Dowina Cabernet: nekompromisní kvalita od sousedů
Slovenská firma Dowina mezi výrobci kytar není žádným nováčkem. Její historie sahá až do roku 1979, kdy vznikla v maličké dílně v obci Devín (odtud název Dowina = Devín). Původně se zaměřovala jen na výrobu houslí. Dnes je již ale všechno jinak: značka Dowina dávno expandovala nejen co se rozměrů dílny týče, ale především v proslulosti svých nástrojů. Jaká je její kytara Dowina Cabernet D-S?
Jak to vypadá?
Firma Dowina nabízí kytary v několika cenových hladinách, přičemž i u těch nejlevnějších má zájem nabízet v rámci možností co největší kvalitu. Já jsem měl možnost strávit nějaký čas ve společnosti kytary, spadající do jedné z nejvyšších řad: Dowina Caberner D-S.
Jedná se o celomasivní kytaru jejíž přední deska je vyrobena z pečlivě vybíraného smrku – sitky a zadní deska spolu s luby je pak z indického palisandru. Tedy osvědčená kombinace, k níž výrobce zvolil krk z honduraského mahagonu. Na výrobu hmatníku a kobylky je zde použit palisandr a vše doplňuje nultý a sedlový pražec z bůvolí kosti. Vše v prvotřídní kvalitě a s velice pečlivým zpracováním, tudíž s nejlepšími předpoklady k nástroji na špičkové úrovni.
Nádherné intarzie po obvodu kytary, na hmatníku a okolo ozvučného otvoru jen podtrhují luxusní a profesionální vzhled nástroje. Ani při velice podrobném ohledání jsem na nástroji nenašel jediný chybný detail a to jak v opracování, lepení, intarziích, zasazení pražců, ani v lakování. Již v tomto momentě tedy kytara sbírala první plusové body a bylo zřejmé, že budou jen přibývat. Výrobce kytaru osadil kvalitními strunami D´Addario a kytara je již z továrny perfektně seřízená. Tudíž stačilo jen naladit a hrát. Kvalitní die-cast mechaniky se postaraly o bezproblémové a bezchybné ladění, prostě radost mít takovýto nástroj v rukou. Nezbývalo než potěšit i uši...
Jak to hraje?
Zde bych mohl použít pouze oblíbenou průpovídku jednoho mého muzikantského kolegy ze země moravské – "hraje to jak sviňa" – a úplně by to stačilo. Ale dobře, pár slov ještě přidám.
Je jasné, že v případě celomasivních kytar není v podstatě ani možné, aby dvě kytary, byť stejného modelu hrály úplně totožně, tudíž vězte, že vše co zde budu psát o zvuku se týče jen onoho konkrétního kusu. Od kytar typu dreadnought se očekává zejména velká hlasitost a dynamika a obojího má Cabernet skutečně na rozdávání. A je téměř jisté, že s rozehraností kytary se její dobré zvukové stránky ještě zvýrazní.
Co bývá nejčastějším nešvarem u levnějších dreadnoughtů – tedy určitá zahuhlanost a nekonkrétnost basů – zde nehrozí. Kytara disponuje krásně čitelnými a pevnými basy s přirozeným a dostatečně dlouhým sustainem.
Co se týče středů, ani zde není co vytknout a mají velice hezkou charakteristiku, i přes nevyhranost nástroje. Výšky jsou zde hezky cinkavé, dostatečně hlasité a průrazné, což je přirozeně dáno především celomasivností nástroje.
Při hře trsátkem kytaře není co vytknout, tóny jdou z kytary lehce a přirozeně, s kouzelným nádechem dřeva, které je znatelné nejen ve zvuku, ale velmi příjemně i pod rukama. Při hře prsty je to trošku boj a kdo je zvyklý struny jen tak šolíchat, bude mít problém. Rozezvučet celomasiv chce přeci jen trochu razance a je potřeba tomu přizpůsobit techniku hry. Ale výsledný zvuk a radost z něj za to stojí.
Závěr
Nebudu chodit dlouho kolem horké kaše... tahle kytara mě prostě nadchla a ohromila. A když k tomu připočítáme ještě fakt, že Slovensko je v podstatě "za rohem" a vy tak máte přímo k výrobci (kde se mimochodem setkáte s velice vstřícným a milým jednáním) velmi blízko, ať již za účelem prostých dotazů, či nějaké možnosti individuálních úprav a oprav, nevidím zde žádný prostor pro jakékoliv mínusové body.
A nebojte, ani při pohledu na cenovku vám úsměv na tváři nezamrzne. Necelých 28 tisíc sice není úplně málo, ale za celomasivní, výborně zpracovanou a profesionálně znějící kytaru, je to cena více než rozumná.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.