Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

Engl Screamer Mark II 330/2: cokoliv si budete přát

Bavorská zbrojovka vyzbrojuje metalovou smetánku prvotřídním zbožím. Tentokrát si připravila facelift padesátky Screameru, E330/2. Z velmi dobrého důvodu se hodí na spoustu jiných stylů, jen těch ovládacích komponentů je zase víc než dost.

Bedna E330/2 je skoupá na překvapivé konstrukční prvky. Z běžných lamp, čtyři ECC83 v předzesilovači a dvě 6L6 na konci, vyždímáte všestranně upotřebitelných 50 W. Jedině název dvanáctipalcového reproduktoru (Celestion Vintage 30) hraje jakože na hipsterskou notu, každopádně v mixu po ní není ani stopy.

Pravidla hry mění až ovládání. Komu sedí minimalismus o třech pásmech a piktogramy mechanických pomerančů, klepne ho z esence pověstného německého důrazu na přesnost a sofistikované technologie. Dva kanály jsou ve skutečnosti čtyři. Čistý i zkreslený lze libovolně nabudit high nebo low gainem. Navíc můžete buď obkreslit vyšší středy a výšky (Lead Presence), vyšší frekvence zvýraznit i u utlumeného čistého kanálu (Bright Switch), zdůraznit středy (Mid Boost) nebo zavlažovat reverbem.

Rozkaz, nebo spíš kategorický imperativ, totiž zněl: všestranný aparát, a jasná byla i logika arzenálu hard & heavy extraligy. Co jiného byste asi tak chtěl někdo s maximálně tvárným superstratem, aby obsáhl co nejpestřejší škálu stylů a postupů? Proto z E330 vytáhnete jak folk a country, jazz nebo latinu i ten nejhrubší metalový železobeton, a vždycky zní zcela hodnověrně.

Kombo rovněž může figurovat i v rozšířené sestavě s externím reproboxem (obvyklé impedance 4, 8 a 16 ohmů) a vnějším ovládáním obou, resp. čtyř kanálů, reverbu. Vějíře efektů lze zapojovat paralelně i sériově.

Přenesete-li se tedy přes prvotní krize, které při sžívání se s propracovaným ovládáním nutně přijdou, Engl E330/2 se odmění výjimečnou tvárností. Což je kvalita, kterou ocení všichni, nejen cvoci, kteří na youtubu šprtají arpeggia.

Tagy engl Engl Screamer II 330/2

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY