Fender 63 Telecaster Lush Closet Classic: prvotřídní telecí
Tvar a charakteristický zvuk jedné z nejslavnějších elektrických kytar, zná asi každý, kdo někdy ke kytaře alespoň přičichnul. Může tedy vůbec taková kytara ještě něčím překvapit? Fender 63 Telecaster Lush Closet Classic MN BTB mě ani tak nepřekvapil, jako dostal rovnou do kolen!
Jak to vypadá?
Popisovat nějak obšírněji Telecaster je dozajista zbytečné, pojďme rovnou na materiál a hardware. Kytara je vyrobena přesně podle specifikací těchto nástrojů z roku 1963 a je vyvedena v povrchové úpravě Closet Classic, tedy nástroj neotřískaný, nicméně jakoby chvíli hraný a pak na hodně dlouho někde uložený. Lak trochu ztratil svůj lesk, stejně jako chromovaný hardware, ale jinak je kytara v nejlepší kondici. Někdo má podobné úpravy rád, někdo ne, já patřím někam na střed a nevadí mi to. Tělo kytary je vyrobeno z olše, krk je stejně jako hmatník z javoru. Na zadní straně krku nechybí typický „skunk stripe“, kryjící výztuž. O zvuk se stará dvojice single-coil snímačů 63 Tele CC, třípolohový přepínač a dvojice potenciometrů Volume a Tone. Struny procházejí skrz tělo, přes klasickou vintage kobylku se třemi kameny a na druhé straně jsou uchyceny ve firemních mechanikách, rovněž ve vintage stylu. O bezchybném zpracování nástroje a funkčnosti hardwaru je u kytar s přídomkem Custom Shop asi zbytečné mluvit.
Jak to hraje?
A protože tahle kytara není určena jen tak někam do vitrínky, ale především ke hraní, prověřil jsem jí především v praxi. Již hra nasucho dává tušit, že tahle kytara není žádné „ořezávátko“, ale poctivý kus nástroje s tím nejlepším rodokmenem. Pevný zvuk, který zvoní a hraje všemi barvami. Tělo rezonuje až hrůza a rezonance se příjemně přenášejí i do krku (tedy samozřejmě u nástroje). Charakteristický twang, který dělá Telecaster Telecasterem je přítomný i bez pomoci snímačů. Zapojeno... Zpočátku vás možná stejně jako mě trochu překvapí zvukový charakter snímačů, který není tak silný a ostrý jako jsme u Telecasterů zvyklí dnes, ale zní spíše tenčeji a hodně zvonivě. Kobylkový snímač „twanguje“ o poznání více než krkový a čistý nebo lehce nakreslený zvuk zahřeje u srdce především všechny vyznavače country, blues a klasického rocku. Při větším zkreslení už je hodně znatelný nárůst brumu, ale pokud má být kytara skutečně vintage, je nutno s tím počítat. Snímač u krku nabízí trochu hutnější tón, ale i on si pořád zachovává určitou zvonivost a je zpěvnější. Zvuk na sóla jak dělaný. Kombinace snímačů se skvěle pojí a je ideální pro doprovodné beglajty. Kdo ovšem čeká, že se zapojením obou snímačů zbaví brumu, bude zklamán. To, co platí u moderních kytar, může být u podobných vintage kousků úplně jinak.
Závěr
Chcete-li zažít pocit, jaký měli hráči na elektrické kytary na začátku šedesátých let a není ve vašich možnostech pořídit si nějaký ten originální kousek, máte možnost se k tomuto pocitu výrazně přiblížit s touto prvotřídní „telecí flákotou“. Ta sice také není úplně zadarmo, na její pořízení budete potřebovat bezmála dvaadevadesát tisíc korun českých, ale spolu s exkluzivní kytarou získáte i luxusní kufr, kožený popruh a samozřejmě certifikát pravosti.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.