Epiphone Ltd. Ed. Inspired by "1955" Les Paul Custom Outfit

Firma Epiphone je dnes vnímána především jako asijská pobočka Gibsonu, nicméně z historického pohledu měla tato značka obrovský podíl na vývoji elektrické kytary. V tehdejší newyorské centrále Epiphonu totiž ve spolupráci s kytaristou Lesterem Paulem vznikl ve čtyřicátých letech jeden z prvních prototypů elektrické kytary s přezdívkou The Log (prkno) a po čase se tato koncepce stala základem pro legendární modely Gibson Les Paul, které stále patří mezi nejprodávanější řady nástrojů na světě.

Novinka s poněkud dlouhým označením Epiphone Ltd. Ed. Inspired by "1955" Les Paul Custom Outfit je reissue verzí oblíbeného Lesterova Les Paulu Custom 1955 v tradičním černém laku Ebony Aged Gloss, zlatým hardwarem a dvojicí snímačů P-90, které svým zvukovým charakterem představují pomyslný přechod mezi single coily a humbuckery.

K mahagonovému korpusu je přilepen krk ze stejného materiálu s kulatějším profilem 1950 Rounded C, jenž nese ebenový hmatník o radiusu 14 palců s 22 medium jumbo pražci a obdélníkovými značkami poloh. Na hlavici najdeme kromě loga Epiphone a známé intarzie Split Diamond i nápis "1955 Les Paul Custom" vygravírovaný do plastového krytu šachty táhla krku.

Dva single coily Soapbar P-90 USA pocházejí z dílen Gibsonu a jsou ovládány samostatnými potenciometry hlasitostí a tónových clon plus třípolohovým páčkovým přepínačem. Mechanika se skládá z pevné kobylky tune-o-matic a struníku LockTone a ladicími strojky Epiphone Deluxe s převodem 18:1. Nástroj je z továrny seřízen na struny D'Addario 10-46 a součástí je i pevné pouzdro a certifikace.

Epiphone Ltd. Ed. Inspired by "1955" Les Paul Custom Outfit disponuje díky "pre PAF" snímačům P-90 trochu odlišným zvukem než je tomu u Les Paulů osazených klasickými humbuckery. Při stažení tónové clony lze z kytary dostat specifický, hladký, kulatý a plný jazzový tón, jenž byl pro Lestera Paula signifikantní a oslovil v té době mnoho bluesových a jazzových hráčů, kteří předznamenali zlatou éru elektrické kytary. Cena novinky byla pro americkou část trhu nastavena okolo hranice 800 dolarů.

Tagy: