Efekt sněhové koule aneb co Čech, to muzikant?
Každá skautská příručka osobního rozvoje vám vtlouká do hlavy, že musíte být vždy připraveni a jít štěstíčku naproti. Často si vzpomenu, jak mi Tomáš Kočko kdysi vysvětloval, že ze začátku nemít super podmínky – nevadí, nemít super kapelu – nevadí, nemít super songy – nevadí, ale musíš pořád něco dělat, aby se o tobě vědělo – a ono se to začne postupně nabalovat. Co všechno pak dokáže spustit jedna písnička, která nezůstala v šuplíku a nakonec jsem si ji troufl přihlásit i do mezinárodní autorské soutěže International Songwriting Competition? Čtěte dál a zkuste to taky, letošní uzávěrka se už přiblížila.
Na prehistorickém folk metalovém projektu Paladran mi svého času zahostovaly i horňácké folklórní hvězdy, známé taky z účinkování v Čechomoru. Divoká energie se jim kupodivu velmi zalíbila. Začali jsme se proto bavit, jestli nezkusit něco „trochu míň metal“, ale o to víc stylově propleteného. Což se krásně potkalo s tehdejším nápadem zvukařského guru Stani Valáška (studio Šopa) natočit konečně nějakou pořádnou fúzi folklóru a metalu. A tak se sněhová koule dala do pohybu a nezadržitelně se začala nabalovat…
Zničehonic se objevila paní režisérka a místo jedné studiové audio nahrávky začal vznikat půlhodinový televizní dokument v rámci její diplomové práce. Že by o mém drnkání někdo napsal diplomku? Toho bych se nikdy nenadál. Ale jedeme dál. Najednou se ozvali kultovní Forgotten Silence, že shání parťáka na druhou stranu splitka a karpatská ethno fusion častuška bude perfektní synergie s avantgardním metalem! Nakonec si to překvapivě myslelo víc lidí – tento totálně obskurní vinyl SP obdržel cenu Břitva za nejlepší minialbum/split/singl roku. (A k tomu se následně odehrálo i moje mnohaleté angažmá v barvách FS okořeněného nominacemi na cenu Anděl i obligátní Břitvu.)
V průběhu prací na dokumentu se nám také podařilo natočit k inkriminované skladbičce Temptament i tento groteskní klípek o srdečném setkávání folklóru a metalu, doplněný ještě ohlasovými audio bonusy Reggaement, Temptaggae a Ambiement.
Bubeník David Temptament také mistrně předvedl v rámci mezinárodní Percussion Show, kde v komentářích někdo zmiňoval, že jsme cimbálem vykradli Slayer – Season In the Abyss! No co, mě zase vykradla Sepultura, ale naštěstí kompilace se singlem SSOGE vyšla dříve než jejich oficiální soundtrack k filmu No coracao dos deuses, takže s tím můžu machrovat v hospodě. :) Když se naší jurodivé skladbičce tak dařilo a postupně sesbírala více než 100 tisíc zhlédnutí na YouTube (naneštěstí tahle verze je navždy ztracená v hlubinách internetu), tak jsem se ji na radu kolegů (kteří se v ISC dostali do semifinále) přihlásil do prestižní celosvětové autorské soutěže International Songwriting Competition.
S napětím jsme sledovali, jak se naše lidová bitka temperamentně prokousává jednotlivými koly až do finále kategorie World Music, kde nakonec protančila až na šokující druhé místo mezi Mozambik a Kanadu. Po čase dorazil i velký balík cen (většinou různá předplatná digitálních služeb, ale také pořádná hromada strun a dalších muzikálních pomůcek). Režisérka Šárka doplnila do nově sestříhaného dokumentu i tuto vzrušující cestu ke slávě – a přestože se ho nakonec do ČT2 protlačit nepodařilo, i po letech je to příjemné vzpomínání. Jsme prostě hrdí, že jsme s pomocí naší národní hudby zanechali stopu v kultovním Nashvillu.
Sněhová lavina se potom valila stále dál. Materializovala se např. v naprosto nečekané podobě Keramorchestru, anebo mnoha ambiciozně výpravných folklórních videoklipů, ale to už jsou trochu jiné písničky. A to všechno může odstartovat jediný song, se kterým se nebojíte vyrazit na zkušenou. Nezůstávejte jenom v obyvácích, zkušebnách nebo hospodách, dejte o sobě světu vědět!
Celý košatý příběh jsem si připomněl proto, že International Songwriting Competiton právě slaví 20. výročí a nabízí i vám ceny bezmála za 5 milionů Kč! Nebojte se a klidně zkuste část z nich získat pro sebe. Uzávěrka je sice už co nevidět, ale dá se očekávat ještě obvyklá prodloužená poslední šance pro přihlášky. Máte jedinečnou možnost ukázat vaši hudbu světu, získat zkušenosti, sebevědomí, cennou zpětnou vazbu a znovu oprášit známé rčení Co Čech, to muzikant.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.