Experimentální elektronika 2019: na koho v žebříčcích zapomněli
Elektronika si během posledních pár let našla svoje stabilní místo ve výročních žebříčcích, shrnutích a nominacích – letos můžete vícekrát natrefit na kompilaci No ~ one Is an Island (BCAA System) nebo na projekt Wabi Experience (Mikroton Recordings). Nejvýraznějším zásahem na tomto poli je pak samozřejmě návrat Filipa Míška a Emy Brabcové s novou deskou kapely Khoiba (Minority Records). Na co se ale v rámci novoročních přehledů zapomnělo?
Protože tvůrci na poli experimentální elektroniky jsou často těžko uchopitelní v rámci hranic jedné země, pro naše potřeby jsem se držel následujícího pravidla – každý z releasů splňuje alespoň dvě ze tří kritérií: 1. jde o umělce narozeného v ČR, 2. působícího v ČR a 3. nahrávka byla vydána v ČR.
Eva01 – Oskerushe (Bio Future Laboratory)
David Střeleček aka Eva01 má na svědomí zřejmě nejvýraznější post-klubový release roku 2019. Oskerushe může díky nekompromisním beatům fungovat v rámci tanečních DJ setů; stejně tak je album plné organicky působících sound-designových detailů, které člověk ocení spíše při soustředěném poslechu.
Evil Medvěd – Fictionkin (Red for Colour Blind)
Podobné tvůrčí pozadí jako u Oskerushe lze vysledovat i na albu Fictionkin v Čechách působící*ho skotské*ho producentky*a Evil Medvěd. Fictionkin vychází z klubové estetiky jasněji a přímočařeji, neztrácí ale na emocích a je velmi silné v melodice.
Avsluta – Skinned Landscape (XYZ project)
Nejzajímavější nahrávkou loňského roku, která se obešla zcela bez bicích a perkusí, je jednoznačně EP Skinned Landscape v Londýně sídlící producentky Lucie Štěpánkové. Dlouhé stopáže, pomalu se vyvíjející syntezátorová arpegia a samply na pomezí field recordingu a ASMR, dělají ze Skinned Landscape hutný meditativní zážitek, který se v plné kráse otevírá až na několikátý poslech.
THYME – THYME (Nona)
Sourozenecké duo Johana K. Kratochvílová a Martin D. Kratochvíl nápaditě propojili cimbál a elektroniku na nahrávce THYME. Dramaturgicky skvěle vystavěná dvacetiminutová skladba se od jemného sound-designu valí přes čistě cimbálové pasáže až po ostré beatové finále.
SBSTRD – Decathexis (Meanbucket)
Pokud u producentů Eva01 a Evil Medvěd mluvíme o post-klubové estetice, LP Decathexis je pak klubovou nahrávkou ve své nejčistší formě. SBSTRD zde zužitkoval několikaleté DJské i producentské zkušenosti a vytvořil atlas svých oblíbených klubových trendů – na jeho debutu tak najdeme Footwork, Jersey, Garage i Grime, vše precizně připraveno pro taneční parkety.
…
dné – Talking With Crayons (2009 reissue)
Za zmínku mimo kategorii roku 2019 stojí i letošní reissue EP Talking With Crayons z roku 2009 producenta dné. Můžeme tak vysledovat skoro desetileté kořeny úspěšného debutu These Semi Feelings, They Are Everywhere.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.