Dr. Z NOVA: butikové aparáty pro fajnšmekry

Americká butiková značka Dr. Z Amplification není v našich krajích masově známá, což je trochu škoda, protože celolampové aparáty tohoto výrobce snesou srovnání s hyperluxusními modely firem Dumble, Trainwreck, Two-Rock, Hamstead apod. Zatím nejnovější přírůstek v nabídkovém katalogu Dr. Z představuje edice NOVA v podobě dvoukanálového komba nebo zesilovače, nabízejícího plnokrevný dynamický vintage sound použitelný především v blues, klasičtějších odnožích rocku, jazzu, funku a příbuzných stylech.

Čistý kanál evokující harmonicky bohatý zvuk starých tweedových komb Fender Twin i unikátně navržená, paralelní zkreslená větev s krásně zpěvným tónem disponujícím citlivou dynamickou odezvou, sametovými výškami, pevnými basy a plnými nosnými středy, excelují v detailním podání celého kytarového frekvenčního spektra a skvěle si rozumí jak se single coily, tak s humbuckerovými snímači.

Předzesilovač osazený elektronkami 12AX7 je osazen potenciometry Volume, Overdrive a společnými třípásmovými korekcemi. Usměrňovač využívá lampu 5U4GB a koncový zesilovač o výkonu 32 W s dvojicí elektronek Tung Sol 5881 (obdoba typu 6L6) zapojených v triodové konfiguraci disponuje ovladačem celkové hlasitosti Master, umístěným za fázovým invertorem, což má pozitivní vliv na kvalitu zvuku při nižších výkonech.

Na zadní straně šasi najdeme konektor footswitche přepínajícího kanály, dvojici reproduktorových výstupů s impedancí 8 ohmů a send/return sériové efektové smyčky ošetřené lampou. Samozřejmostí je ruční kompletace a použití výběrových komponent včetně speciálních traf vyrobených firmou Triad, která v minulosti dodávala součástky také k původním vintage aparátům Fender.

Butikové aparáty Dr. Z NOVA by se měly v celosvětové distribuci objevit pravděpodobně koncem ledna, cena za kombo LT 1x12 s reproduktorem Celestion G12 H30 a lehkým topolovým skeletem byla nastavena na cca 2 200 dolarů, kompaktní zesilovač o rozměrech 48x25x24 cm vyjde na cca 1 900 dolarů.