Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 14.01.2015 - 00:01

DOD Compressor 280: reedice opto kompresoru ze 70. let

Digitech doplňuje nabídku obnovené vintage řady efektů DOD o model Compressor 280. Jedná se o repliku původního oranžového opto kompresoru vyráběného tehdy ještě firmou DOD koncem sedmdesátých let.

Firma v tom období uvedla na trh i šedou variantu, ale ta se od předchozí verze lehce lišila výběrem součástek a tím pádem i zvukem. Oranžová série byla osazena čipem CLM-50, disponovala delším sustainem a výraznější kompresí.

Stejně jako originál je novinka vybavena dvěma potenciometry ovlivňujícími míru komprese a hlasitost. Atak (rychlost náběhu komprese) je podobně jako u známého MXR Dynacompu nastaven pevně. Design efektu zůstal také beze změn, ale šasi je nyní z hliníkového výlisku (menší váha), přepínání funguje v režimu true bypass, konektor na 9V adapter je klasického barelového typu ala Boss a přibyla také modrá indikační dioda.

Kompresor využijete všude tam, kde je potřeba srovnat dynamické špičky signálu, např. u čistých beglajtů ve funky nebo prodloužit sustain třeba u sólového partu. Efekt je možno použít i jako light booster pro nakopnutí vstupu zesilovače (volume většinou na max. a pot. Comp podle potřeby). Doporučuji ho zařadit na začátek efektového řetězce za wah pedal a před zkreslovací krabičky - v případě zároveň aktivovaného kompresoru i distortionu tak předejdete zbytečnému nárůstu šumu, nepřirozenému zvuku zkreslení a ztrátě průraznosti.

Reedice analogového opto kompresoru DOD 280 by se měla na evropském trhu objevit v řádu několika týdnů. V době vzniku tohoto článku byla známa pouze předběžná cena pro USA (cca 125 dolarů). Pokud máte rádi starší modely krabiček s poctivým zvukem a v budoucnu se chystáte rozšířit svůj pedalboard právě o tento typ efektu, tak by DOD 280 neměl ujít vaší pozornosti. Obvod s fotoodpory má svůj typický charakter a možná by vám mohl vyhovovat víc než např. VCA kompresory.

Tagy Digitech
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY