ESP LTD EC-10KIT: Začátky nemusí být vždy těžké
Začínáte s elektrickou kytarou, učaroval vám tvar a zvuk kytar Les Paul, ale originál se vám zdá do začátku trochu drahý a také poněkud těžký? Řešením by mohl být ESP LTD EC-10KIT RED, který za velmi příznivou cenu nabízí mírně modifikovaný a odlehčený nástroj typu Les Paul.
Jak to vypadá?
Jak už jsem předeslal v úvodu, kytara vychází z modelu Les Paul, tedy má jen jeden výřez (řádně přibroušený, jak je u kytar ESP zvykem). Oproti kytarám Les Paul ale nedisponuje bombírovanou vrchní deskou ani čtveřicí potenciometrů, nýbrž toliko dvěma (Volume a Tone), mezi nimiž je umístěn třípolohový přepínač snímačů. Snímače jsou typu humbucker a jedná se o firemní ESP Designed LH-100.
O poznání subtilnější tělo než u originálu se příjemně projevuje na váze nástroje a je vyrobeno z lípy. Dvouoktávový, šroubovaný krk, je javorový a je k němu přilepen hmatník z kompozitního materiálu Tech Wood. Ten nese čtyřiadvacet pražců typu jumbo, které jsou poměrně pečlivě začištěné a vyleštěné. Mechaniky jsou firemní, fungují poměrně lehce a spolehlivě drží ladění (jejich výdrž je samozřejmě jako u většiny low-endových nástrojů diskutabilní). Na druhé straně struny přechází přes klasickou Tune-o-matic kobylku do StopBar struníku.
Jak to hraje?
Prvotní prohrábnutí strun nasucho nám celkem nic o kytaře neprozradí. Tenké tělo bez komor, šroubovaný krk, to rezonancím a sustainu moc nepřidá. Zvuk je tedy poměrně plochý, tenký a bez dynamiky.
Po zapojení do zesilovače už to ale zase tak beznadějně nevypadá. Zvuk trochu dohánějí snímače, které jsou na nástroj v této cenové kategorii celkem slušné (rozuměj – mají alespoň nějakou charakteristiku a barvu). Při čistém zvuku jsem byl velmi mile překvapen. Na kytaře zní hezky doprovody, rozklady akordů, pomocí tónové clony lze nastavit ostrý, kovový zvuk i lehce zastřené, kulaté, funkově znějící tóny. Snímače si v pohodě poradí i s crunchovým zvukem. Jediné, co ve zvuku trochu chybí je alespoň o fous delší sustain, ale to není nic, co by se vymykalo nástrojům z této cenové kategorie.
S narůstajícím gainem se zvuk pěkně přibrušuje, ale bohužel i trochu neúměrně narůstá šum snímačů. Přeci jen do top kvality mají tyto snímače daleko, ale během hry to není zase tak tragické a v pauzách lze použít šumovou bránu, či jednoduše stahovat potenciometr Volume. Tón má jinak slušnou průraznost a snímač u kobylky i patřičný atak. Na nějaký sofistikovanější zkreslený zvuk to ale bude asi přeci jen chtít jiné snímače, nebo vzhledem k ceně spíš jinou kytaru, ale pro prvotní seznámení a ovládnutí tohoto nástroje, je zde nabízené zcela postačující.
Jediné mínus, které bych kytaře vyloženě vytknul, je, že lehce přepadá na hlavu a pak také hmatník z Tech Woodu, což je materiál na který si prostě nezvyknu. Je zvláštní na pohled a ještě zvláštnější na omak, kus dřeva je prostě kus dřeva.
Závěr
Kytara svou cenou, činící nějakých pět a půl tisíc korun, spadá sice do kategorie low-endových nástrojů, kde člověk neočekává bůhvíjaké zázraky, ale přesto jí lze v dané kategorii málo co vytknout. Levný hardware nějakou dobu svou roli plnit bude, snímače také nejsou tak úplně zralé na okamžitou výměnu a pro první krůčky s elektrickou kytarou se jedná o vcelku slušně zpracovaný i hrající nástroj. A základní polstrovaný gig bag je navíc v ceně.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.