Přejít k hlavnímu obsahu
Petra Velká -

Domácí studio (téměř) pro každého

Taky jsi vždycky snil o tom stát se hudebním skladatelem nebo producentem, ale na profesionální studio máš příliš hluboko do kapsy? Pak zbystři! Následující řádky jsou určeny začínajícím muzikantům, kterým poradíme, jak snadno vybavit domácí studio.

V dnešní době nul a jedniček má asi každý z nás doma počítač. Pak už stačí jen trocha toho hudebního sluchu a pár korun a můžeme začít s domácím studiem. Základem je PC nebo notebook. Požadavky na výkon nejsou nijak přehnané – bohatě postačí procesor s taktovací frekvencí 2GHZ a vyšší a paměť alespoň 2GB RAM. Vzhledem k tomu, že běžné počítače určené především pro kancelářskou práci nejsou stavěné na práci s hudebními soubory, je téměř nezbytné pořídit externí zvukovou kartu. Tato krabička, kterou snadno připojíte k počítači přes USB, přepočítá analogový signál do digitálního a uleví tak přetížené interní zvukové kartě ve vašem počítači. Díky tomu už nebudete muset řešit žádné praskání a šumění a externí karta si rovněž mnohem lépe poradí s latencí (zpožděním při nahrávání).

Jakou zvukovou kartu vybrat? Důležité je rozhodnout se, kolik a jakých nástrojů chcete nahrávat současně. Začátečníkovi postačí USB karta se dvěma vstupy a dvěma výstupy. Při nákupu zvukové karty není dobré řídit se vždy jen cenou. Není totiž nic horšího než koupit nejlevější kartu na trhu a poté zjistit, že vám nestačí. Karta by měla mít alespoň jeden mikrofonní vstup s fantomovým napájením, které je důležité pro napájení kondenzátorového mikrofonu, dále jeden nástrojový vstup pro kytaru/baskytaru a dva linkové vstupy pro nahrávání kláves ve stereu. Všechny tyto podmínky splňuje např. FOCUSRITE Scarlett 2i2, která je jednou z nejpopulárnějších zvukových karet pro nenáročné uživatele.

Další položkou je hudební software. Velkou výhodou je, že při zakoupení externí zvukové karty dostanete většinou základní verzi hudebního softwaru zdarma. Tyto tzv. LE verze mají sice omezené možnosti (např. limitovaný počet nahrávacích stop), avšak pro hudební začátky bohatě postačí. Časem je lze za zvýhodněnou cenu upgradovat na plnou verzi. Mezi nejpoužívanější a nejpopulárnější hudební softwary patří např. Cubase LE, Pro Tools LE nebo Sonar LE, které bez problémů pracují se systémy MAC OS i Windows.

Pokud nechcete mít uši upocené od mnohahodinového sezení se sluchátky, budete rozhodně potřebovat také studiové monitory (reproduktory). Většina monitorů na dnešním trhu jsou aktivní – se zabudovaným zesilovačem, takže nepotřebujete již žádnou další krabičku navíc. Bedny jsou pomocí vhodného kabelu připojeny k výstupu ze zvukové karty (line out). Levnou a kvalitní variantou monitorů je např. KURZWEIL KS-40A. Sluchátka však přesto potřebovat budete a to zejména pro monitoring při nahrávaní zpěvu nebo kytary z komba.

Pro úplný začátek si bez problémů vystačíte s jedním mikrofonem. Univerzálním kondenzátorovým mikrofonem lze totiž snímat prakticky cokoliv – zpěvy, akustické nástroje, kytarové aparáty atd. Mezi cenově dostupné a přitom kvalitní kondenzátorové mikrofony patří např. APEX 435. K mikrofonu je samozřejmě nutné pořídit vhodný kabel s konektory XLR a doporučuje se rovněž pop filtr.

Vybavení bychom tedy měli, teď už jen trocha té fantazie a hudebního umu. Ten se ovšem (alespoň zatím) koupit nedá.

Až budeš mít trochu víc zkušeností a financí, třeba si zařídíš domácí studio ala Palo Habera...

Tagy jak na to domácí studio record

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY