Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Dowina Danubius GA-S: ako to robia susedia

Na Festiwallu jsem zaslechl útržek rozhovoru mezi dvěma návštěvníky české a slovenské národnosti, probíhajícího nad vystavenou kytarou Dowina. Otázka: „Co je to zač, ta Dowina?“ Odpověď: „To je taký náš slovenský Furch“. To srovnání mě zaujalo a tak jsem si jednu Dowinu otestoval.

Jak to vypadá?

Ať už jsme si to ochotni připustit či ne, kytary si kromě uší vybíráme také trochu očima – alespoň tedy v té prvotní fázi výběru. A Dowina Danubius GA-S 2017 váš pohled připoutá zcela dozajista. Tělo oblíbeného tvaru Grand Auditorium působí již díky použitému dřevu neobvykle a přitažlivě.

Polomasivní nástroj má vrchní desku z masivního smrku Sitka, luby a zadní deska jsou, trochu netradičně z makasarského ebenu. Ten pochází z ostrovů jihovýchodní Asie a někdy bývá označován i jako tzv. eben pruhovaný, neboť jeho barva není tak černá, jako u klasického ebenu, ale spíše hnědá s četnými tmavohnědými až černými pruhy. Mahagonový krk, nese ebenový hmatník s dvaceti dokonale zasazenými a začištěnými pražci. Orientační značky jsou ve formě klasických teček. Tělo kytary je opatřeno bohatým lemováním ve formě „rybí kosti“ a v podobném duchu je řešená i rozeta okolo ozvučného otvoru.

Vše perfektně zpracované, bez nejmenších chybiček v lepení a lakování. Kobylka z ebonizovaného dřeva má sedlový pražec z buvolí kosti a ze stejného materiálu je i pražec nultý. Mechaniky jsou firemní typu die-cast a fungují naprosto spolehlivě, lehce a výborně drží ladění. Povrchová úprava nástroje je v matném provedení s otevřenými póry, což výrazně přispívá k přirozenému zvuku a rezonanci. Vrchní desku před poškrábáním pak ochrání takřka neviditelný, transparentní pickguard.


Jak to hraje?

Hned od prvních tónů je znát, že tahle kytara nebude asi nic pro „řezníky“, zvyklé na agresivní, silovou hru plných akordů. Přítomnost jemných zvukových nuancí, které by bylo škoda nechat zaniknout v hřmotné doprovodné hře, je toho důkazem. Nástroj tedy nepatří k nejhlasitějším na které jsem kdy hrál, ale velice hezky reaguje na dynamiku hry a tón se po úderu na strunu, místo běžného doznívání, ještě jemně vybarvuje. To bývá obvykle ke slyšení u mnohem dražších nástrojů, než je tato Dowina a ta tím u mě získává, co se zvuku týče, první velké plus. Další plusové body lze přičíst za slušný a vyrovnaný sustain.

Při hře trsátkem je zvuk pevný, sytý a barevný s dobře slyšitelnými středy. Hra prsty pak poskytuje velmi příjemný zážitek nejen díky zmíněnému „dobarvování“ tónu, ale i díky zřetelné a průrazné artikulaci na basových i melodických strunách. Kytara má příjemný dohmat, který umožňuje pohodlnou a rychlou sólovou hru a nijak zvlášť mi při ní nechyběl ani výřez. O bezchybném ladění ve všech polohách i v oktávách se myslím ani nemusím zmiňovat.

Závěr

Netroufám si tvrdit, že je Dowina zrovna přímou konkurencí pro Furch. Spíše si myslím, že každá z těchto značek si jde svou vlastní, dobrou cestou. Každopádně Dowina Danubius GA-S 2017 je velmi dobře znějící a špičkově zpracovaný nástroj, na který je radost hrát, aniž byste kvůli jeho pořízení museli zastavit dům i s manželkou. Jeho cena totiž činí nějakých 13 tisíc korun.

Tagy Dowina Dowina Danubius GA-S 2017

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY