ujede. Při změně tempa se výška tónu smyčky samozřejmě nemění. Zastavené smyčce jednoduše natapujeme nové tempo a při jejím dalším spuštění bude přehrávána tak jak potřebujeme. K původnímu tempu se lze vždy vrátit, pokud neuložíme nové tempo do paměti. Totéž jde i při přehrávané smyčce, bohužel pouze s externím footswitchem.
Možnost propojení s PC pomocí usb je u zařízení podobného typu prakticky nutností. Firma Digitech nabízí zdarma stažitelný software JamManager pomocí něhož lze velice snadno organizovat naše smyčky, což určitě značně ulehčí práci.
Shrnutí
Digitech JamMan Stereo je velice povedený nástroj pro nahrávání smyček, čehož lze využít jak při hraní v kapele, tak pro domácí cvičení. Pro většinu muzikantů jistě stojí za úvahu, jeho koupí určitě neuděláte krok vedle a své uplatnění si rozhodně najde.
Klady
zpracování
snadné a intuitivní ovládání
praktičnost a použitelnost pro živé hraní
široká nabídka vstupů a výstupů, včetně usb
možnost nahrávat naráz zpěvové a nástrojové smyčky
Nedostatky
možnost tapovat tempo přehrávané fráze až po dokoupení externího footswitche
v továrním nastavení nejsou žádné čistě rytmické stopy bicích
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.