Digitech Meatbox: zatraceně návykový efekt
Digitech/DOD Meatbox je v zasvěcených kruzích velkou legendou. Pedál byl vyvinut poté, co hráči (zejména basáci) chtěli mít možnost posílit basové a subbasové frekvence formou pedálu a ne pouze rackového zařízení. Vznikl tak těžkotonážní subbasový syntezátor a oktaver DOD Meatbox, který je proslulý svou schopností vysát z místnosti všechny zbytky vzduchu a vyplnit ji hutnými spodky.
Meatbox se tedy vrátil v novém formátu jako součást reissue série od firmy Digitech, která oživuje zapomenuté efekty své subdivize DOD, známé z 80. a 90 let. Poprvé jsme o něm ostatně informovali už loni v novinkách.
Efekt se vrátil v kompaktní, lehčí krabičce, vybavený standardním konektorem napájení a true bypass spínáním. Na první pohled nepostřehnutelnou úpravou je náhrada separovaných výstupů pro čistý a sub signál, jak je najdeme na originálu, TRS výstupem pro použití stereo kabelu pro možnost rozbočení signálu. Praktické!
Pedál oplývá čtyřmi ovladacími prvky – Octave, Output, Sub a Low. Octave funguje jako přimíchávač spodní oktávy od nuly až po čistou oktávu. Sub zapojuje suboktávový harmonizér a booster, který ve vyšších polohách přináši do zvuku trochu jemného zkreslení, které ve spojením s oktávami a mohutnými spodky vaši baskytaru změní v rozzlobený špinavý syntezátor Moog. Low pak působí jako booster basových frekvencí a Output jako výstupní hlasitost.
Zde bych rád vytknul nejzásadnější vadu pedálu – pokud jste zvyklí nastavovat efekty na nižší polohy potenciometrů, zde na to zapomeňte. Pedál je totiž nezvykle tichý a vyžaduje vytočení některých ovladacích prvků poměrně vysoko – zejména Low a Output. Ano, poskytne frekvenčně neuvěřitelně mohutný a tlustý zvuk, ale hlasitostí vás zřejmě nezaskočí – tedy až na nejvyšší nastavení, kde je naopak hlasitost zásadně vybuzená. Hledejte to správné nastavení pro vás opatrně – i samotný výrobce se vzdává zodpovědnosti za zničené repráky a zesilovače.
Efekt ovšem naštěstí není jen o hlasitosti. I při jemnějších nastaveních, která nemají příliš prominentní spodní oktávu či zkreslení, si náhle uvědomíte, jak těžké je pedál vypnout. Baskytara bez něj náhle zní tak okleštěně a prázdně, bicí automaty už nemají ten masivní úder a zní jako hračky... Meatbox je zatraceně návykový efekt! Zejména když se do hry zapojí spodní oktáva, kterou je nutné vyzdvihnout z hlediska trackingu neboli sledování původního signálu.
Kde klasické oktavery v nižších polohách a delších vlnových délkách nezvládají, tam se Meatbox uctyhodně drží – i jako pouhý oktaver jej tedy lze s čistým srdcem doporučit. Jeho silnou stránkou je ovšem opravdu extrémnější posílení zvuku, které ze zapojených nástrojů udělají nemilosrdná kladiva a ze zvukových vln hustou melasu.
Znovuvydáním a aktualizací Meatboxu Digitech dokázal, že není jednou z těch společností, které hrají na jistotu. Spolu s dalšími zajímavými releasy z jejich produkce – za všechny lze zmínit ring modulátor Gonkulator či lo-fi delay Obscura – Meatbox připomíná, že Digitech má stále energii a chuť stát v čele masově vyráběných pedálů a držet i nadále vlajku experimentátorství a progrese.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.