Přejít k hlavnímu obsahu
Ilustrační foto: Irina Gurina (CC0 License)
Ilustrační foto: Irina Gurina (CC0 License)
Stanley -

5 věcí, které si vaše kytarová družka zaslouží

Je zvykem, že o Vánocích obdarováváme své blízké a přátele. Proč ale nedopřát nějaké to potěšení také nástroji, který nám během roku přináší tolik radosti. Pro některé z nás je navíc i věrnou družkou, která přispívá k tomu, abychom ostatní vůbec za co měli obdarovávat.

Možností, jak svou kytaru rozmazlovat, je celá řada. Některé z nich by měly být samozřejmostí během celého roku, jiné jí můžete klidně „nadělit“ jen jednou v roce, třeba právě pod stromeček. Tady je pět z našich tipů.

1. Struny

Tím nejjednodušším, co můžete pro svou kytaru udělat, je pořídit jí nové struny. Pro profesionální hudebníky je to samozřejmě věc naprosto běžná a přirozená, ale mezi amatéry či příležitostnými muzikanty se najdou dokonce i tací, kteří vždy „poctivě“ čekají, až nějaká ta struna praskne a pak teprve struny vymění. A to je špatně.

Ať již používáte ty nejobyčejnější či naopak luxusní a drahé struny, obojí je prostě potřeba někdy vyměnit. A týká se to i těch, na kterých se dočtete, že mají výjimečně dlouhou životnost, prakticky se neohrávají a nešpiní. Pravda je taková, že ač jsou ošetřené nejmodernějšími technologiemi a jejich životnost je skutečně oproti běžným strunám až několikanásobná, stejně jednou prostě doslouží.

Zkuste svému nástroji prostě trochu „dopřát“ a poohlédněte se kupříkladu po cenově zvýhodněném balení více sad strun, které tak budete moci měnit častěji, nebo kupte pro jednou nějakou tu extra vymazlenou sadu. Třeba struny Elixir, ošetřené speciální nanotechnologií, prodlužující jejich životnost, můžou být pro vaši kytaru takřka „zázračným“ elixírem.


2. Kytarová kosmetika

Se strunami tak trochu souvisí i odstavec o kytarové kosmetice. Dnes již existuje celá řada přípravků, které nejenže dokonale vyleští vaši kytaru a dokáží vyčistit a ošetřit hmatník, který během hraní přeci jen trpí zdaleka nejvíc, ale umí i trochu prodloužit život vašim strunám. Stačí se poohlédnout po přípravku, který je k tomuto určený a jenž dokáže poměrně účinně odstranit špínu a pot usazený na strunách.

Většina výrobců strun nabízí zároveň i nějaký ten přípravek na jejich čištění. Mezi naprostou klasiku v oblasti kytarové kosmetiky se řadí značky Dunlop, Ernie Ball, Big Bends nebo poměrně nová a méně známá, ale bezesporu také velmi kvalitní značka Soundsation.

3. Kytarový popruh

Dnes už naštěstí jen skutečně zarytí „trempíci“ věší své kytary na krk pomocí kusu špagátu a většina kytaristů dává přednost nějakému tomu nesporně pohodlnějšímu a pro kytaru bezpečnějšímu popruhu. Dobrý popruh navíc nemusí být nikterak drahý a dá se pořídít rámcově okolo „stovečky“. Pokud ale chcete pro svůj nástroj opět něco extra, případně popruhem i něco sdělit světu či fanouškům, mrkněte třeba na nabídku firmy Perri´s Leathers.

Zde naleznete nejen popruhy s logy vašich oblíbených kapel, ale i s nejrůznějšími hesly a symboly. A nově nyní v jejich nabídce naleznete i popruhy s vánoční tématikou. A to už je pořádná výzva!


4. Pouzdro, kufr, gigbag – prostě futrál

Stejně jako mnozí z nás naleznou pod stromečkem i nějaký ten nový kousek do šatníku, může po podobném dárku toužit i vaše kytara. A nemusíte se zrovna nacházet ve fázi, kdy svůj nástroj ukládáte do pouzdra, které zapínáte místo zipu sichrhajckami (pokud to tedy není součástí vaší punkové image), nebo kufr zavíráte na petlici (obojí jsem vážně viděl na vlastní oči).

Vybírat můžete v závislosti na tom, nakolik si svou kytaru ceníte, nebo na četnosti přenášení na zkoušky či koncerty. Skromnější i náročnější požadavky na kytarová pouzdra či gigbagy spolehlivě pokryje např. nabídka od firmy Hérgét. Chcete-li mít kytaru skutečně jako „v pokojíčku“ a můžete si dovolit do pouzdra vložit přeci jen o něco větší investici, sáhněte po značce Mono, která patří mezi skutečnou špičku v tomto oboru. Mezi tvrdými kufry lze vřele doporučit značku Hiscox či Rockcase.


5. Kytarový stojan

Donést kytaru bezpečně na zkoušku či koncert je jedna věc a druhá je udržet ji v bezpečí i před spoluhráči v malém prostoru zkušebny či před pobíhajícími techniky (a rovněž spoluhráči) na pódiu. Opírat kytaru o zesilovač či bubeníkův praktikábl, nebo ji nedejbože položit jen tak na zem je vyloženě koledování o nepříjemnost. Možností, jak předejít takovému neštěstí je hned několik. Používáte-li na pódiu pouze jediný nástroj, vystačíte si s jednoduchým kytarovým stojanem.

Dbejte však na to, aby měl „zamykatelnou“ oporu krku, která udrží nástroj ve stojanu i při nějakém tom tvrdším drcnutí apod. Míváte-li na pódiu či ve zkušebně nástrojů povícero, vyplatí se investovat do bytelného vícenásobného stojanu, který jen tak něco (nebo někdo) neporazí a budete-li i u něj dbát na "zamykatelnou" podporu krku, bude vaše starost o bezpečí nástrojů určitě o dost menší. Své kytary můžete bez obav svěřit stojanům Soundsation, Rockstand či Bespeco.

Svou kytaru můžete samozřejmě obdarovat i dalšími „dárečky“ (a to nejen o Vánocích). Určitě vám bude vděčná i např. za kvalitní ladičku, v případě elektrické či elektroakustické kytary zcela jistě nepohrdne ani kvalitním kabelem atd.

Tak až budete vybírat dárky pro své blízké, nezapomeňte také na svou dřevěnou přítelkyni...

Tagy jak na to Kytarová kosmetika Mono bespeco ladička struny Elixir

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY