Evropská pobočka Fenderu dostala pokutu 4.5 milionu liber
Poté, co byla loni v březnu britským Úřadem pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA – Competition and Markets Authority) uložena pobočce Fender Europe pokuta ve výši 25 tisíc liber, přikročil úřad k dalšímu finančnímu postihu této divize. Americký výrobce by měl tentokrát zaplatit mnohem vyšší částku, a to 4.5 milionu liber, což je v přepočtu téměř 134 milionů korun.
Důvodem sankce je nedodržení zákonu o hospodářské soutěži, který Fender Europe porušil tím, že hudební internetové obchody nutil zachovávat firmou nastavené minimální ceny jejích produktů. Nezákonný postup nazývaný jako „udržování ceny při dalším prodeji“, měl Fender na území Velké Británie praktikovat mezi lety 2013 až 2018.
Značce nepomohl ani fakt, že během poslední razie v evropské centrále nechal jeden z manažerů Fenderu vynést důležité dokumenty týkající se daného případu. Společnost Fender sice dokumentaci po několika týdnech vrátila vyšetřovatelům a začala s úřadem spolupracovat, ale státní složky už měly k dispozici e-mailovou korespondenci, texty z IT serverů a odposlechy mobilních telefonů, které zaměstnance Fenderu usvědčily z protiprávního jednání.
Výši částky také ovlivnila čísla, která má britský státní aparát k dispozici: odhadovaný roční obrat z prodeje hudebních nástrojů a příslušenství se ve Velké Británii pohybuje okolo 440 milionů liber, přičemž díky vzrůstající oblibě online nákupů se eshopy na prodeji těchto produktů podílejí cca 40 procenty.
„Je naprosto nezbytné, aby společnosti nebránily lidem v nakupování výrobků za nejlepší možnou cenu,“ řekla Andrea Coscelli, výkonná ředitelka CMA. „Je to zvláště důležité u dražšího zboží, jako jsou kytary, a z tohoto pohledu mohly mít akce Fenderu na zákazníky značný dopad.“
"Jednoduše řečeno, toto chování je v rozporu se zákonem. Skutečnost, že CMA uložila společnosti Fender vysokou pokutu, by měla být poučením pro toto odvětví a jakoukoli jinou společnost zvažující nezákonné chování. Porušte právo hospodářské soutěže a budete čelit vážným důsledkům,“ varovala Coscelli ostatní výrobce.
Pokuta vyměřená divizi Fender Europe (Fender Musical Instruments Europe Limited) je největší, která byla ve Velké Británii uložena za nezákonné „udržování ceny při dalším prodeji“. Nicméně podle britského zákoníku mohl CMA pokutovat Fender sumou odpovídající až 10 procentům z celosvětového obratu firmy, což by údajně představovalo více než desetinásobek zmíněné částky
Další vysokou sankci ve výši 3.7 milionu liber dostala v létě loňského roku společnost Casio, jež se podobným způsobem snažila ovlivnit trh s digitálními piany a keyboardy. V červenci 2018 pokutovala Evropská komise za toto jednání také firmy Philips, Pioneer, Asus a Denon.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.