Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý mix je otázkou vašeho vkusu. A aby to bylo správně zacyklené, vkus si budujete poslechem. Soustředěným poslechem. | Foto: James Owen (Unsplash)
Dobrý mix je otázkou vašeho vkusu. A aby to bylo správně zacyklené, vkus si budujete poslechem. Soustředěným poslechem. | Foto: James Owen (Unsplash)
Jan Sládek -

Domácí nahrávání #5: Uši a hlava

Většina seriálů o domácím nahrávání perfektně řeší technickou stránku věci. Tenhle seriál taky, ale spíš okrajově. Podělím se o svoji zkušenost s budováním domácího studia. Snad vás ušetřím vlastních chyb a vyhozených peněz. A jako vždy zdůrazňuji: your mileage may vary.

Uši a hlava jsou tou nejlevnější a zároveň veledůležitou součástí domácího nahrávání. Při nahrávání a míchání, zkrátka při produkci hudby, činíte rozhodnutí, která závisí na technických možnostech, zkušenostech a vkusu. A taky třeba na tom, co jste měli ráno k snídani, aby to nebylo jednoduché.

Vkus se vytváří soustředěným poslechem

Dneska se budeme bavit hlavně o vkusu a trochu o zkušenosti. Je těžké míchat, když nemáte představu o tom, co to je dobrý mix. Odpověď, tušíte správně: dobrý mix je otázkou vašeho vkusu. A aby to bylo správně zacyklené, vkus si budujete poslechem. Soustředěným poslechem.

Referenční poslech provádíme za účelem vztažení poslouchané nahrávky k jiným nahrávkám. Zpravidla potkáváme dvojí funkci:

  1. Nová sluchátka, nové bedny? Něco si na nich pustím. Takto – zprvu třeba i nereflektovaně – porovnávám nový poslech s tím, na co jsem zvyklý. Důležité je naučit se vlastní zkušenost reflektovat. Co se mi nelíbilo na předchozí verzi? Co se mi líbí na nové? Pro reflexi ale potřebuji nějaké zrcadlo. A tím je set písní (začínal jsem na desíti), které mám naposlouchané v různých prostředích. Vím, že track X má hodně basy, čili pokud na novém poslechu zmizí, měl bych vědět, proč. Vím, že track Y má na můj vkus hodně činelů, čili pokud mě nový poslech řeže činelem do hlavy, měl bych vědět, proč.
  2. porovnání vlastního mixu, respektive jeho směřování. Na to jsou různé názory. Někdo to ze zásady nedělá, jiný si ke každému songu dělá set referencí. Já si vedle svého hlavního referenčního listu ke každé nahrávce dvě tři vezmu. Někdo třeba hodně (někdo výhradně) pracuje s mixem, který třeba přijde od kapely (rough mix), jiný má seznam vlastních mixů. To není nutně narcistní. Sami víte, kde jste udělali chyby.

Na referenční poslechy je i řada pluginů, které tuto činnost činí pohodlnější. Ale základ je v klidu a soustředěně poslouchat. Na to žádný plugin neznám, ale zase je to levné!

Více k tomu ve videu:

Tagy Domácí nahrávání uši a hlava referenční poslech mix

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY