Přejít k hlavnímu obsahu
Eva01 – Oskerushe | Zdroj: New Magic Media
Eva01 – Oskerushe | Zdroj: New Magic Media
Aid Kid -

Experimentální elektronika 2019: na koho v žebříčcích zapomněli

Elektronika si během posledních pár let našla svoje stabilní místo ve výročních žebříčcích, shrnutích a nominacích – letos můžete vícekrát natrefit na kompilaci No ~ one Is an Island (BCAA System) nebo na projekt Wabi Experience (Mikroton Recordings). Nejvýraznějším zásahem na tomto poli je pak samozřejmě návrat Filipa Míška a Emy Brabcové s novou deskou kapely Khoiba (Minority Records). Na co se ale v rámci novoročních přehledů zapomnělo?

Protože tvůrci na poli experimentální elektroniky jsou často těžko uchopitelní v rámci hranic jedné země, pro naše potřeby jsem se držel následujícího pravidla – každý z releasů splňuje alespoň dvě ze tří kritérií: 1. jde o umělce narozeného v ČR, 2. působícího v ČR a 3. nahrávka byla vydána v ČR.

Eva01 – Oskerushe (Bio Future Laboratory)

David Střeleček aka Eva01 má na svědomí zřejmě nejvýraznější post-klubový release roku 2019. Oskerushe může díky nekompromisním beatům fungovat v rámci tanečních DJ setů; stejně tak je album plné organicky působících sound-designových detailů, které člověk ocení spíše při soustředěném poslechu.

Evil Medvěd – Fictionkin (Red for Colour Blind)

Podobné tvůrčí pozadí jako u Oskerushe lze vysledovat i na albu Fictionkin v Čechách působící*ho skotské*ho producentky*a Evil Medvěd. Fictionkin vychází z klubové estetiky jasněji a přímočařeji, neztrácí ale na emocích a je velmi silné v melodice.

Avsluta – Skinned Landscape (XYZ project)

Nejzajímavější nahrávkou loňského roku, která se obešla zcela bez bicích a perkusí, je jednoznačně EP Skinned Landscape v Londýně sídlící producentky Lucie Štěpánkové. Dlouhé stopáže, pomalu se vyvíjející syntezátorová arpegia a samply na pomezí field recordingu a ASMR, dělají ze Skinned Landscape hutný meditativní zážitek, který se v plné kráse otevírá až na několikátý poslech.

THYME – THYME (Nona)

Sourozenecké duo Johana K. Kratochvílová a Martin D. Kratochvíl nápaditě propojili cimbál a elektroniku na nahrávce THYME. Dramaturgicky skvěle vystavěná dvacetiminutová skladba se od jemného sound-designu valí přes čistě cimbálové pasáže až po ostré beatové finále.

SBSTRD – Decathexis (Meanbucket)

Pokud u producentů Eva01 a Evil Medvěd mluvíme o post-klubové estetice, LP Decathexis je pak klubovou nahrávkou ve své nejčistší formě. SBSTRD zde zužitkoval několikaleté DJské i producentské zkušenosti a vytvořil atlas svých oblíbených klubových trendů – na jeho debutu tak najdeme Footwork, Jersey, Garage i Grime, vše precizně připraveno pro taneční parkety.

dné – Talking With Crayons (2009 reissue)

Za zmínku mimo kategorii roku 2019 stojí i letošní reissue EP Talking With Crayons z roku 2009 producenta dné. Můžeme tak vysledovat skoro desetileté kořeny úspěšného debutu These Semi Feelings, They Are Everywhere.

Tagy elektronická hudba žebříček Eva01 Evil Medvěd Avsluta Dné SBSTRD THYME

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Aid Kid
Muzikant, producent a DJ Ondra Mikula. V současné době působím v kapelách Kittchen a Zvíře jménem Podzim a v audiovizuálních kolektivech Lunchmeat a Black Division. Věn…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY