Duo Ruut: Zpíváme texty našich předků v naprosto odlišné době a kontextu
Dvojice talentovaných dívek Katariina Kivi a Ann-Lisett Rebane, které hrají obě najednou na jednu citeru, sklidila za debutové album Tuule sõnad ocenění Ethno Music Awards a několik dalších nominací. Letos v červnu vydaly mladé Estonky působící pod příznačným názvem Duo Ruut nové EP s názvem Kulla Kerguseks (Zlaté světlo). Přivezou ho s sebou k hradbám Poličky, kde v sobotu 24. července zahrají v české premiéře na 18. ročníku festivalu Colour Meeting.
Jak jste se poznali? Co se zrodilo první? Přátelství Ann-Lisett a Katariiny nebo Duo Ruut?
Ještě než jsme spolu začali tvořit hudbu, znali jsme se jako spolužačky. Ale opravdovými přítelkyněmi jsme se staly, když jsme objevily náš společný zájem o hudbu. Experimentovaly jsme s různými kombinacemi nástrojů. Nejčastěji jsme hráli v sestavě cello a piano.
Kdo přišel s nápadem hrát na jednu estonskou citeru obě najednou jako duo?
Narazily jsme na tento nástroj skoro omylem, když jsme skládaly jednu z prvních aranží folklórní estonské skladby. Když jsme objevily zaprášený nástroj ve zkušebně, okamžitě jsme s ním pocítily neočekávané spojení a inspiraci. Obvykle tento nástroj stojí na třech dřevěných nohách. Ale za dobu, co jej nikdo nepoužíval, o jednu nohu přišel, tak nás v první chvíli napadlo si jej položit na naše klíny.
Vaše hudba čerpá kromě dalších žánrů z folkloru. Jaký je váš vztah s estonskými hudebními kořeny?
Jedna z našich mnoha hudebních idejí je pokračovat v estonských tradicích. Podle nás, je nejlepším způsobem, jak toho docílit, zpřístupnění a zatraktivnění tohoto žánru mladším lidem. Snažíme se držet samotné podstaty a stavět na ní svěží a zajímavé vrstvy.
Zůstaňme ještě chvíli u tradic. Jaké jsou vaše nejoblíbenější estonské obyčeje? Máte nějaké?
Jedním z našich běžných rituálů na zkouškách nebo oslavách úspěšných koncertů je pití/pojídání tradičního estonského nápoje/pokrmu zvaného kama. Jedná se o prášek z pšenice, hrachu a tak dále, který se pak smíchá s kefírem.
Zpíváte v estonštině. O čem jsou nejčastěji texty?
Stejně jako v dnešní době, lidé kdysi také zpívali o svých životech a pocitech. Vybraly jsme nejlepší z obou světů – myšlenek našich předků a našich vlastních prožitků. Jsme tak v určitém spojení s našimi kořeny, zpíváme jejich texty v naprosto odlišné době a kontextu. V estonské folklorní hudbě se původně objevovaly temnější tóny a vážná témata. Proto se stalo takovou naší výzvou vyjádření těchto textů se šťastnějšími nuancemi.
Duo Ruut vystupovalo na mnoha showcase festivalech a dalších kulturních akcích po celém světě jako prestižní Celtic Connections v Glasgow nebo turné po Japonsku. Jsou nějaká místa, na která se těšíte, že je opět navštívíte či byste je chtěli navštívit na budoucím turné? A jsou nějaké země, které se vám moc nelíbily?
Získaly jsme cestováním a vystupováním po světě spoustu příležitostí a zkušeností. Dosud jsme si každou cestu užily a těšíme se do všech zemí, které nás v budoucnu čekají. Jedním z nezapomenutelných koncertů bylo vystoupení v Japonsku, ve městě jménem Saku, kde jsme měli možnost vystoupit v planetáriu. Zatím to byla jediná možnost zahrát pod nebem (nebo stropem) plným hvězd.
Jak byste popsali estonské zázemí pro umělce? Je na čem stavět?
Folková scéna se v posledních letech poměrně rozrostla. Stalo se tak díky tomu, že se pár modern-folkovým kapelám podařilo v krátké době raketově vyrůst a stát se populárními mezi mainstreamovými posluchači.
Jak byste zhodnotily vládní podporu pro kulturní odvětví v Estonsku během pandemie?
Během těchto těžkých časů jsme vděčně sledovaly, že posluchači pochopili situaci a podporovali umělce, jak jen mohli. Ať už nákupem vstupenek na online události nebo participací v crowdfundingových projektech. Také vláda dokázala přijít s podpůrnými prostředky, které se po celou dobu vyvíjely. Je to postupný a průběžný proces, při kterém se všichni učíme každým dnem, jak situaci uchopit lépe. Díky pandemii získaly vláda a různé asociace data a informace z hudebního sektoru více než kdy předtím. To je užitečným nástrojem pro vývoj celého odvětví.
Je vaše citera nějak upravována? Jaký je váš rider? Jaké zvukové efekty používáte při koncertech?
Nedělaly jsme na ní žádné výraznější úpravy. Kromě přelaďování a osazení mikrofony. Nepoužíváme na pódiu žádné vnější efekty, vytváříme ale pro tento nástroj nezvyklé zvuky neobvyklými technikami, které jsme během let vyvinuly.
Na jaké koncertní zastávky se právě nejvíce těšíte?
Letošní léto nás čeká spousta koncertů v Estonsku a také v zahraničí, na které se opravdu těšíme. Jsme rády, že jedním z vystoupení za hranicemi je Česká republika, kde jsme dosud nevystupovaly. Čeká nás také úplně první italské turné.
Jaké poselství na konec od vás mohu předat českým fanouškům world music?
Staré tradice a způsoby našich předků se mohou zdát zastaralé nebo nám vzdálené, ale někdy jsou blíže než by jeden čekal. Občas je musíte vnést do kontextu dnešní doby a zkombinovat se znalostmi a životem přítomnosti.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.