Dixon PP9270 vs. Pearl P-530: souboj low-endových pedálů
Kvalitní pedál k basovému bubnu je základním hardwarovým prvkem každého bubeníka, začátečníky nevyjímaje. A právě těm jsou určeny pedály, které jsem podrobil srovnávacímu testu. Bude za málo peněz málo muziky nebo některý z nich příjemně překvapí?
Dixon PP9270
Americká firma Dixon má ve výrobě bicích nástrojů a hardwaru již téměř čtyřicet let praxe a na její výrobky hrají i někteří slovutní bubeníci, např. Gregg Bissonette, Gee Anzalone, Jerry Gaskill či Jules Radino. Samotná výroba většiny nástrojů i hardware sice probíhá v Číně, nicméně firma si pečlivě hlídá kvalitu a snaží se odvádět poctivou výstupní kontrolu. A tak jsem byl příjemně překvapen hned po vybalení pedálu z přepravní krabice, že jeho uvedení do „provozu“ zabralo skutečně jen pár minut.
Co rovněž potěší, je jeho poctivá váha, která mu dodá na stabilitě. To má na svědomí zejména jeho pevná základna, která u modelů z podobné cenové kategorie rozhodně nebývá pravidlem. Pedál sice nenabízí tak široké možnosti nastavení jako jeho několikanásobně dražší „bratříčci“, nicméně pohodlnou hrací polohu se mi podařilo celkem snadno nastavit i při těchto elementárních možnostech.
Doposud tedy plná spokojenost. Převod je standardní, jednořetězový, beater nám pak dává na vybranou mezi plastem a filcem. Vše je (samozřejmě s přihlédnutím k ceně) poměrně dobře zpracováno, jako nejnáchylnější k poškození bych viděl asi klasicky ložiska a pružinu, nicméně jejich výměna není až takový problém.
Pojďme na pocity ze hry. Díky pevné základně je pedál stabilní, má hladký, citlivý chod a funguje spolehlivě. Osobně bych více uvítal dvojitý řetěz, který více vydrží a umožňuje maličko větší razanci, nicméně jednoduchý má také své výhody zejména v lehčím a rychlejším chodu. Co se týče beateru, tak filc nám nabízí přesně to, co od něj čekáme, tedy spíše jemnější než ostrý zvuk, který dobře reguje na dynamiku vaší hry. Plastový beater je naopak ostřejší a průraznější. Tyčka beateru je o něco tenčí než bývá zvykem, ale i při razantním hraní se neohýbá, tak snad něco vydrží.
Pedál Dixon PP 9270 nabízí tedy poměrně slušný standard pro začátečníky s příjemným bonusem v podobě pevné základny.
Pearl P-530
Značku Pearl asi není potřeba příliš představovat, a tak se vrhneme rovnou na test. Pearl P-530 je cenově i určením srovnatelný pedál s Dixonem, avšak namísto pevné základny nabízí základnu tvořenou dvěma ohnutými tyčkami, což je bohužel pro low-endové pedály typické. Pearl tak hned v úvodu na Dixon ztrácí body. Nicméně vzápětí si to vynahrazuje dvojitým řetězovým převodem o poznání kvalitnější pružinou a celkově robustnější a odolnější konstrukcí. I beater působí bytelnějším dojmem a nabízí rovněž dvě varianty – filc a plast. Možnosti nastavení jsou zhruba stejné jako u Dixonu a pokud člověk není zhýčkaný z nejvyšších a nejdražších řad pedálů, určitě si i u tohoto pedálu zakrátko najde pohodlnou hrací polohu.
A postřehy ze hry? Pedál má i přes „tyčkovou“ základnu slušnou stabilitu a pokud není bubeník vyložený divoch, pedál zůstane na svém místě a pevně pod nohou. Dvojitý řetěz umožňuje hrát s větší razancí, beater je o trochu těžší než v případě Dixonu a tím pádem ještě průraznější. Chod pedálu je hladký a přiměřeně lehký.
Pearl P-530 je rovněž určitě dobrou volbou pro začínající bubeníky a nabízí za stejné peníze o něco větší herní komfort než Dixon a mít pevnou základnu, mohl by být v dané cenové kategorii luxusním nadstardardem.
Verdikt
Začněme tím, co mají oba pedály shodné a tím je dozajista cena – ta činí u obou testovaných modelů 1590,- Kč. Jinak bych osobně jako vítěze testu viděl Pearl P-530, který i přes výtku k základně z ohýbaných tyček nabízí vyšší hráčský komfort a odolnost součástí, které jsou k opotřebování či únavě nejvíce náchylné. Dvojitý řetěz a kvalitnější beater také přiklání pomyslný jazýček vah spíše na stranu Pearlu.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.