Přejít k hlavnímu obsahu
Foto: Dancephoto.cz
Foto: Dancephoto.cz
Jaro Cossiga -

ESH? ESH!

Beat Esh, nebo být Esh? Otázku, kterou si brzy položí každý beatboxer a asi každý z vás, kdo právě čte následující řádky. Esh je v českém beatboxovém znění zapsán jako "Š" a v mém výkladu zastupuje jednu z kategorií hajtek (činelů), pak také všem dobře známý vláček ala Strýček Jedlička - š š š š hůůů a v neposlední řadě je to zápis "noty" pro snare neboli virbl, který můžete dělat jak nádechem, tak výdechem. Jenže není Esh jako Š. Dneska to bude o Esh, jakože o skutečném Esh. O fenoménu poslední doby beatboxové, který znamená všechno, ale také vůbec nic.

Ještě se to k vám nedostalo? To nevadí. V dnešní době se Eshování šíří jako virus, v podstatě jako beatbox. Stačí, aby na vás někdo prsknul jeden beat a vy víte, že máte jasno. Tohle budu dělat, tohle se chci naučit. Je to energie, která ve vás buď rozrezonuje, nebo ne.

V dnešních dnech při pohledu na statistiky se "Ešuje" snad už úplně všude po světě. Ale jak to vlastně všechno začalo? Kdo "Ešnul" poprvé? A kde? Tuto odpověď dostanete pouze od jednoho člověka na světě a já se ho na to zeptal. Je to francouzský beatboxer Faya Braz z Under Control, se kterým se znám, no, hodně dlouho. Teď si nevybavuju, zda byl Faya už na prvním mistrovství světa v Berlíně v roce 2005, ale rozhodně byl se svou grupou Under Kontrol na druhém ofiko mistrovství světa v roce 2009, kde se naše teamy setkaly až ve finále a to rovnou ve dvou kolech. Výsledek je už 7 let všem známý, český BeatBurgerBand dostal právě v druhém kole klepec a musel se spokojit s "pouze" druhým místem. Od té doby se potkáváme všude po Evropě a víme o sobě. Btw. patříme ve svých zemích k pionýrům tohoto dnes už svébytného hudebního stylu a dodnes stále reprezentujeme všude po světě. Kdo by si myslel, že v 35 letech už jste na beatbox staří, tak se šeredně spletl.


Zpátky k tomu, co to vlastně je ten Esh? Pokud budu citovat samotného Faya Braze, který bude sedět v porotě na mezinárodním Esh Beatbox Battlu 4. 10. v pražském Cross Clubu, tak odpověď zní takto: „ESH je v podstatě vtip, který jsme si dáváli s Micflowem. Ve francouzském slangu je to WESH (pochází to z arabského slova) a znamená to něco jako "wassup" (česky "jak je?"). Jednou jsme byli s Under Kontrol na turné v Africe a ve městě Abuja v Nigerii jsme jeli výtahem a já rozjel VINE (světový portál zaloopovaných videí) a začal jsem točit Micflowa a jediný, co sem řek bylo Esh? On odpověděl Esh! No a takhle to celé začalo, takže takhle začal vůbec první on-line Esh na mém Vine účtu. Potom se mě Dharni zeptal, co to znamená Esh? Všechno jsem mu vysvětlil a rozhodli jsme se, že spolu natočíme další video na La Cup 2014. Tohle video (třetí Esh video na netu) mělo obrovský virální úspěch a lidi začali "Eshovat" jak šílený! Potom jsem byl v listopadu 2015 s Markoozem v Asii porotcovat japonský, hongkongský a taiwanský šampionát a "ešovali" jsme jak eshílený, jak nikdy předtím! Mimochodem beatboxeři z Japonska a Hong Kongu už "ešovali" poměrně dost, což bylo super (myšleno spíše jako samostatný zvuk "š", který se dává namísto virblu). Od té doby se plní internet Esh videi a facebookovými posty. A tím se ESH stal skutečným ESHem.“


Dál Faya Braz pokračuje a dodává: „K dnešnímu dni je Esh všechno! Esh je život. Esh není něco, na co bys ses měl ptát, co to je? Je to prostě jen Esh! Když ti někdo ESHne, ESHni ho zpátky. Až takhle je to jednoduchý! Esh je pravda. A pokud se tě i přesto někdo zeptá, co to je Esh? Tak odpověď zní Esh! Jako upřímně? Tohle je historicky vůbec poprvé a asi naposled, kdy jsem to takhle vysvětlil. ESH!“

Mé první setkání s tímto "beatboxovým slangem" bylo letos na jaře, kdy jsme společně s kolegou z BeatBurgerBandu – Tiny Beatem – odjeli reprezentovat ČR na evropskou kvalifikaci tag teamů La Cup 2016. Jednalo se o setkání asi 30 beatboxerů hlavně z EU doplněnou několika beatboxery z USA. Všichni jsme bydleli v jednom hostelu v pokojích po 6ti, takže se jamovalo s nutnou dávkou "Eshe" úplně všude. V samotných pokojích, koupelnách, na baru, u kulečníků, na dvorečku, za dvorečkem, vedle kuchyňky, v kuchyňce… Úplně všude. Stačilo se rozhlédnout a všude kolem byl nějaký ten cypher obsazený beatboxovými stars dnešní youtubové doby: Pepouni, B-Art, Kim, Ball Zee, Babeli, BBK, Beat Rhino, Bmg, Slizzer, Georgy, Orange Beat, Döme, Thorsen, Big Ben...

Všude se něco natáčelo a nebyla chvilka, aby někde někdo nevystřelil Esh? Esh! Tak vyEshovanej mozek jsem dlouho neměl. Mno a tak se dostal Esh k nám do mikrofónu, mikrofon do tašky, taška do kufru, kufr do letadla a letadlo do Čech. Od té doby se Esh rozlít z Prahy do všech koutů naší vlasti. Eshuje se ostravsky, po brněnsku, na plzeňsku a aj na severu v Mimoni.

Setkání těch nejnadanějších nejen českých Esh mistrů v kategorii master Esh proběhne právě v úterý 4.10 v Cross Clubu. A ten nejlepší dostane Esh diplom a super ceny od Kytary.cz. Tak si připravte svůj první Esh!, až na vás někdo v klubu bafne Esh?!?

Tak teda ESH!

Tagy beatbox Jaro Cossiga komunita

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Beatboxperformer BeatBurgerBand, sounddesigner Royal Duck Studio, Czech Beatbox Battle.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY