DMX řízení techniky: za světlem s drátem i bez drátu
Se světelnou technikou se setkáváme téměř na každém kulturním kroku. Stala se neodmyslitelnou součástí divadelních představení a hudebních koncertů na všech velikostních a kvalitativních úrovních. Světla na scéně svítí, pohasínají a blikají, žijí si svým životem… Nebo ne? Jak to tedy funguje?
Teorie úvodem
Pro řízení světelné techniky se využívá protokol DMX512 na digitálním sériovém rozhraní, navržený v roce 1986 institutem USITT, jako náhrada již nevyhovujícího analogového řízení světelné techniky. Specifikace DMX512 vychází z průmyslového standardu EIA485. Využívání tohoto standardu v průmyslu má pozitivní dopad především na spolehlivost a cenu implementace DMX do světelné techniky. Přenosová rychlost protokolu DMX512 je 250 kBit/s. Data jsou po sběrnici posílána sériově paketem s velikostí do 512 bajtů.
Na správné adrese
DMX zařízení má pro řízení každé své jednotlivé funkce takzvanou DMX adresu - kanál, jejichž počet je dán počtem funkcí zařízení. Po sběrnici se posílají řídící data bez adresy, a ta je jako počáteční nastavena až u každého cílového zařízení v DMX okruhu. Budou-li mít dvě stejná zařízení například o šesti DMX kanálech stejnou počáteční DMX adresu, budou na posílaná data reagovat shodně. Pokud chceme dosáhnout individuálního řízení, musí být jejich počáteční adresa rozdílná, tedy na prvním zařízení nastavíme počáteční adresu 1 a na druhém 7, na třetím shodném zařízení bychom nastavili 13, a tak dále.
Co řídíme
Například na jednotlivých DMX adresách barevných světel LED PAR řídíme převážně intenzitu barvy kanálu každého kanálu, čímž vytvoříme požadovanou barvu produkovanou světlem, a celkovou intenzitu jasu světla. Na LED otočných hlavách řídíme kromě barvy světla krokové motory, tedy kompletní pohyb světelného kužele v ose X/Y, strobo a jiné efektové přechody, případně tvar kužele světla – gobo a jeho úhel rozptylu. DMX se využívá i pro spínání výrobníků mlhy, bublin a sněhu.
Čím se řídí DMX okruh
Pro řízení DMX se používají jednak hardwarové kontrolery a světelné pulty, nebo DMX software s převodníky. Známý a populární je například Freestyler 512, zejména pro svou pořizovací cenu (open source šířený zdarma). Pro profesionální aplikace se využívá především systém Madrix, který umožňuje řízení složitých okruhů s několika tisíci DMX adresami. Jaké nejvhodnější řízení zvolit záleží na konkrétní aplikaci. Pro malé okruhy se často využívají jednoduché DMX kontrolery, jako je například Chauvet Stage Designer 50. Na velkých pódiích a v divadlech se setkáte spíše s profesionálními světelnými pulty od výrobců Zero88, GLP, nebo Botex.
Propojení DMX512 okruhu
Podle normy je standardní pětipinový XLR konektor, kde je zásuvka na straně vysílače a vidlice na straně přijímače, ovšem v praxi se více používá třípinový XLR konektor. Pro propojení se používá symetrický kabel s impedancí 110 0hm, ale můžeme se setkat i s běžným symetrickým mikrofonním kabelem. V tomto případě je důležité zkontrolovat stínění konektoru, které nesmí být zapojeno na jeho kostru. Připojením stínění na kovový kryt konektoru může zapříčinit zkrat nebo nevyzpytatelné chování řízené světelné techniky. Jednotlivá zařízení se mezi sebou propojují v sérii, tedy jedno za druhým. Poslední zařízení v okruhu by mělo být zakončeno DMX terminátorem, k rozbočení DMX okruhu se využívá DMX splitter.
Jde to i bez drátů
V posledním desetiletí se na trhu objevují zařízení pro bezdrátový přenos DMX signálu, která využívají volných pásem 2,4 a 2,5 GHz. Dostupné jsou ve formě sady vysílače a přijímače (Chauvet D-Fi, ADJ Wiflex), nebo se implementují přímo do světelných zařízení (Chauvet Obey 4 D-Fi, ADJ WiFly RGBW8C).
Kde ho potkáme
Jak již bylo v úvodu řečeno, doménou DMX řízení světel jsou koncerty na velkých pódiích, divadla, diskotéky a kluby. Avšak stále častěji se s ním lze setkat v sofistikovaném řízení světel v interiérech a exteriérech domácností a průmyslových budov (obklady stěn, fasádní panely, podlahové panely), neboť v kurzu jsou různé varianty LED pásků a celoplošné či vzorované světelné panely, k jejichž propojování a řízení se DMX512 využívá.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.